Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » македонија

Tag : македонија

Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Филипче обелодени кога почнува вакцинацијата во Македонија и кој прв ќе се вакцинира

CENTAR MKD
Министеротза здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на...
Centar Македонија Во тренд...

Слаб земјотрес вечерва ја стресе Македонија – Епицентарот кај Галичник

CENTAR MKD
Прилично слаб земјотрес вечерва е регистриран во Македонија. Околу 21 часот земјотрес со интензитет од 2.1 степени според рихтерова скала на длабочина од 4 километри...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 23 пациенти, а вкупно се лекуваат 356 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД -19

CENTAR MKD
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 23 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 356 лица сомнителни и потврдени...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

(Видео) Обезбедени се вакцини за 400 илјади граѓани, ќе пристигнат на почетокот на идната година

CENTAR MKD
Веќе се обезбедени 833.000 вакцини за популација од речиси 400.000 граѓани за вакцина и ревакцинација во рамките на Ковакс-механизмот. Во согласност со планот за дистрибуција,...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

CENTAR MKD
„Во однос на Бугарија, ние направивме навистина се, дури и повеќе од тоа, за да пружиме рака, таа е наша соседна држава и секогаш ќе...
Centar Македонија

Авторот на интервјуто Мартенс: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

CENTAR MKD
„Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците најблиски соседи и пријатели. Наместо тоа, Бугарија сега...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик!

CENTAR MKD
Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре и...
Centar Македонија

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

CENTAR MKD
Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска агенција „Бгнес“. „Одредивме заедничка прослава...
Centar Македонија

Скопје е жариште – Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија

CENTAR MKD
Во моментот како активно заразени од коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза,...
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Студ со температури до -9 степени и магла низ Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за оваа недела

CENTAR MKD
Утре ќе има повремено зголемување на облачноста и ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Потоа во следните денови продолжува стабилното...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Д-р Трајковски: Вирусот е насекаде – потребен е итен „локдаун“

CENTAR MKD
Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Коронавирусот коси низ Македонија – Минатата седмица починале рекордни 172 лица, што е пораст за 35,4 проценти во однос со неделата пред неа

CENTAR MKD
Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 9 до 15 ноември 2020г. тестирани се вкупно 20.980 материјали во лабораториите во кои...
Centar Македонија

Заев: Ми паѓа многу тешко затоа што е голема неправда – Верувам дека ова не е желба на бугарскиот народ и на премиерот Борисов

CENTAR MKD
– „Секако лично мене ми паѓа многу тешко затоа што е голема неправда тоа што се случува посебно јас лично верувам дека тоа не е...
Centar Македонија

Заев: Не ми треба Мицкоски за да се скарам со Бугарија

CENTAR MKD
Јас сум човек кој верува во дијалог, демократ. Но, Мицкоски нема став за ниту едно прашање. Не ми треба Мицкоски да се скарам со Бугарија....
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Еуроњуз: Софија го блокира Скопје поради своите внатрешно-политички проблеми

CENTAR MKD
Долгогодишниот спор меѓу Северна Македонија и Грција е решен, а европските лидери му дадоа зелено светло на Скопје за влез во ЕК. Но, пред Северна...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Официјално: Срушен рекорд – 1321 новозаразени и 26 починати

CENTAR MKD
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12,...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Бугарија осамена во авантурата, макeдонскиот идентитет и јазик немаат бугарски корени

CENTAR MKD
Владата цврсто останува на својот став дека нема компромис за македонскиот идентитет и за македонскиот јазик. Ако се следат изјавите на високите државни преставници дадени...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Нов црн ден во Македонија: 862 новозаразени, 14 починати – најмладиот имал 35 години

CENTAR MKD
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28,...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Жарко Караџовски: Да не се прават доктори тие што не излегле од канцеларија

CENTAR MKD
Д-р Жарко Караџовски на денешната прес конференција напомена дека најголем број од пациентите се со лесна клиничка слика. Дел од симптомите се слабост малаксаност, затнат...