Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Направи Сам

Не фрлајте пари на скапи плочки – еве како најубаво и најевтино да ги обложите скалите

Брзо и лесно средете ги своите степеници, кога ќе ја завршите работата скалите ќе заблескаат. Обложувањето степеници знае да биде прилично скапо. Некогаш и прескапо. Во зависнот од тоа со што сакате да ги обложите степениците, дрво,…

Не фрлајте пари за мајстор – еве како сами да залепите плочки

Без оглед дали сакате да поставите подни или ѕидни плочки, првото нешто што ќе ве интересира е цената на поставување плочки. Во Македонија тие услуги се плаќаат од 5 до 10 евра „по квадрат“. Нема сомнеж дека добриот мајстор е важен…

Трик кој може да ви го спаси животот: Запалете оган со помош на шише вода

Дали знаевте дека со помош на вода можете да запалите оган? Овој трик може да ви се најде и еден ден да ви го спаси животот. Светлината на сонцето лесно се прекршува низ водата, а со тоа можете да ја насочите на едно место и да…

Ги отстранува сите флеки, а можете да го направите сами за минута

Многу често сме во потрага по средство за отстранување дамки од облека, не знаејќи дека можеме да го направиме со свои раце. Овој домашен препарат отстранува дамки од различно потекло и може да се врсти со најскапите средства со иста…

Еве како да ослободите запушен одвод со две состојки кои ги има во секоја кујна

Еве одличен трик за заштеда на енергија. Ако го направите овој едноставен трик, температурата во станот ќе ви биде поголема за три до пет степени Целзиусови. Но, само ако успеете да одолеете на една ситница. Ако имате доста стаклени…

Решена е вечната дилема: Дали бојлерот треба да биде нонстоп вклучен? Еве што правите…

Вечната дилема на секое семејство е – дали да го исклучувате или да го оставите бојлерот постојано да работи, на кој начин ќе потроши помалку струја? Иако повеќето сметаат дека подобро е бојлерот да се остава да работи постојано, бидејќи…

Вратете му ја пријатната миризба на вашиот капут без перење: За 15 минути ќе биде чист и…

Секогаш е добро да знаете по некој трик за вашите капути без хемиско чистење да бидат подготвени за зимската сезона. Вратете им ја свежината на зимската гардероба на многу едноставен начин. Џемперите и капутит закачете ги на закачалка,…

Нека вашата облека повторно изгледа како нова: Со овој трик заборавете на скапите…

Колку често поради невнимание ќе го извалкаме нашето најдраго парче облека? Потоа користиме разни хемикалии кои, освен што не се ефикасни, се и штетни по здравјето. Со овој генијалент домашен отстранувач на флеки повеќе не морате да…

Со ножици ги исекла своите стари фармерки. Крајниот резултат? Генијално!

Сигурно имате куп стари истрошени фармерки, кои ги чувате дома без некоја причина. Во ова видео ќе дознаете како вашите стари фармерки да ги искористите на најдобар можен начин. Погледнете го видеото во прилог и дознајте за што се…

Наједноставниот трик со кој ќе се решите од комарци и муви во куќата и надвор засекогаш

Сите ги сакаме пролетта и летото, но ги мразиме мувите кои доаѓаат заедно со овие годишни доба. Мувите можат да бидат прилично незгодни и што повеќе мавтаме со рацете, се чини се повеќе летаат околу нас. Но, ако мислевте дека не…

Градежништво: Ваљак кој бетонските површини ги претвора во поплочени патеки (Видео)

Компанијата „Маршалтаун“ го произведува „Rock ‘N’ Roller“ – иновативен производ кој пренесува шара на бетонска површина па таа изгледа како да е поплочена. Сите ќе се сложиме дека поплочените патеки изгледаат поубаво од бетонските, но…

Топлината ве излудува? Еве како да направите ефтин клима уред за само неколку минути

Понекогаш топлината на лето е неподнослива, а не може секој да си дозволи клима уред во својот дом. Овој човек ќе ви покаже како да направите ефтин клима уред за само неколку минути. Вентилатор и мраз се вашиот спас.…

Направете прекрасна скара со помош на стари автомобилски бандажи (видео)

Интернетот е чудесен! Секојдневно налетуваме на некој генијален совет или направи-сам проект кој во целост ќе не воодушеви, но она што ќе го видите во продолжение е навистина неверојатно. Погледнете како чекор по чекор да направите скара…

Исчистете го вашиот тепих во еден потег, без воопшто да го поместите

Чистењето на теписите може да биде многу заморно, бидејќи потребно е да ги изнесете надвор, да ги исперете, да ги оставите да се исушат, а притоа многумина користат и куп хемикалии кои не се добри за здравјето. Тука ќе ви покажеме…

Прекрасна мала куќа за само 28.000 денари (видео)

Ова е едноставна, но удобна мала викендица направена од природни материјали. Изградбата го чинела 500 долари (околу 28.000 денари), а резултатот е прекрасен. Мала група пријатели му помогнала во изградбата, а ова е нивната приказна...…

За 500 денари сами направете клима уред (видео)

Во борбата против овие горештини, за вас имаме генијално решение. Сакате да уживате во летото, но не сакате премногу топло време? За само 500 денари можете да си направите сопствен клима уред. Не се шегуваме. Погледнете ги инструкциите…

Трик злато вреден: Поправете ја напукнатата шофершајбна без пари

Шофершајбните на автомобилите се многу осетливи и често знаат да напукнат. Свесни сме дека поправката може да биде многу скапа, но постои и многу поевтино решение! Ви донесуваме едноставно и ефикасно решение, а нема да потрошите куп…

Како САМИ да направите печка со скара од цигли (видео)

Ако сте љубител на скара, ова нешто мора да го имате во својот двор! Може да ви послужи за подготовка на разни јадења... Погледнете ја снимката и следете ги упатствата кои се исклучително јасни. Еве како да ја направите оваа интересна…

Аспирин во машината за перење – едноставен начин за голема заштеда

Често после перењето на бела облека во машина за перење, таа може да ја промени својата боја и да стане сива. Без оглед на колку начини сте се обидувале да го отстраните сивилото, облеката останува иста. За среќа, постои одлично решение,…