14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » плата
МакедонијаБизнис

Спасовски: Од денеска сите вработени во МВР добиваат покачување на платата од 5%

M T
Во насока на континуирано мотивирање на вработените во МВР, издејствувавме зголемување на платите за 5% почнувајќи од 1 септември 2022, од Буџетот на МВР, што...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Поголемата плата треба да биде поддржана со перформанси

M T
Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за ТВ 21 нагласи дека во услови кога расте инфлацијата како увезена бидејќи е предизвикана од зголемените цени на енергенсите,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ги покачивме платите на наставниците за 21%, само преку социјален дијалог е можно решение

M T
СДСМ изминатите неколку години и покрај здравствената, а потоа и економската криза, успеа значително да ги покачи платите, со што покажа дека го вреднува трудот...
МакедонијаБизнис

МВР: Усогласување на минималната плата и покачување во септември за 5%

M T
Министерството за внатрешни работи информира дека платата на вработените ја исплатува врз основа на Закон за внатрешни работи и Колективен договор. Согласно новиот Закон за...
Војна во УкраинаСвет

Колку изнесува платата на војниците кои заминаа да војуваат во Украина?

M T
Конфликтот во Украина и сè што се случува во таа земја веќе ги отвори вратите за странските борци, но и за странските платеници. За денот...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Врв на деструкција, ВМРО-ДПМНЕ блокира Закон за поголеми плати за наставниците

M T
ВМРО-ДПМНЕ го достигна врвот на деструкција со блокирањето на законот за поголеми плати на 27.000 наставници кој очигледно не го прочитале, пишува во соопштението Социјалдемократскиот...
МакедонијаБизнис

Битиќи од Битола: ВМРО –ДПМНЕ со ваши пари отвораа работни места за плата од 9.000 денари,  а ние бараме минимум 22.500 денари

M T
За да покажеме што направивме, јас секогаш велам дека за да гледаме кон иднината треба да видиме каде бевме, рече на трибината „Најдоброто за нашата...
CentarБизнис

Влада одлучи: Цела плата во тек на боледување од Ковид

CENTAR MKD
Владата информира дека на вчерашната седница ја разгледала Информацијата во врска сo регулирање на боледување на вработени лица заболени од КОВИД-19 како и вработени лица...
CentarБизнис

(Видео) Државата ќе дели меѓу 14.500 и 21.776 денари месечно за плати на вработени во компании кои страдаат од кризата во следните 3 месеци

CENTAR MKD
Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска поддршка, истакна пратеничката на...