Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Исплатени 152 милиони денари за субвенции за втора фаза произведено и предадено млеко

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, на сметките на 6,755 сточари исплати над 152 милиони денари за произведено и предадено овчо, кравјо и козјо млеко од втора фаза. Директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски,…

„Сименс“ и „Дојче бан“ развиваат возови на водород

Германскиот индустриски гигант „Сименс“ и „Дојче бан“ почнаа со развој на возови со горивни ќелии и станици за полнење, кои ќе бидат тестирани во 2024 година како дел од планот за замена на дизел-моторите на германските железници.…

Регулаторна одлучи: Бензинот поевтинува, дизелот поскапува – Ова се новите цени на…

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката од 16.11.2020 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 59,50 ден/лит.…

Триста илјади граѓани ќе добијат помош од државата – Објавени се условите, а помошта…

Станува збор за помош, која е дел од четвртиот пакет мерки, во висина од околу 26 милиони евра кои ќе им бидат распределни на околу 300 000 граѓани на нивните трансакциски сметки, а кои ќе бидат наменети за купување домашни производи.…

115 милиони евра помош за компаниите со новиот буџет

Со буџетот за 2021 година, обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите, истакна на прес-конференција, пратеничката од СДСМ, Марија Георгиевска. Предлог буџетот утре влегува во собраниска процедура, а од СДСМ велат дека тој…

Почна исплатата на помошта: Државата подели од 14 до 21.700 денари на речиси 12.000 фирми…

Управата за јавни приходи известува дека досега се одобрени 13 696 барања за финансиска поддршка за исплата на плати за вработени за месец октомври 2020 година а на 11 954 работодавачи е исплатената финансиската поддршка. Вкупната…

Од вторник нови цени на бензинот и нафтата

Во понеделник напладне Регулаторната комисија за енергетика на реовниот неделен состанок ќе ги утврди новите цени на горивата по кои ќе се точи бензинот и нафтата од вторник. Со последните промени на 16.11 горивата поскапија и…

Добра вест: Следи легализација на возила со странски регистарски табли?

Возилата со странски регистарски таблички кои се возат низ земјава ќе се легализираат, односно ќе добијат таблички од Македонија, објави АлсатМ. Од Владата сметаат дека е рано да објавуваат повеќе информации бидејќи во следниот период ќе…

Кина излезе уште посилна од короната – инвестициите со рекорден раст

Кинеските власти посочуваат дека инвеститорите ја гледаат својата земја како „безбедно пристаниште“ и дека БМВ, Сименс и ЛГ планираат големи инвестиции. Дека Кина излегла зајакната од пандемиската криза покажува и веста за растот на…

Почна исплатата: Милиони денари ќе бидат распределени на сметките на илјадници граѓани кои…

Почна исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки во третото тромесечје од годинава, односно за месеците јули, август и септември. Дел од граѓаните веќе добиле пари, останатите да очекуваат деновиве. Податоците се обработени и…

„Епл“ ќе плати 113 милиони долари за забавување на постарите модели на „Ајфон“

„Епл“ се согласи да плати милиони долари во 34 држави поради контроверзната практика на забавување на старите „Ајфони“ со намера да им го продолжи векот на траење на батериите. Американскиот гигант ќе плати 113 милиони долари за државите…

ММФ: Од суштинска важност е да се зачува независноста на Народната банка

Со оглед на клучното значење на капацитетот на НБРСМ да презема навремени супервизорски активности за да ја обезбеди стабилноста на финансискиот систем, од суштинска важност е да се зачува независноста на НБРСМ. Ова ќе ѝ овозможи на…

Добра вест: И за време на коронакриза просечната плата “скокнала” за 7,7…

Просечната нето плата во септември 2020 година во земјава изнесувала 27.405 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Индексот на просечната нето исплатена месечна плата во септември годинава, во однос на септември…

Во Куманово се одржа завршен настан за Кампањата за публицитет за ИПАРД Програмата…

Телото за управување со ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, одржа завршен настан за Кампањата за публицитет за ИПАРД Програмата 2014-2020. Настанот се одржа во Куманово во зградата на поранешен Комитет во…

Милевски: Со ваучерска програма ќе се зголемува конкурентноста на планските региони

Меморандум за меѓусебната соработка потпишаа Министерството за локална самоуправа и Фондот за иновации и техонолошки развој што ќе овозможи реализација на ваучерската програма за градење на капацитетите на претпријатијата во Република…

Народната банка ja засилува соработката со граѓанскиот сектор во сферата на финансиската…

Народната банка ги засилува активностите за соработка со граѓанскиот сектор во сферата на финансиската едукација. За првпат, Народната банка ќе одржи обука за обучувачи, кои ќе се ангажираат околу едуцирање на населението за прашања од…

(Видео) Битиќи: Очекуваме враќање на преткризното ниво на БДП во втората половина на 2022

Со Буџетот за 2021 година и со наредните очекуваме да се вратиме на преткризното ниво на БДП веќе во втората половина на 2022 година, а веќе во 2025 година, нашата економија да расте со стапка од 5,9%, изјави вицеремиерот за економски…

Повторно поскапуваат горивата: РКЕ ги соопшти новите цени

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар до денар и половина за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,11…

Битиќи: Главен предизвик е да најдеме вистинска рамнотежа помеѓу здравствените и…

Нашиот главен предизвик во овој период е да се обидеме да најдеме вистинска рамнотежа помеѓу здравствените и економските мерки. Успеавме да ги одржиме инвестициските процеси за време на оваа криза, но она што мислам дека е од најголема…

Нова цена на горивата во Македонија

Во понеделник напладне Регулаторната комисија треба да ги утврди новите цени на горивата. Засега не се знае колку ќе се точат горивата во следните седум дена. Според последнице цени бензинот 95 се продава 58,50 денари, додека суперот…