34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » минимална плата
ТЕМАБИЗНИСИЗБОР

Следната година повисоки плати и пензии

CENTAR MKD
Буџетот е направен за ублажување на последиците и од економската и од енергетската криза и последиците од постковид кризата и да биде документ којшто претставува...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСТОП ВЕСТИ

СДСМ: Започнува имплементација на законот за зголемена минимална плата од 18.000 денари

M T
Од денеска започнува примената на законот за зголемена минимална плата од 18.000 денари, трудот на работниците го вреднуваме, минималната плата продолжува да расте, се вели...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Ја покачивме минималната плата, следи и раст на пензиите

M T
Соопштение на СДСМ: „Грижата за работниците е еден од врвните приоритети на СДСМ бидејќи тие се нашата најголема вредност. Успеавме и во време на економска...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Поголема минимална плата за 80.000 работници, сите пратеници да го поддржат Законот

M T
Соопштение на СДСМ: СДСМ постојано го вреднува трудот на работникот и обезбедува достоинствени услови за работа, бидејќи работниците се нашиот врвен приоритет и нашата најголема...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСТОП ВЕСТИ

Минималната плата денеска пред законодавно-правната комисија во Собранието

M T
Во Собранието денеска седница треба да одржи Законодавно-правната комисија, која ќе расправа за предлог законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата, по...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Зголемувањето на минималната плата на 18.000 денари го зајакнува животниот стандард на 80.000 граѓани

M T
Соопштение на СДСМ: Исполнуваме уште едно ветување дадено пред граѓаните, повторно ја зголемуваме минималната плата. Од први април 80.000 работници ќе добиваат минималната плата од...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Цените повисоки за 9% а минималната плата повисока за 100%

M T
Соопштение на СДСМ: Денеска во македонското Собрание на дневен ред се измените на Законот за минимална плата предложен од Владата предводена од СДСМ. Минималната плата...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ја зголемивме минималната плата на 18.000 денари, ВМРО-ДПМНЕ останува против работниците

M T
Исполнивме уште едно ветување пред граѓаните, велат од владејачкиот СДСМ, минималната плата ја зголемивме на 18.000 денари. Од партијата на власт појаснуваат дека мартовската плата...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е партија која е против работниците и минималната плата

M T
СДСМ преку соопштение реагира на изнесените ставови на Христијан Мицкоски за зголемувањето на минималиста плата. Од партијата наведуваат дека во време на ВМРО-ДПМНЕ работниците имаа...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Битиќи со Сојузот на синдикати: Владата е согласна дека треба и ќе има покачување на минималната плата

M T
Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, министерката за труд и социјални прашања, Јована Тренчевска, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и советникот на...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Тренчевска во интервју за МРТВ: Со Сојузот на синдикатите на Македонија денеска ќе разговараме за зголемување на минималната плата на 18.000

M T
Трудот на работниците мора да се почитува, особено во делот на унапредувањето на работничкиот статус и квалитетот на живеење во услови на економска и здравствена...
МАКЕДОНИЈА

ОРМ: Неопходно е дополнување на листата на дејности кои имаат право да работат во недела, а минималната плата треба да се зголемува постепено

M T
Организацијата на работодавачи на Македонија, како единствен репрезентативен претставник на бизнисот во трипартитниот социјален дијалог, ја подржува програмската определба на Владата за постепено достигнување на...
МАКЕДОНИЈА

ОРМ: Секое наметнато покачување на минималната плата дополнително ќе ги оптовари компаниите и ќе го демотивира квалитетниот кадар

M T
Минималната плата и изработката на новиот Закон за работни односи беа главните теми на вториот регионален состанок оваа година, во рамки на проектот „Деловен појадок“...
ТЕМАБИЗНИСИЗБОР

Заев за CENTAR открива: Просечната плата ќе скокне на 34.000 денари, а минималецот на 20.000 денари!

CENTAR MKD
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во денешното интервју за Centar.mk соопшти дека до крајот на новиот мандат доколку победи СДСМ, просечната плата ќе скокне на...
ТЕМАМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Отворени се 50 илјади работни места во Македонија, а минималната плата скокна за 60 отсто

CENTAR MKD
Отворивме нови 50 илјади работни места, невработеноста е на најниско историско ниво од 17.5 отсто рече заменик претседателката Шекеринска на граѓанската трибина „На прав пат“...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Царовска вечерва со добра вест – Најави скок на минималната плата и вонреден раст на пензиите во Македонија

CENTAR MKD
Потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска на граѓанската трибина „На Прав пат“ во Кочани најави дека наскоро следува ново, значително покачување на минималаната плата, а со...