Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Најнова вест: 35 новозаразени – Починало и бебето кое беше транспортирано во…

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 19 оздравени пациенти во: Скопје-8, Куманово-3, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-1, Битола-2, Неготино-2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни…

Претседателот Стево Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена и побара од…

На состанокот во Вила Водно на Советот за безбедност донесена е одлука од нови 14 дена вонредна состојба во држава која ќе важи од утре, информираше претседателот на државата Стево Пендаровски. Претседателот Стево Пендаровски ги повика…

Македонија мора да добие здрави институции: Нова вонредна состојба, а по неа следат избори…

Поради тоа што ВМРО ДПМНЕ не прифаќа избори, а со тоа интитуциите ќе бидат намерно заробени во вакуум меѓу распуштен парламент и техничка влада, најверојатно ќе биде прогласена вонредна состојба уште 14 дена. По завршувањето на новиот…

Заврши вонредната седница на Владата – Донесени се важни одлуки

Од 58-мата седница на Владата: Донесени протоколите за запишување и за приемните и другите испити во прво одделение во основните училишта, во средните училишта, во Математичко-информатичката гимназија и на високообразованите институции;…

Уште првиот ден од отворањето тепачка во скопски угостителски објект

Групна тепачка се случила вчера во ресторан во Скопје, соопшти полицијата. -Вчера во 20:20 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред угостителски објект во село Сарај, скопско, поради меѓусебно недоразбирање и нетрпение, бил нарушен…

МТСП: На личните сметки на 2.759 млади лица префрлени над 8,9 милиони денари за младински…

Министерството за труд и социјална политика и Агeнцијата за вработување информираат дека е извршена исплата на младински додаток за месец април. На личните сметки на 2.759 млади лица се префрлени над 8,9 милиони денари додаток на плата.…

Филипче за забавите во кафеаните: Да знаевме дека ќе биде така, немаше да дадеме препорака…

По објавата на фотографиите од скопски кафеани каде наместо почитување на препораките, се правеле забави без одржување дистанца, без маски и со групирање, министерот за здравство, Венко Филипче, побара Министерството за внатрешни работи да…

Петровска до Чулев: Лицемерно и неодговорно е да се криеш од јавни соочувања и да одбиваш…

Фејсбук статус на Славјанка Петровска, дополнителен министер за Внатрешни работи: Лицемерно и неодговорно е да се криеш од јавни соочувања и да одбиваш покани за ТВ дуели, а да се обидуваш да се оправдаш преку ФБ статуси.…

Филипче: Барам поголема ажурност од Министерството за внатрешни работи – дел од…

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за состојбата со коронавирусот во Република Северна Македонија. https://www.youtube.com/watch?v=Xp4tPCsq24Y&feature=youtu.be „Во последните…

ВМРО ДПМНЕ удри по комисијата за заразни болести, бараат разрешување

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност и разрешување на Комисијата за заразни болести и итно формирање нова составена од експерти и натпартиски решенија, кои ќе донесат итен пакет мерки за заштита на здравјето на граѓаните. Според Дафина Стојаноска…

Заев: Бројките на новозаболени лица кои ги бележиме деновиве се директна последица од…

Бројките на новозаболени лица кои ги бележиме деновиве се директна последица од неработењето, популизмот и партиското профитерство на техничкиот министер Наќе Чулев и неговиот шеф Христијан Мицкоски, соопшти лидерот на СДСМ, Зоран Заев.…

Карантински ќе се затворат општините каде што има новозаразени, ако бројките продолжат да…

Неколку скопски општини можеби ќе бидат затворени во карантин, со оглед дека имало непочитување на мерките во изминатиот период, а голем број на новозаразени се кластери всушност во локализирани места. Неколку скопски Општини, Тетово и…

Во живо: Обраќање на Филипче, откако беа регистрирани 52 новозаразени и четири мртви за 24…

Откако беше од медиумите објавено дека денес има 52 новозаразени и четворица починати од коронавирус во Македонија, најавен е прес на Венко Филипче, министер за здравство. Пресот првично беше закажан за во 13 часот, но само неколку…

Кузеска: Чулев работи на штета на граѓаните, стигна сметката од неказнувањето и…

Интегрално ја пренесуваме прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: https://youtu.be/DTU7EForfns Со своето неодговорно и несериозно однесување за време на кризата со коронавирусот, Наќе Чулев го загрози јавното здравје…

Официјално: 52 новозаразени, 4 починати – еве во кои градови се новорегрираните од…

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти во: Скопје-16, Тетово-10, Велес-1, Охрид-2, Кратово-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца…

Четворица мртви и 52 новозаразени од коронавирус за 24 часа

Во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови случаи на заболени од корона вирусот, дознава „Centar“. Од ново заболените, 26 се од Скопје, 9 од Тетово, 6 од Куманово, од Штип 7, 2 од Струга и по еден од Битола и Кочани. Од главниот…

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на ЕУ, но не и од земјите со најголема епидемија на коронавирусот, рече денеска главниот инспектор за здравство Ангел…

Костадинов: Резултатот од неодговорноста и непостапувањето на Наќе Чулев излегува на…

Фејсбук статус на Костадин Костадинов, портпарол на Сдсм: Уредби има, сосема се јасни! Протоколи има, исто така се сосема јасни! Кој ако не МВР тоа треба да го контролира и директно ќе кажам, да санкционира ако тоа не се почитува?…

Коста Петров: Обезбедуваме директна помош за граѓаните, домашна платежна картичка и…

Третиот пакет економски мерки ќе овозможи заживување на македонската економија преку директна финансиска поддршка на граѓаните, рече Коста Петров од СДСМ. https://youtu.be/f7Q3lb7aF9s Во продолжение целата прес конференција на…

Американски воени авиони со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

Американската поддршка на нашата земја продолжува со несмален интензитет и по влезот во НАТО. Околу 11.20 часот два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Република Грција, ќе извршат прелет над…
error: Соддржината е заштитена.