9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » европа

Tag : европа

Свет

Лавров: На Европа ѝ се заканува кошмар од вооружен конфликт

M T
На конференцијата за европска безбедност во Шведска, Лавров ја презентира идејата за нов европски безбедносен пакт за да се обиде да го спречи НАТО да...
Свет

Птичји грип се шири низ Европа – Франција во состојба на готовност

M T
Француската влада ја стави целата земја во состојба на готовност поради птичји грип, бидејќи вирусот се шири низ Европа, соопшти Министерството за земјоделство. Овој потег...
Коронавирус Во тренд...

СЗО: Европа повторно е епицентар на пандемијата

M T
Европските земји се соочуваат со рекорден број нови случаи на Ковид-19. Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека таквата висока стапка на пренос може да доведе...
Македонија Во тренд...

„Кратки нозе“: Во Европа има 51 држава, а не како што тврди Арсовска 67

M T
Тргнаа предизборните каравни во кои кандидатите ветуваат се и сешто во обид да ги придобијат гласачите да гласаат за нив. Деновиве во јавноста е актуелна...
Свет

Џентилони: Европа мора да воспостави хуманитарни коридори за Авганистанците

M T
Европа мора да воспостави хуманитарни коридори за прием на бегалци од Авганистан со цел, меѓу другото, да се избегне неконтролиран прилив на илегални мигранти, изјави...
Коронавирус Во тренд...

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

M T
Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските агенции. Според податоците засновани на...
Коронавирус Во тренд...

СЗО: До крајот на август делта-сојот ќе стане доминантен во Европа

M T
Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, предупреди дека е потребна масовна вакцинација за да се спречи есенскиот бран на епидемијата...
Свет

Повеќе лица повредени во силното невреме што ја зафати Европа

M T
Швајцарија, дел од Германија и истокот од Франција беа погодени од силно невреме, со обилни врнежи од дожд, кои парализираа дел од сообраќајот, изјавија локалните...
Свет

Меркел: Европа е на тенок мраз во борбата против Ковид-19, „делта“ сојот закана за напредокот

M T
Германската канцеларка Ангела Меркел денес изјави дека Европа е на тенок мраз во борбата против коронавирусот, бидејќи заразниот сој „делта“ се заканува да го поништи...
Македонија

Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа, генералот Тод Волтерс: Придонесот на Северна Македонија во НАТО е од витално значење за мирот и стабилноста на Западен Балкан и безбедноста на Европа

M T
Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа, генерал Тод Волтерс во рамките на својата прва официјална посета на Република Северна Македонија, денеска пристигна...
Свет

Ситуацијата во Европа е експлозивна, предупредува рускиот министер за одбрана

M T
Ситуацијата во Европа е експлозивна и бара одлуки за деескалација, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој на конференцијата за меѓународна безбедност во Москва...
Коронавирус Centar Свет

Алармот е вклучен: 40 проценти зголемен бројот на починати од коронавирус во Европа во споредба од минатата недела, предупреди СЗО

CENTAR MKD
Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Портпаролката на СЗО, д-р Маргарет...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

CENTAR MKD
Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се забележани повеќе од 8.000 смртни...
Свет

Во Европа има сѐ повеќе кокаин, дрогата е поквалитетна и лесно се доаѓа до неа

CENTAR MKD
Кокаинот никогаш не бил толку лесно достапен во Европа како во последниве неколку години, предупредува Европскиот центар за мониторинг на наркотици и зависности од дроги...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Италија со драматичен број на смртни случаи за 24 часа – лоши вести од Шпанија и Франција, додека Германија најдобро се носи со вирусот

CENTAR MKD
Не стивнува пандемијата на коронавирус во Италија. Нови 6,203 случаи се регистрирани на опасниот вирус во последниве 24 часа, а починале нови 712 лица, со...