Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Од полноќ нови цени на горивата: Скок на цените на бензинот и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 1,50 денари од литар, во однос на цените утврдени со Одлуката од 08.07.2019 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 70,50 денари…

Услугите на Тиго Фајнaнс отсега уште подостапни за жителите на Гевгелија

– Со цел да биде уште поблиску до своите клиенти и да обезбеди врвно корисничко искуство во секој контакт со клиентите, Тиго Фајнанс ја проширува својата продажна мрежа, отворајќи ја денес новата, 18-та по ред филијала, во Гевгелија.…

Ова го немаше во време на режимот: Струјата остана непроменета, а ЕСМ бележи акумулирана…

Концептот на Владата предводена од СДСМ за враќање пари кај граѓаните е базиран на реални и остварливи мерки кои даваат резултат, соопшти СДСМ. „Реформите во енергетиката даваат резултат. Цената на струјата останува непроменета 2 години,…

Кина со најбавен економски раст од 1990

Економскиот раст на Кина се движи со најспоро темпо од раните 1990-ти во вториот квартал, покажуваат официјалните бројки. Во првите три месеци од годинава, економијата пораснала за 6,2 отсто од претходната година. Резултатот е во…

Инстант лозот еко скутер носи 365 премии за забава, здрав живот и чиста животна средина

Денес Државна лотарија го пласираше инстант лозот ЕКО СКУТЕР, со неверојатна понуда на 365 електрични скутери - тротинети. Во дух на зачувување на животната средина и здравиот начин на живеење, Државна лотарија ја збогати својата…

Проверете дали сте на неа – УЈП објави имиња на луѓе и фирми во најновата листа кои должат…

Управата за јавни приходи ја објави најновата Листа на должници бр.07/2019 за долгови доспеани до 31.03.2019 и неплатени до 30.06.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално…

Анѓушев: Стандардот на живот на граѓаните постепено расте

Ветувањето на Владата е дека просечната плата ќе биде 500 евра, до крајот на мандатот, а за да тоа се достигне потребно е да просечните плати се покачат за околу 70 евра. Владата има план како да се покачат платите и ќе се постигне…

„Употребливо до“ и „Најдобро да се употреби до“ ВООПШТО не значат исто!

Голем број потрошувачи не прават разлика меѓу ознаките „Најдобро да се употреби до“ и „Употребливо до“, поради што секоја година во ѓубре завршува повеќе храна отколку што би требало. Се проценува дека во Европска унија се фрлаат…

Шекеринска и Димковски: Со ефикасна искористеност на мерките од ИПАРД 2 до рентабилно…

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска во битолското село Граешница, беа во…

Министерство за финансии: Фирмите добија 196 милиони евра поврат на ДДВ во првото…

Преку 12 милијарди денари или 196 милиони евра се инјектирани во стопанството во првата половина од годинава, преку редовен и неселективен поврат на ДДВ кон фирмите. Согласно податоците на Министерството за финансии повратот на ДДВ кон…

Свечено доделување на наградите од четвртото редовно и второ мастер коло од наградна игра…

Макпетрол денес, во продажно-сервисниот салон на Honda ги додели наградите од четвртото редовно коло, како и од второто мастер коло од овогодинешната наградна игра на ВЕРНА програмата за лојалност. На настанот свое учество земаа…

Илијевски од Асоцијацијата на спортски обложувалници: Измените на Законот за игрите на…

Под покровителство на Европската организација на игри на среќа (EOGL) вчера, 11-ти јули во Бања Лука се одржа меѓународна конференција насловена како„Нови Регулаторни Решенија на игрите на среќа во Југоисточна Европа: Влијанието на…

СДСМ: Странските гринфилд-инвестиции зголемени за 200 отсто

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец, оцени владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение. Напредокот во економијата, велат од СДСМ, е потврден и во годишната анализа за…

Анѓушев на средба со ММФ:Економијата расте, невработеноста опаѓа

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев оствари средба со Џесмин Рахман, шеф на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд и Себастиан Соса, раководител на канцеларијата на ММФ за Република Северна…

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска вечерва објави важна вест за Мој.ДДВ – Од сега…

- Почитувани, Од овој момент апликацијата MojDDV е достапна и за корисниците на iOS на Аpple store на следниот линк : https://apps.apple.com/us/app/moja-banka-mobile-banking-obsg/id1472553785 Преземете ја апликацијата на вашиот…

Проверете да не сте купиле нешто вакво: Познат производител на машини за перење повлекува…

Повеќе од 800.000 машини за сушење на „Вирпул“ мора да се повлечат од пазарот бидејќи се неисправни. Речиси 800 од нив се запалиле и предизвикале пожар во домовите на потрошувачите. Потрошувачите кои имаат спорни машини за сушење во…

Заврши ремонтот на Блок 3 во РЕК Битола

РЕК Битола ја известува јавноста дека успешно завршија ремонтните активности на Блок 3 во рамките на кои се извршени сите планирани зафати. Во текот на денот почнуваат пуштачките операции, по што Блок 3 ќе биде ставен функција и…

МЗШВ: Годинава се очекува за 4 отсто поголемо производство на пченица од 2017 година

Според првичните податоци од подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, жетвата на житните култури е во полн ек. Јачменот во 2019 година е засеан на околу 60.000 хектари. До денеска се ожнеани околу 80…

„Бадијала“ цени на плажите во Албанија: Еве колку чини кафе, вода, овошје…

Вистинско „џабе“. Вака туристите кои оваа година се вратија од летувалиштата во соседна Албанија ги опишуваат цените кои ги нуди нашиот западен сосед. Кога сме кај цените, Албанија дефинитивно нема конкуренција. Кафе кај западниот…

Венчавката од соништата организирана во срцето на градот

Комплетната организација на настанот, приемот на гостите, менито, услугата, просторот, декорациите и уште многу други елементи ја прават свадбата да биде моментот кога и младенците и гостите ќе уживаат. Без разлика дали сакате голема или…