Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : цени

Centar Бизнис

РЕКОРДЕН СКОК НА ЦЕНИТЕ ВО ЕВРО ЗОНАТА – Се поскапе, а цехот го плаќа крајниот купувач

M T
Производните цени во еврозоната скокнаа повеќе од очекуваното во септември, поттикнати од вртоглавото зголемување на трошоците за енергија, што забележа највисок рекорден раст како нов...
Бизнис

„Тиквеш“ и годинава откупи најмногу грозје по повисоки цени од просечните

M T
Анализата на податоците од годинешниот откуп покажуваат дека винарската визба „Тиквеш“ и оваа година откупи најголема количина грозје, по повисоки цени во однос на просечните...
Бизнис

Се зголемуваат цените на бензините и на дизелот

M T
Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 2,00 ден./литар, а малопродажните цени на „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за...
Бизнис Свет

Откако беше воведена како официјална валута, цената на биткоинот драстично падна преку ноќ

M T
Цената на биткоинот драстично падна во вторникот кога Ел Салвадор ја усвои најголемата криптовалута според пазарната капитализација како легално средство за плаќање, со што стана...
Centar Бизнис Во тренд...

Паѓаат цените на нафтата: Загриженост дека коронавирусот може да влијае на побарувачката

M T
Цените на нафтата на светскиот пазар паѓаат денес покрај загриженоста дека зголемениот број на заразени со делта сојот може да влијае на побарувачката за овој...
Коронавирус Свет Во тренд...

„Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

M T
Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на своите вакцини против Ковид-19 во најновите договори склучени со Европската унија, објави денеска „Фајненшл тајмс“. Новата цена...
Centar Бизнис ТОП ВЕСТИ

Регулаторна одлучи – горивата поскапуваат, ова се новите цени на бензинот и дизелот

CENTAR MKD
Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 2,57%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...
Centar Бизнис ТОП ВЕСТИ

Регулаторна одлучи: Бензинот поевтинува, дизелот поскапува – Ова се новите цени на горивата

CENTAR MKD
Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката од 16.11.2020 година и со тоа...
Centar Бизнис

Нова цена на бензинот и нафтата

CENTAR MKD
Утре напладне се очекува Регулаторната комисија за енергетика да ги соопшти новоутврдените цени кои ќе важат за целата следна седмица. Според последните промени кога бензинот...
Македонија Во тренд...

Значително намалување на цената на бензините

CENTAR MKD
Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 денари/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со Одлуката од 02.03.2020 година...
Centar АвтоЦентар Бизнис Во тренд...

Нови цени: Пресметајте колку данок ќе треба да платите за увоз на возило

CENTAR MKD
Во текот на денешниот ден, на барање на дел од увозниците на половни возила се одржа работен состанок во просториите на Царинската управа. На состанокот...