20.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : еу

Коронавирус Свет

Лајен: САД да ја укинат забраната за влез на граѓани на Европската унија

M T
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ги повика САД брзо да ја укинат забраната за влез во земјата за луѓе од Европа поради...
Бизнис

Милевски: Потпишани договори за 12 нови проекти за прекугранична соработка со Бугарија и Косово

M T
Со 12 грантисти од земјава, Министерството за локална самоуправа денеска потпиша договори за кофинансирање на 12 нови проекти вредни 3,6 милиони евра преку ИПА-програмата на...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

M T
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската унија е постигната и ги...
Македонија

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски прашања, се обрати на пленарната...
Македонија

Димитров од Словенија: Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот, или ќе го изгубиме

M T
Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот, или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме на занаетот и мудроста на...
Коронавирус Свет Во тренд...

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

M T
Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра зенека“. Документите покажуваат дека се...
Коронавирус Свет

Во ЕУ досега се вакцинирани 55 отсто од возрасните

M T
Во Европската унија досега 200 милиони луѓе или скоро 55% од возрасната популација се вакцинирани против коронавирус, изјави портпаролката на Европската комисија, Дана Спинант, на...
Македонија

Заев за „Дојче веле“: Јасно ни е дека до членството во ЕУ ќе поминат можеби уште 5, 7 или 10 и повеќе години

M T
Не станува збор просто само членството во ЕУ, за нас клучна цел е европеизацијата на нашата земја. Покажавме вистинска посветеност на овој процес и покрај...
Македонија Во тренд...

Димитров за „Евроњуз“: Ако македонскиот јазик е причина за тоа да не можеме да се приближиме кон ЕУ, тогаш така и нека биде

M T
Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа како континент, каде што се негуваат јазичната и културната разновидност...
Македонија

Работен состанок на министерот Спасовски со претставници од Делегацијата на Европската Унија

M T
Во рамки на редовните работни состаноци за следење на имплементацијата на активностите кои се дел од Инструментот за претпристапна помош (ИПА), денеска министерот за внатрешни...
Свет

Рама: Балканските земји се заложници на национализмот на Европската Унија

M T
Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека земјите од Балканот се заложници на национализмот што постои во ЕУ, пренесуваат регионалните медиуми. Тој ова го истакнал на...
Македонија

Османи со амбасадорите на земјите-членки разговараше за интеграциите во ЕУ и словенечкото претседателство

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите поврзани со ЕУ....
Македонија

Димитров на меѓународниот Сими симпозиум во Грција: „Не може условите за влез во ЕУ да не бидат европски”

M T
На покана на Фондацијата Андреас Папандреу во соработка со регионот на Атика и градот Атина, од денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Маричиќ за Еуроњус: Северна Македонија и Албанија се повеќе од подготвени за почеток на преговорите со ЕУ

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју на Еуроњус кажа дека Северна Македонија и Албанија се повеќе од подготвени за почеток на преговорите за членство...
Свет

Орбан се најде на листата непријатели на слободата на печатот

M T
За прв пат, Виктор Орбан, премиер на земја-членка на ЕУ, се најде на списокот на „непријатели на слободата на печатот“ на организацијата „Репортери без граници“...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: Преспа форум дијалогот ја потврди силната меѓународна поддршка за нашата држава и дополнително ја зајакна нашата меѓународна позиција

M T
Прес-конференција, Костадин Костадинов портпарол на СДСМ и пратеник: Преспа форум дијалогот што пред неколку дена се одржа во Охрид е историски важен настан кој носи...
Свет

Словенија утре го презема претседателството со ЕУ, проширувањето најавено како приоритет

M T
Проширувањето на Европската унија, како еден од главните приоритети на словенечкото претседателство со ЕУ, е клучен стратешки одговор на бројните проблеми со кои се соочува...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев, Вучиќ и Рама: Неуспехот на ЕУ да ги исполни ветувањата оди против европската волја на нашите земји

M T
Остануваме уште попосветени на нашиот пат кон ЕУ и на регионалната соработка – на земјите од Западен Балкан им е потребна ЕУ колку што и...
Коронавирус Свет

Премиерот на Луксембург позитивен на Ковид, по самитот со Меркел, Макрон и други лидери на ЕУ

M T
Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел е позитивен на Ковид-19, има лесни симптоми и ќе биде во самоизолација 10 дена, објави владата на Луксембург. Бетел кој...