Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Романот „Барутни облаци“ од Бранислав Ѓорѓевски издаден на германски јазик

Романот „Барутни облаци“ од македонскиот автор Бранислав Ѓорѓевски е преведен и издаден на германски јазик. Под насловот „Pulvershcwaden“ романот „Барутни облаци“ е издаден од страна на издавачот Бернд Е. Шолц и истиот е поставен на…

Романот „Барутни облаци“ од Бранислав Ѓорѓевски издаден на германски јазик

Романот „Барутни облаци“ од македонскиот автор Бранислав Ѓорѓевски е преведен и издаден на германски јазик. Со насловот Pulvershcwaden романот „Барутни облаци“ е издаден од страна на издавачот Бернд Е. Шолц и е поставен на најголемата…

Коста Петров урива рекорди – 10 издание на „Стравот“

Најчитаниот македонски автор, Коста Петров, кој веќе неколку години се наоѓа на врвот на домашните топ-листи, деновиве го доби своето рекордно 10 издание од својата втора книга „Стравот“ како и петнаесетто издание од „Се гледаме на врвот“,…

Гардијан: „Медена земја“ ќе добие Оскар за најдобар документарец

Оскар за најдобар Документарен филм според врвниот филмски критичар на „Гардијан“ Питер Бредшоу, ќе добие македонскиот документарен филм „Медена земја“. Церемонија на Деведесет и второто доделувањето на Оскарите ќе се одржи на 9 февруари…

Веб-страницата „Ранкер“: Џокерот на Хит Леџер омилен филмски негативец

Корисниците на веб-страницата „Ранкер“ гласаа за 10 омилени филмски негативци на сите времиња. И покрај големите фикциски имиња од хорор-филмови до икони на Марвеловиот универзум, на врвот на списокот на негативци се најде Џокер, кој беше…

209 милиони денари за културата – Владата даде согласност на програмата за изградба…

Владата денеска даде согласност на Програмата за изградба на нови објекти и за реконструкција, санација и адаптација на постојните објекти што ги користат националните установи од областа на културата за 2020 година. Годишната програма…

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect film for this moment. #honeylandmovie @HoneylandDoc is staggering. Greed. Avarice. Family.…

“Медена земја” пиратски објавен и прогласен за “северџански” филм?!

Денес, портали кои се со години дел од оркестрирана пропагандна машинерија блиски до опозицијата, го објавија линкот што води до целиот филм „Медена земја“, мошне кусо откако тој беше објавен пиратски на Јутјуб. Со тоа се…

„Медена земја“ со номинации за Оскар во две категории

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните Оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм. Номинациите беа објавени денес во Лос Анџелес. Меѓу петте номинирани за најдобар…

„Медена земја“ со нови награди за најдобар документарец и за кинематографија

„Медена земја“ деновиве во САД доби неколку нови престижни награди за најдобар документарец и за кинематографија. Тимот на македонскиот документарец ја прими наградата за најдобар документарен филм, што ја доделува најпрестижното здружение…

Новиот „Џејмс Бонд“ ќе претрпи промени во последна минута

Долго време го чекаме враќањето на Даниел Крејг како Џејмс Бонд, кој последен пат се појави во улога на тајниот агент 007 во Spectre (Спектре) во 2015 година. Сега сме на само три месеци од излегување на новото продолжение под наслов No…

Најдобар театар за 2019 – Театар Комедија

Уште една успешна година за НУ Театар Комедија. Оттаму велат дека реализирана е целата предвидена програма за 2019 година! „- Реализиравме пет премиери: 1. ,,На отворено“ (режија: Андреј Цветановски); 2. ,,Жени пред нервен слом“…

Одбележана 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

Кинотеката синоќа свечено ја одбележа 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, најуспешниот и најзначаен игран филм во македонската кинематографија, со промоција на мапа со репродукции на постерите од светската…

Проекции на документраниот филм „КЕИФ“ во Кинотека

Документарниот филм „КЕИФ“ (Македонска чалгиска традиција), кој својата премиера ја имаше на 11 ноември оваа година, во рамките на фестивалот СИНЕДЕЈС, ќе има и две проекции во Кинотеката на Македонија, денеска од 20.00 часот и утре од…

Мултимедијалниот перформанс „Кинтсуги“ вечерва ќе го затвори „Десонанз“

Фестивалот „Десонанз“ ќе биде затворен вечерва во МКЦ со изведба на уникатниот перформанс концепиран од македонската балерина Ивана Коцевска под наслов „Кинтсуги“, со почеток во 20 часот. Освен Коцевска, во перформансот улога има и…

Концерт на симфонискиот оркестар и хорот „Драган Шуплевски“ по повод 53 години Факултет за…

В сабота во Концертната сала на НУ Филхармонија со почеток во 20 часот ќе се одржи свечен концерт по повод 53 години од основањето на Факултетот за музичка уметност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Факултетот за музичка…

Балетот „Дон Кихот“ на големата сцена на НОБ

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 6 декември на големата сцена на Националната опера и балет (НОБ). Кореограф на оваа украинско-македонска копродукција е Виктор Јаременко, уметничкиот директор на еден од трите…

Женската верзија на „Врба“ во „Синеплекс“, а машката во „Милениум“

По светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим, филмот „Врба“ и Милчо Манчевски се враќаат дома. За денеска е закажана премиера на филмот во Македонска филхармонија, а во исто време ќе се прикажува во „Синеплекс“ и „Милениум“, како и во…

Леонардо да Винчи пет века потоа – „Лувр“ во Париз ја отвори долгоочекуваната изложба

Беше потребно повеќе од една деценија за подготовка и за малку ќе беше спречена поради дипломатски спор. Но, сега, една од најскапите светски уметнички изложби за одбележување на 500-годишнината од смртта на Леонардо да Винчи, конечно, е…

„Нефер свет“ и „Поликсени“ го затвораат Фестивалот на грчки филм и култура во Скопје

Со проекциите на филмовите „Нефер свет“ на Филипос Цитос и „Поликсени“ на Дора Масклавану денеска завршува годинешното издание на Фестивалот на грчки филм и култура. Во 18 часот во кино „Милениум“ е проекцијата на филмот „Нефер свет“:…