7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » гас
БИЗНИССВЕТ

Шведска: Гас од „Северен тек 1“ истекува во Балтичкото Море

M T
Шведските поморски власти објавија известување со предупредување за истекување на руски гас од гасоводот „Северен тек 1“ во шведските и данските територијални води. Предупредувањето беше...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСИЗБОР

Бислимоски: Интерконекторот помеѓу Северна Македонија и Грција е клучен енергетски инфраструктурен објект во снабдувањето со природен гас

M T
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија е домаќин на 37 состанок на Регионалниот Координативен Комитет на Југо и Југо –...
БИЗНИСИЗБОР

„Голдман Сакс“: Цените на гасот во Европа оваа зима веројатно ќе се преполоват

M T
Европските земји ќе можат да го издржат намалувањето на извозот на руски гас бидејќи се чини дека проблемите со снабдувањето се решени, се вели во...
БИЗНИССВЕТ

Чешката влада со одлука да ги ограничи цените на струјата и гасот за да ги заштити домаќинствата од раст на цените

M T
Чешката влада донесе одлука за ограничување на цените на струјата и гасот за да ги заштити домаќинствата од растот на пазарните цени, рече премиерот Петр...
БИЗНИССВЕТ

Кремљ: Не испраќаме гас во Европа поради санкциите; Гаспром: Не испраќаме поради дефекти

M T
Официјален Кремљ и „Гаспром“, наведоа сосема различни причини за тоа што гасот речиси една недела не тече низ гасоводот „Северен тек 1“ кон Европа. Вчера,...
БИЗНИССВЕТ

Орбан потпиша нов договор за гас со Русија

M T
Унгарија потпиша договор со Русија за дополнително снабдување со гас, соопшти вчера владиниот портпарол, Золтан Ковач. Според договорот, во Унгарија ќе се испраќаат до 5,8...
БИЗНИССВЕТ

Нехамер: Руското ембарго за гас е невозможно, ЕУ ќе си наштети

M T
Состојбата во Украина покажува дека санкциите против Русија не функционираат толку брзо како што се надеваше Европската унија, потребно е време, изјави во четвртокот австрискиот...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: На руската „гасна војна“ да се возврати со посилни санкции

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Европа да одговори на руската „гасна војна“ со зголемување на санкциите против Москва. „ Уценувањето на Европа со гас,...
БИЗНИССВЕТТОП ВЕСТИ

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

M T
Европската унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. „...
БИЗНИССВЕТ

Русија ја прекина испораката на гас за Холандија

M T
Русија денес ја прекина испораката на гас за Холандија, соопшти гасната компанија „ГасТера“, која делумно е во сопственост на Холандија. Оваа информација доаѓа откако компанијата...
СВЕТИЗБОР

Бугарија ќе добива гас од САД по пониска цена откако Русија ја прекина испораката

M T
Бугарија ќе добие американски течен природен гас (ЛНГ) од јуни, што ќе и’ помогне откако руски Гаспром го прекина снабдувањето со гас, соопшти бугарската влада....