Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Centar

Снег во Македонија – УХМР издаде метео предупредување

Утре под влијание на влажен бран ќе има врнежи од дожд, услови за локална појава на замрзнат дожд, а на планините од снег. Поради спуштање на постудена воздушна маса од север, врнежите во текот на денот и ноќта кон среда ќе преминуваат…

Проверете си ги сметките – Колку изнесува К15 годинава

Регресот за годишен одмор или познат како К-15 е задолжителен и оваа година. Оваа 2019. година до крајот на декември на сметките на вработените треба да легнат минимални 9.610 денари. Според податоците за движењето на нето/бруто…

Утринска магла и минусни температури- најавен и првиот снег

Утринската температура ќе се движи од -5 до 0, додека максималната дневна ќе се движи во интервал од 5 до 12 степени.Во Скопје слично време со минимална температура од -2 степени, а максимална до 8. За утрешниот ден УХМР најавува…

Спасовски: Нема да дозволиме амнестии, претседателот на Уставен суд да остане стожер на…

Деновиве слушаме дека остатоците од режимот во судството покренуваат и некаква постапка пред Уставниот суд, со цел незаконските аболиции што ги направи Иванов, за да ги спаси криминалците, да добијат сега некакво зелено светло во Уставниот…

(Видео) Овации и аплаузи за премиерот Зоран Заев во Црна Гора

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, доби овации на конгресот на ДПС во Подгорица. Премиерот рече дека Црна Гора е лидер во европските интеграции благодарение на нејзиното мудро раководство.…

Премиерот Зоран Заев утрово се обрати до нацијата: Изминативе две и пол години имаме…

Обраќањето на премиерот Зоран Заев го пренесуваме интегрално: https://www.youtube.com/watch?v=TVy3cZyMnR8&feature=youtu.be Може ли две и пол да биде повеќе и подобро од 11? Да, може, особено ако за две и пол години направите и…

Снег наврна во регионот – деновиве пристигнува и во Македонија

Во соседството, поточно во Копаоник во Србија, утрово падна првиот снег откако претходно на ова зимско туристичко место во текот на ноќта врнеше дожд. На Копаоник има вистинска снежна идила, а локалните жители споделија и фотографии на…

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската економија тоне

Македонската економија тоне. Споредбено со лани директните странски инвестиции бележат пад од 164 проценти, односно 187 милиони евра помалку. Странските директни инвестиции во третиот квартал од 2019 година изнесуваат очајни 62 милиони…

Снег во соседството – Кога ќе падне во Македонија

На Копаоник во Србија утрово падна првиот снег откако претходно на ова зимско туристичко место во текот на ноќта врнеше дожд. На Копаоник има вистинска снежна идила. Во Македонија пак, прв снег се очекува на почеток на Декември во…

Одржана јавна расправа за Стратегијата за енергетика на Република Северна Македонија…

Предлог Стратегијата за енергетика за периодот од 2020-2040 година, изработена од страна на Истражувачкиот центар за енергетика и одржлив развој во МАНУ, денес беше презентирана пред сите релевантни чинители во енергетското живеење во…

ЦРН ПЕТОК: Колку се реални попустите во продавниците – поевтинета само застарена…

Деновиве социјалните мрежи се преполни со реклами од познати македонски компании кои решија да се вклучат во големиот празник на купувањето познат како "Црн Петок". Додека црниот петок во САД е вистинска атракција, а граѓаните можат да…

Шекеринска од Пробиштип: НАТО е гаранција за нашиот суверенитет, граници и идентитет, го…

За само 2 години успеавме да го постигнеме невозможното, ние сме де факто 30та членка на НАТО. Членките на Алијансата ги поздравија нашите реформи и порачаа дека сме направиле чудо. Од заробена држава, од држава со упад во Собранието која…

Шекеринска од Пробиштип: За две и пол години направивме повеќе од што ВМРО-ДПМНЕ за 11,…

За неполни 2 и пол години зад нас оставивме долга листа на остварени ветувања и решени суштински проблеми на граѓаните. Додека ВМРО-ДПМНЕ 11 години беше против покачување на плата, вршеше уцени, граѓаните плаќаа драконски казни и…

Шекеринска од Пробиштип: ВМРО-ДПМНЕ е против ЕУ и НАТО, против се што е добро за граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ беше против се што ја приближува земјата до НАТО и до ЕУ и кога требаше на дело на покаже дека е за НАТО и за ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ секој пат потфрлаше, истакна заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска на граѓанската трибина…

Шекеринска: Мицкоски го критикува договорот со Бугарија дома, а го потврдува пред Борисов

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски го критикуваа договорот за добрососедство со Бугарија, дека е штетен и неприфатлив, а од друга страна кога Мицкоски седна со бугарскиот претседател Бојко Борисов, јавно рече дека го прифаќа договорот, истакна…

Шекеринска во Пробиштип: Ќе бараме и мониторинг на важни предмети, но и одговорност,…

Ќе бараме одговорност од судиите и обвинителите, кои ја злоупотребиле функцијата и нема да дозволиме никој да суди или да амнестира партиски. Законот ги обврзува да делат правда, а не оправдување, истакна заменик претседателката на СДСМ…

Ангелов од Пробиштип: ВМРО-ДПМНЕ е лицемерна, реформите на Владата предводена од СДСМ…

Владата предводена од СДСМ и коалицијата покажа што значи вистинска грижа за граѓаните. Додека ВМРО-ДПМНЕ 11 години манипулираше и заткулисно преговараше за промена на името и заборави на проблемите на граѓаните , оваа влада за неполни 2 и…

Царовска од Пробиштип: Невозможното за ВМРО-ДПМНЕ со СДСМ е реалност, ги покачивме…

За неполни две и пол години покажавме што значи економските реформи да се на прав пат. Уште во првите три месеци ја покачивме минималната плата на 12.000 денари за сите дејности, без притоа никој да биде дискриминиран. Со последното…

Цароска: Ги покачуваме пензиите за 900 денари идната година, за две и пол години…

Пензиите од јануари идната година ќе пораснат за 700 денари, заедно со усогласувањето, растот ќе изнесува околу 900 денари, рече потпретседателката на СДСМ Мила Царовска на граѓанската трибина под мотото „На прав пат“ во Пробиштип.…

Царовска на трибина во Пробиштип: Инвестираме во најранливите, социјалната помош која…

Ние не направивме социјална реформа, ние направивме општествена трансформација, им овозможивме на најранливите да се вклучат во економијата, рече потпретседателката на СДСМ Мила Царовска на граѓанската трибина под мотото „На прав пат“ во…