29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Костадиновска-Стојчевска: Македонската култура и Скопје имаат капацитет да бидат Европска престолнина на културата во 2028 година
Отворена 50. Меѓународна научна конференција на МСМЈЛК при УКИМ: Истражувачи од 15 држави од различни страни на светот со најнови научни согледби за македонскиот јазик, литература и култура
Home » КУЛТУРА

Category : КУЛТУРА

КУЛТУРА

Распишани конкурсите за поезија и плакат на манифестацијата „100 илјади поети за промена“

CENTAR MKD
Mанифестацијата „100 000 поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст – Струмица“, распишува поетски конкурс за годинешното издание на фестивалот. Поезијата со која ќе...
КУЛТУРА

Со промоција на зборникот „Шопов на 11 јазици“ завршува 56. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ

CENTAR MKD
Денес, во рамките на 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК...
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска го повика директорот на СВП да понесе одговорност за променетиот назив на државата под имињата на македонските лауреати

CENTAR MKD
Фејсбук статус на министерката Бисера Костадиновска Стојчевска: Променетиот назив на државата под имињата на македонските лауреати, на официјалната веб страница на Струшките вечери на поезијата,...
КУЛТУРАМОЗАИК

НЕКА Е ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Успение на Пресвета Богородица: Ден на сите жени и мајки!

CENTAR MKD
За празниците на Голема и Мала Богородица, вообичаено е жените, особено, да почитуваат голем број забрани поврзани со извршувањето на работите во и околу куќата....
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Отворени се вратите на Министерството, го поддржуваме младинскиот ангажман

CENTAR MKD
Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска во интервју за трн.мк. вели дека младите не се само иднината, туку тие се сегашноста, кои активно ја обликуваат...
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Најдраги ми се проектите за промоција на македонскиот јазик

CENTAR MKD
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на прашањето на кој реализиран проект досега е најмногу горда, во интервју за трн.мк, вели дека е тешко да се...
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Изложбата „Супстрати“ преку „Отворен Балкан“ е доказ за моќта на културата да ги премости границите

CENTAR MKD
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во интервју за трн.мк зборувајќи за иницијативата „Отворен Балкан“ истакна дека изложбата „Супстрати“ во Париз е доказ за моќта на...
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Македонскиот јазик не бара надворешна потврда, тој е жив дел од нашиот национален идентитет

CENTAR MKD
Според министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска значењето на кодификаторите на македонскиот литературен јазик – Блаже Конески и Крсте Петков Мисирков – за македонскиот јазик...
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска ги поздрави поетите на отворањето на Струшки вечери на поезијата: Вашите стихови нека бидат бедемотпорни, тие сведочат за човечкото

CENTAR MKD
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вчера, на платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, го отвори 62-то издание на „Струшките вечери на поезијата“....
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска на отворањето на Струшки вечери на поезијата: Ехото на Миладиновци е присутно и денес и од година во година е сè погласно

CENTAR MKD
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вчера, на платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, го отвори 62-то издание на „Струшките вечери на поезијата“....
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Жива е мисијата на браќата Миладиновци за зачувување на поетскиот збор

CENTAR MKD
Фејсбук статус на Бисера Костадиновска Стојчевска, министерка за култура: Жива е мисијата на браќата Миладиновци за зачувување на поетскиот збор. 📜Вечерва Струга, главниот град на...
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска во Крива Паланка: Голема жар, љубов и посветеност се вложени во културните настани во овој град

CENTAR MKD
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствуваше на отворањето на 18. издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Јоаким Осоговски“, кој синоќа започна во Крива Паланка. Фестивалот го...
+КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска од Крива Паланка: Изработен проект за идниот модерен простор на Центарот за култура

CENTAR MKD
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска престојуваше во работна посета на Општина Крива Паланка каде што оствари средба со градоначалникот Сашко Митовски, а присуствуваше и...
КУЛТУРА

НОВАТВ- Манчевски е во „добра фаза“: Глуми Асанж со државна пензија од 72.930 денари и народен буџет од 2,3 милиони евра

CENTAR MKD
Не прави филмови за публиката, не работи за политички ниту за холивудски газди и во добра фаза е, вака режисерот Милчо Манчевски се пофали во...
КУЛТУРА

Промоција на книги од Пандев и Димоски на 56. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ

CENTAR MKD
Во рамките на традиционалната соработка на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ)...
КУЛТУРА

Почина актерот Владимир Ендровски -Љац

CENTAR MKD
Почина актерот Владимир Ендровски-Љац, објави Македонскиот народен театар (МНТ). Имаше 60 години. „Замина нашиот колега Владимир, нашиот пријател Љац, ненадминливиот актер и препознатлив лик на...
+КУЛТУРА

Македонскиот збор одекнува на сите континенти – отворена 56. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ

CENTAR MKD
Македонскиот збор одекнувал, одекнува и ќе одекнува низ светот, на сите континенти! Со вложувањето во развојот на странската македонистика се следи и остварува аманетот на...
КУЛТУРА

Странски македонисти од 18 држави, утре доаѓаат во Охрид – на 56. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ

CENTAR MKD
Околу 70 странски македонисти и слависти од 18 држави, утре доаѓаат во Охрид – на 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература...
КУЛТУРА

Почина актерката Катина Иванова: „Беше поддржувач на актерите, извонреден пријател и човек“

CENTAR MKD
Од Македонскиот народен театар соопштија дека почина актерката Катина Иванова (1951–2023), која повеќе од четири децении беше дел од овој театар. „Беше мајстор на сценска...