Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Наука

Пуштен во промет најскапиот лек на светот, чини 2,1 милион долари

Американската агенција за лекови го одобри пуштањето во промет на лекот „золгенсма“ од швајцарската фармацевтска компанија „Новартис“ во мај годинава, а една доза од овој лек чини 2,1 милион долари. Лекот е наменет за генска терапија на…

Обдукциите откриле нешто многу чудно за Јапонците

Јапонците се една од најздравите нации во светот, а нивната земја е прва во светот по бројот на стогодишници – имаат рекордни 67.482 во 2017 година, а нивната бројка веќе 47 години по ред се зголемува. Тие се хранат здраво, не се дебели…

Првата светлина од руско-германскиот телескоп во длабоката вселена

Проектот за мапирање на универзумот, во соработка со руски и германски научници, ги даде првите резултати три месеци по лансирањето. Научниците се надеваат дека сликите од длабоката вселена ќе помогнат во решавањето на мистериите за…

Американки утре одат во историска прошетка во вселената

Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир ќе влезат во историјата како учеснички во првата целосно женска вселенска експедиција, чија цел е да се замени неисправна батерија на Меѓународната вселенска станица (МВС).…

Медитеранот се загрева побрзо од останатиот дел на планетата

Медитеранот се загрева побрзо од остатокот на планетата, а доколку не се преземе нешто, околу 500 милиони негови жители се изложени на ризик од суши и недостаток од питка вода и храна, се вели во неодамнешниот извештај на Меѓународниот…

Тројца професори ја делат Нобеловата награда за економија

Нобеловата награда за економија годинава им беше доделена на економистите Абиџит Банерџи, Естер Дифло и Мајкл Кремер. Наградата им беше доделена за нивниот експериментален пристап кон ублажување на глобалната сиромаштија, односно за нивната…

Тројца професори ја делат Нобеловата награда за хемија

Тројца научници се добитници на Нобеловата награда за хемија за 2019 година. Тие се наградени за развој на литиум-јонски батерии. Џон Б Гуденуф, М Стенли Витингем и Акира Јошино ја делат наградата за нивната работа на овие уреди што…

Откриени капсули што ќе ги заменат инсулинските инјекции

Милиони пациенти кои живеат со дијабетес, конечно, може да бидат поштедени од непријатните инсулински инјекции. Истражувачите на Технолошкиот институтот во Масачусетс создадоа капсула инсулин која е доволно моќна за да ја „преживее“…

Таинствените огнени топки кои се појавија над Чиле не се метеори, тврдат научниците

На 25 септември годинава над островот Чилое во Чиле беше фотографиран објект што изгледа како огнена топка. На социјалните мрежи најпрво се шпекулираше дека станува збор за пад на метеор, па дури имаше и слободни интерпретации дека се…

Повеќе од половина ендемски видови во Европа би можеле да исчезнат

Повеќе од половина ендемски европски видови на дрвја се загрозени и би можеле да изумрат, според студијата на Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN). Дури 58% од 454 европски ендемски видови на дрвја, што значи дека…

(Видео) Научници надградија робот: Пред неколку години едвај одеше, а сега вежба…

Хуманоидниот робот изработен од компанијата „Бостон динамикс“ пред три години едвај одел, а сега вежба гимнастика, пренесе „Вашингтон пост“. https://www.youtube.com/watch?v=_sBBaNYex3E На јутјуб-каналот на „Бостон Динамикс“ е објавено…

Ако сакате да живеете на Марс ќе мора да јадете скакулци

Се смета дека ресурсите како енергијата, водата и кислородот се достапни на Марс, но одржливо снабдување со храна, веќе долго се смета за непремостива препрека. Населувањето на Марс се ближи до реалноста, а стратегијата за преживување на…

Камен на Марс именуван според „Ролингстоунси“

Мал камен на Марс го доби името по легендарниот рок-бенд „Ролинг стоунс“. НАСА го именува „Каменот на Ролинг Стоунс“, откако роботската вселенска сонда „Инсајт“ го снимила како се тркала на површината на Марс. Веста прв ја објави…

НАСА на Исланд се подготвува за мисија на Марс

Со цел да се подготви за својата идна мисија на Марс во 2020 година, НАСА „слета“ на Исланд, каде што има намера да се увери дека нејзиниот нов вселенски ровер е подготвен за предвидената работа. Со својот црн песок, ветровити дини и…

Драматичен аларм од експертите: Затоплување како во моментов досега не е забележано во…

Брзината и опсегот на глобалното затоплување денес надминува сè што е забележано во изминатите 2000 години, тврдат научниците. Според нив, познатите историски случувања како „младото ледено доба“ не можат да се споредат со нивото на…

Три џиновски астероиди ќе профучат покрај Земјата денеска

Три масивни астероиди се очекува да поминат покрај Земјата денес, а една од вселенските карпи ќе пролета до нашата планета поблиску од Месечината, предупреди НАСА, пренесува РТ. Широк околу 100 метри, се очекува астероидот 2015 ХМ10 да…

Индија во нов обид за лансирање своја мисија на Месечината

Индија е подготвена за повторно лансирање на својата втора мисија на Месечината, една недела откако беше прекината поради технички проблеми. Чандрајан-2 ќе биде лансиран денеска во 14:43 по локално време (09:13 GMT), јави вселенската…

Индија ја одложи мисијата на Месечината

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми, јави Индиската вселенска агенција (ИСРО). „Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути…

Огромен астероид денеска ќе помине покрај Земјата – научниците информираат дали тоа…

Повеќето камења од универзумот кои прелетуваа во близина на Земјата се осамени патници на својата рута околу сонцето, меѓутоа астероидот кој ќе помине покрај нашата планета денеска е сосема поинаков. Имено, астероидот наречен 1999 KW4 е…

(Видео) Направена првата историска фотографија од црна дупка во вселената

Од збирката на Event Horizon Telescope (EHT) објавена е неверојатна фотографија – првата снимка на црна дупка во историјата на човештвото. Иако на различни анимации и визуелизации досега сме виделе многу црни дупки во филмови и…
error: Соддржината е заштитена.