17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравје

Ставете ги слушалките и опуштете се: Омилената музика штити од стрес и „нездрава“ храна

Наместо да посегнуваат по чоколадо или грицки кога се под стрес, луѓето треба да ја пуштаат омилената музика за да не бараат утеха во храната, сугерираат експертите.

Луѓето често се свртуваат кон храна кога се под стрес или тажни, а тоа може да доведе до прејадување.

Истражувачите анализирале колку закуски јаделе жените откако слушале одреден вид музика како дел од студијата за врската помеѓу музиката и храната со негативните емоции.

Откриле дека жените кои биле тажни поради сеќавањето на некој вознемирувачки настан јаделе половина повеќе закуски ако слушаат музика што делува како излез за гнев или тага потоа, во споредба со жените кои не ја слушаат музиката.

Истражувањето опфатило грицки, пуканки, чоколадо и други слатки.

Меѓу песните што жените ги слушале се „Back to Black“ од Ејми Вајнхаус, „Mockingbird“ од Еминем и „In the end“ на групата „Linkin Park“.

Во студијата, жените кои биле под стрес поради тоа што биле соочени со нерешливи анаграми јаделе околу 35 отсто помалку храна доколку слушаат утешна музика, како што е „Fix for You“ од Coldplay или „Lay Me Down“ од Сем Смит.

Истражувачите заклучија дека луѓето потенцијално би можеле да спречат емоционално прејадување ако ја пуштаат омилената музика пред да го отворат садот со грицки.

– Ако сте под стрес и се грижите дека поради тоа може да јадете многу нездрава „нездрава“ храна, ставете ги слушалките и пуштете прекрасна утешна музика – рече д-р Хелен Култхард, експерт за однесување во исхраната од Универзитетот во Лестер.

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Шефот на ОН за храна: Она што беше бран на глад сега е цунами од глад

M T

Многумина во теретана имаат слушалки: Дали музиката за време на тренингот ни помага подобро да вежбаме?

M T

Болката е НЕИЗДРЖЛИВА, а вие не сакате да пиете ЛЕКОВИ? – Оваа ХРАНА функционира подобро од СЕКОЈА таблета

M T

Фестивал на храна и вино во Струмица на 7 септември во рамките на Отворен Балкан, во соработка со EXIT

M T

Гостите кој добија труење со храна во Будва се добро, хотелот „Лоза“ затворен

M T