Browsing Category

Направи Сам

Сакала да ги фрли старите тепсии, но комшивката и рекла да ги исчисти со оваа домашна смеса – сега…

Поради постојано изложување на висока температура тавите и лонците ја губат бојата и обликот. Со време, поради постојано користење, тие изгледаат неупотребливо, па често ги фрламе. Сепак, дури и ако купите нови, по некое време ќе се…

Трикови за препознавање зрели и слатки лубеници: Еве како најбрзо да ја изберете најдобрата

Еве како најбрзо да ја изберете најдобрата лубеница! Стручњаците велат дека повкусните лубеници имаат симетричен облик. Ако лубеницата пука при удар тоа значи дека е зрела, но ако допира одек на шуплив предмет, значи дека лубеницата е…

Не фрлајте пари за мајстор – еве како сами да залепите плочки (Видео)

Без оглед дали сакате да поставите подни или ѕидни плочки, првото нешто што ќе ве интересира е цената на поставување плочки. Во Македонија тие услуги се плаќаат од 5 до 10 евра „по квадрат“. Нема сомнеж дека добриот мајстор е важен…

Еве како луѓето ги искористуваат пластичните шишиња на креативен начин (Видео)

„Направи сам“ проектите секогаш се интересни, особено кога сме во можност да претвориме нешто што инаку би завршило во ѓубре, во нешто ново, убаво и корисно. Еколозите ширум светот препорачуваат и апелираат да рециклираме пластични…

Кога ќе видите за што може да се искористат вреќичките со силик гел, веќе нема да ги фрлате во ѓубре

Малите вреќички со силик гел ги добивате секогаш кога купувате нови чевли, торби и слично. Наместо да ги фрлате, искористете ги бидејќи тие навистина можат да ви помогнат, а еве и како. Имено, можете да ги ставите во кутија со алат, во…

Кажете му збогум на подбрадокот: Еве како да се решите брзо и трајно со неколку вежби (Видео)

Освен што ќе исчезне вашиот подбрадок, ќе исчезнат и насобраните маснотии на вратот. Се работи за пет многу лесни вежби кои ќе ви одземат десетина минути во денот! Се работи за неколку лесни вежби со кои подбрадокот ќе исчезне како…

Со овој трик ќе исчезнат сите лоши мириси од автомобилот, еве за што се работи

Ако сакате свеж мирис во вашиот автомобил, а не сакате да трошите пари на освежувачи, еве едноставен трик кој ќе ви заврши работа. Имено, се што ви треба е една лименка во која ќе ставите мелено кафе, па ќе ја затворите и ќе направите…

Ова е најлесниот и наједноставен начин: Еве како да исечете и да сервирате лубеница

Видео од кое ќе се воодушевите: Најлесен начин за да сервирате и јадете лубеница! Лубеницата е едно од најпопуларните летни освежувања. Постојат бројни начини како да ја исечете и сервирате, а овој е навистина едноставен и практичен.…

Излупете лубеница за само 10 секунди – еве и како (Видео)

Не сте излупиле лубеница вака – ви требаат 10 секунди! Супер трик за летото. Одберете си вкусна и сочна лубеница и излупете ја како професионалец. Во видеото во прилог погледнете го целиот трик. https://youtu.be/W2CwwodTXno

Имате лебарки во куќата – решението е во намирница која чини само 20 денари, веднаш ќе исчезнат

Лебарките се навистина голем проблем во многу домови. Кога еднаш ќе влезат во куќата, многу е тешко да се отстранат. Но, и за нив има решение - земете една краставица исечкајте ја на тркалца и ослободете се од лебарките. Сè што треба…

Ќе бидете изненадени од резултатите: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите

За да ги исчистите флеките на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла…

Нема да верувате како овој трик ги отстранува непријатните мириси од вашиот дом и од автомобилот

Ја собира влагата, ги отстранува непријатните мириси и освежува… Постои едноставно и евтино решение за неутрализирање на непријатните мириси! Доколку во вашиот автомобил или во домот чувствувате непријатни мириси од застоена храна,…

Како порано не се сетивме на ова? Вакво освежување од лубеница немате пробано (Видео)

Таканаречените „смути“ напитоци можат да понудат вистинско летно освежување… Има различни рецепти за нивна подготовка, а ова видео со еден таков рецепт стана неверојатно популарно. Но, погледнете сами за што станува збор. Ќе бидете…

Отстранете ги семките од лубеница за 2 секунди (Видео)

Во овие врели денови, лубениците се вистинско освежување зарем не? Повеќето луѓе ги сакаат, но она што никој не го сака се семките во нив. Треба да ги отстраниме, а тоа ни одзема време и ни го уништува уживањето. Тоа повеќе не е…

Кога ќе видите зошто ставил магнет во сунѓер за садови, ќе го направите истото (Видео)

Crazy Russian Hacker е вистинска ѕвезда на Јутјуб и со своите генијални трикови воодушеви милиони. Овој пат ни покажува 7 начини како да ги искористите сунѓерите за садови. Погледнете за што се работи… https://youtu.be/N5rhCHo5Z-s

Не е ни сода бикарбона, ни оцет: Со ова средство ќе го дезинфицирате станот, а чини само 30 денари

Сите знаеме дека хидрогенот е добар за дезинфекција на рани, но малкумина знаат дека може да биде корисен во одржување на куќата. Трипроцентниот хидроген-пероксид е одличен за чистење на работни површини во кујната бидејќи ги убива…

Еве како да излупите компири за само 10 секунди (Видео)

Со цел да го скратите времето кое го поминувате лупејќи компири, ви препорачуваме едноставен трик. Исечете ги компирите по цела должина, но така што само ќе ја засечете кората, а потоа ставете ги во лонец со врела вода и оставете ги…

Од обична перница направила преубав детал: Ќе го посакате во својот дом

Доколку сакате да промените нешто во својот дом, а не знаете што, или не сакате да трошите пари, доволно е да внесете некој нов детал во домот и да го освежите ентериерот на тој начин. Во тој случај, оваа идеја сигурно ќе ви се допадне.…

Не фрлајте пари за мајстори: Исчистете го филтерот на клима уредот во три потези (Видео)

За клима уредот совршено да работи и притоа да не ви штети по здравјето, задолжително пред секоја летна сезона темелно исчистете го од внатре. Замислете што сè завршува во филтерот. Валканиот филтер значи, верувале или не, валкан воздух,…

Фантастичен трик: Еве како лесно и брзо да провлечете конец низ игла

Ретко кој не знае дека не е лесно да провлечете конец низ мала игла. Старите кројачи имаат пракса и погодуваат од прва, а останатите не се снаоѓаат баш најдобро. На Твитер се појави видео кое објаснува како лесно и брзо да провлечете…