Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : Македонци

Коронавирус Македонија

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

M T
Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови Ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез...
Македонија

Евакуирани повеќето Македонци од Авганистан, во базата на НАТО се останати уште 14 државјани

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес конференција информираше дека утрово околу 4.30 часот, првите македонски граѓани кои биле на аеродромот во Кабул,...
Коронавирус Македонија

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

M T
Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во Белград, а забележлива е и...
Коронавирус Македонија

Викендов во Врање за вакцинација имало повеќе Македонци отколку Срби

M T
Викендов над 200 Македонци се вакцинирале со прва или втора доза во Врање, Србија, што е драстично повеќе од српските државјани кои дошле да примат...
Македонија

СДСМ: Цел свет знае дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик, само на Мицкоски не му е јасно кои се македонските идентитетски линии

M T
Соопштение: Македонскиот јазик, македонскиот идентитет се потврдени и признаени од цела Европа и од целиот свет. За тоа не се потребни никакви резолуции никакви заклучоци....
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

CENTAR MKD
„Во однос на Бугарија, ние направивме навистина се, дури и повеќе од тоа, за да пружиме рака, таа е наша соседна држава и секогаш ќе...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик!

CENTAR MKD
Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре и...