Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

„Фејсбук“ ќе ги отстранува рекламите против вакцинацијата

Социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека воведува нови правила со кои рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети. „Ако рекламата има цел да ги одврати потрошувачите од вакцината, ние ќе ја одбиеме“, наведоа Канг-Син Џин, главниот…

Трамп го одобри договорот, „ТикТок“ може да остане во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одобри договор што ќе овозможи кинеската апликација „ТикТок“ да продолжи да се користи во САД, а со новата компанија „ТикТок глобал“ ќе управуваат Американци. Трамп истакна дека го поддржува…

Од недела во САД се забранети „Тик ток“ и „Вечет“

„Тик ток“ и „Вечет“ од недела ќе бидат забранети во САД, освен ако претседателот Доналд Трамп не се согласи во договор во последен момент. Министерството за трговија соопшти дека ќе им забрани на луѓето во САД да преземаат апликации за…

„Фејсбук“ се закани дека ќе им забрани на австралиските корисници да објавуваат вести

„Фејсбук“ се закани дека на своите австралиски корисници ќе им забрани објавување на вести за време на подготовката на новиот закон. Австралија претходно најави дека ќе ги принуди технолошките компании – „Фејсбук“ и „Гугл“ да им платат…

Израел лансира нов шпионски сателит

Израел лансираше нов шпионски сателит во орбитата, соопшти Министерството за одбрана. „Министерството за одбрана и Израелската вселенска индустрија (ИАИ) успешно го лансираа извидувачкиот сателит Офек 16 во вселената“, се вели во…

А1 Македонија со нов ексклузивен смартфон на пазарот

А1 Alpha 20 – најнова генерација на А1 телефони Скопје, 19 мај 2020г. – А1 Мaкедонија го лансираше новиот А1 смартфон на пазарот – А1 Alpha 20. Овој уред е трета генерација на А1 смартфони, на кој му претходеа Smart N9 и A1 Alpha.…

Отстранети 9,6 милиони објави на Фејсбук со говор на омраза

Компанијата Фејсбук информира за драстично зголемување на бројот на отстранети постови што промовираат насилство и говор на омраза, што сега се припишуваат на подобрувањата во технологијата за автоматско препознавање на текст и слика.…

Го подигате мобилниот телефон за да фатите сигнал? – немојте да го правите тоа

Лошиот сигнал на мобилен телефон може да ви го уништи денот, особено ако се случи во незгоден момент кога ги повикувате семејството, сопругата, децата од странство ... Прашање - Што прават луѓето најчесто кога остануваат без сигнал?…

Дали веќе го имате новиот дизајн на Фејсбук? Едно нешто што посебно ќе ви се…

Значаен новитет доаѓа од FACEBOOK. Како што е објавено на официјалната веб-страница, новиот дизајн ќе започне да се појавува кај сите корисници. Тие потенцираат дека новиот дизајн е помодерен и поедноставен и се обезбедува побрз пристап…

Мобилниот телефон ви е на полнач цела ноќ? – Еве дали тоа е добро или лошо за…

Бидејќи ги користиме речиси цел ден, вообичаен начин да ги наполниме батериите на нашите мобилни телефони е да ги оставиме на полначот цела ноќ. Сепак, дали е навистина потребно? Полнењето на смартфонот има смисла кога имаше неопходност…

Huawei прогласен за кандидат број 1 со 3,524 патенти според рангирањето на Европската…

Европската канцеларија за патенти (EPO) објави ранг листа на патенти за 2019 година. Презентираните податоци покажуваат дека за 2019 година примени се повеќе од 181,000 апликации за патент, што претставува зголемување од 4% во однос на…

Илон Маск испраќа тројца туристи на Меѓународната вселенска станица следната година,…

„Спејс екс“ ќе испрати тројца туристи на 10-дневно патување до Меѓународната вселенска станица некаде кон крајот на 2021 година. Притоа ќе ја користат ракетата „Фалкон 9“ и своето ново свемирско летало „Кру драгон“. Ова е втора голема…

(Видео) НАСА сними панорамски фотографии на Марс со висока резолуција

Роверот „Кјуриосити“ на НАСА сними панорамски фотографии на Марс во највисока резолуција досега. Панорамата е составена од повеќе од 1000 фотографии во текот на Денот на благодарноста минатата година и содржи 1,8 милијарди пиксели,…

Кинескиот мобилен гигант „Хуавеј“ ја гради првата фабрика во Европа

„Хуавеј“ ќе инвестира 200 милиони евра во првата фаза од изградбата на фабрика за производство на базни станици, што ќе значи и отворање на 500 нови работни места.Според претседателот на компанијата, Лианг Хуа, „Хуавеј“ во Франција ќе го…

Huawei ја претстави новата платформа HUAWEI AppGallery и визијата за градење безбеден и…

• Визијата на Huawei е да им обезбеди на корисниците отворена, иновативна и лесно достапна платформа за апликации, наречена Huawei AppGallery. • Huawei има за цел строго да ја заштити приватноста и безбедноста на потрошувачите,…

Huawei дава ново значење на креативноста со HUAWEI MatePad Pro

Новиот high-end таблет доаѓа со моќен хардвер и иновативни одлики за работа и забава Бизнис групата на потрошувачи на Huawei (CBG) на својата виртуелна премиера на 24 февруари го претстави и својот нов таблет high-end, MatePad Pro. Тој…

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената? Национална аеронаутичко-вселенска управа или НАСА објави видео од Месечината, видена низ очите на астронаутите…

Почина информатичарот кој измисли копи-пејст

Информатичарот кој ја измисли командата копи-пејст почина на 74 години. Едноставната команда за сечење, копирање и лепење секому му го олеснува работниот ден и заштедува милиони часови работа. Зад тој концепт стои Лери Теслер, еден од…

Цукерберг повика на построга регулација на штетните содржини на интернет

Сопсвтеникот на Фејсбук, Марк Цукерберг повика на поголема регулација на штетната содржина на Интернет, нагласувајќи дека не е на компаниите, како неговата, да одлучуваат што се смета за легитимен слободен говор. Цукерберг исто така…

Во март лансирање на првиот словенечки сателит

Првиот словенечки сателит, по седуммесечно одложување, ќе биде лансиран на 23 март, соопштија денес Универзитетот во Марибор и Центарот Весоље-СЛ. Сателитот, наречен Трисат и Немо ХД, беше проверен во Брно минатата недела, а специјален…