Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » храна
Свет

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T
Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите за извоз на руско жито...
CentarМозаикЗдравје

Ставете ги слушалките и опуштете се: Омилената музика штити од стрес и „нездрава“ храна

M T
Наместо да посегнуваат по чоколадо или грицки кога се под стрес, луѓето треба да ја пуштаат омилената музика за да не бараат утеха во храната,...
Мозаик

Болката е НЕИЗДРЖЛИВА, а вие не сакате да пиете ЛЕКОВИ? – Оваа ХРАНА функционира подобро од СЕКОЈА таблета

M T
Затоа многу луѓе избегнуваат да земаат лекови, но не знаат дека многу од намирниците може да имаат случајно или исто дејство како и лековите против...
МакедонијаКултура

Фестивал на храна и вино во Струмица на 7 септември во рамките на Отворен Балкан, во соработка со EXIT

M T
Како продолжение на Саемот на вино, храна и туризам кој од 1-4 септември се одржува во Белград, Владата на Република Северна Македонија на 7 септември,...
Свет

Гостите кој добија труење со храна во Будва се добро, хотелот „Лоза“ затворен

M T
Странските државјани кои имале симптоми на труење се во добра здравствена состојба, а 12 пациенти од Општата болница Цетиње кои се задржани се пуштени дома,...
CentarМозаикЗдравје

Еве која храна го подобрува расположението и колку кафе треба да пиеме

M T
Не само што здравото јадење ви помага да изгубите тежина, туку е и паметен избор кога станува збор за менталното здравје. Имено, најдобар нутритивен план...
CentarМозаик

НИКАКО не го правете ова! – Повеќето луѓе прават голема грешка кога ја одмрзнуваат храната, а еве и зошто

M T
Повеќето луѓе ја одмрзнуваат храната за следниот ден така што само ја „туркаат“ во фрижидерот. Или, ако им треба храната порано, ја ставаат замрзнатата храна...
CentarЗдравје

Една состојка го уништува имунитетот, ја има и во здравата храна, а овие намирници се ПРЕПОЛНИ

M T
Има намирници кои го ослабуваат имунитетот, за кои е јасно „од авион“, но и необични грешки кои ги правиме со здравата храна или витамините и...
CentarМозаик

ХРАНАТА КАКО СОЈУЗНИК – Овие намирници ќе ви помогнат да се изборите со салото на стомакот

M T
Одредени намирници се богати со влакна, протеини и здрави масти, а помагаат и да се ослободите од салото од стомакот. Еве за која храна зборуваме....
CentarМозаикЗдравје

Ја јадете секој ден – Овој вид храна го намалува притисокот за миг

M T
Ризикот од висок крвен притисок може да се намали со само две едноставни промени во исхраната. Треба да го земете предвид внесувањето на едната храна,...
CentarМозаикЗдравје

Овие лекови не треба да се земаат со банани, лиснат зеленчук, сирења и чоколадо

M T
Експертите објаснија кои лекови не треба да се земаат со одредена храна. Одредена храна може да се меша со лековите на рецепт, а многу луѓе...
CentarЗдравје

Симптоми и третман: 3 вообичаени причини за труење со храна во лето

M T
Поради високите температури бактериите во храната побрзо се размножуваат, а желудникот најлесно се труе во лето. Најчести предизвикувачки агенси се бактериите како салмонела, стафилокок, листерија...
МакедонијаБизнис

Северна Македонија, Албанија и Србија заедно обезбедуваат храна и струја за своите граѓани пред почетокот на кризната зима – Втор ден интензивна агенда на Отворен Балкан во Тирана

M T
Денес во Тирана продолжува работата на меѓувладините групи и стопанските комори на земјите членки на Отворен Балкан со фокус на менаџирање и брза реакција при...
Македонија

МЗШВ започнува нов проект за Национална стратегија за oбезбеденост со храна

M T
Поставување на основата за подготовка на интегрирана Национална стратегија за обезбеденост со храна во Северна Македонија ќе биде во фокусот на нов проект на Организацијата...
СветТОП ВЕСТИ

ОН: Светот е во глобална криза со храна

M T
Дури 345 милиони луѓе се соочуваат со несигурност во снабдувањето со храна во 82 земји, што е двојно повеќе од бројката пред пандемијата на коронавирусот...
CentarМозаик

ЗА БЛЕСКАВА НАСМЕВКА – Изберете храна што ја сакаат вашите заби

M T
Со текот на годините, киселината ја кородира забната глеѓ и на нејзината површина се формираат пукнатини, па забите добиваат повеќе прехранбена боја и стануваат потемни....
Војна во УкраинаСвет

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за снабдување со храна на милиони...