29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : грција

Свет Во тренд...

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

M T
ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден ден откако во пожар изгореа...
Коронавирус Свет

Американците да не патуваат во Грција поради ризикот од Ковид-19, предупреди Центaрот за превенција од болести

M T
Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ги предупреди американските граѓани да не патуваат во голем број земји поради зголемениот број на заразени...
Свет Во тренд...

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран

M T
Грција се подготвува за екстремен топлотен бран со температури што ќе да се искачат до 44 Целзиусови степени во наредните денови, пренесуваат агенциите. Грчката метеоролошка...
Коронавирус Свет Во тренд...

Грција ја проширува обврската за тестирање на целиот туристички сектор

M T
Грција денеска соопшти дека сите вработени во рестораните и туристичкиот сектор низ целата земја мора да бидат подложени на редовни тестови за Ковид-19, со што...
Свет ТОП ВЕСТИ

Утрово силен земјотрес во Грција

M T
Грција утрово беше погодена од силен земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала. Според грчките медиуми, земјотресот бил регистриран на неколку километри од...
Свет

Грција воведува нови мерки што го ограничуваат движењето на невакцинираните лица

M T
Од утре само вакцинираните лица ќе можат да влегуваат во затворени простории како што се театри, спортски сали и забавни простории. За оние кои не...
Коронавирус Свет Во тренд...

Сите затворени места во Грција ќе примаат само вакцинирани лица

M T
Грција ќе воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници и персоналот во домовите за стари лица, објави денеска премиерот Киријакос Мицотакис. Вакцинацијата ќе биде...
Коронавирус Centar Свет

Вакцинацијата станува задолжителна во Грција, еве и за кого …

M T
Грција ќе објави задолжителна вакцинација за одредени професии следната недела, соопшти денеска владата, по неодамнешното зголемување на бројот на заболени од коронавирус. Комисијата за биоетика...
+ Свет ТОП ВЕСТИ

Во Грција нема да има ново заклучување, најави министерот за развој и инвестиции

M T
Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување...
Македонија

Во Грција од денеска може да се влегува и преку Меџитлија и Дојран

M T
Грција ги отвори сите копнени гранични премини со соседните земји. Покрај преминот Богородица, од денеска ќе може да се патува и од граничните премини на...
Свет Во тренд...

Грција воведе посебни правила за влез на островите – рестриктивни мерки од 5 јули

M T
Грчките власти воведоа нови мерки за патување во рамките на земјата, кои вклучуваат одредени ограничувања за одење на островите. Информацијата беше објавена во четвртокот на...
Свет

Во Грција пронајдена украдена слика на Пикасо вредна 16,5 милиони евра

M T
Грчката полиција ја пронајде сликата „Глава на жена“ на шпанскиот сликар Пабло Пикасо, која беше украдена од Националната галерија во Атина пред повеќе од девет...
Свет

Грчкиoт пилот кој ја уби сопругата пред својата ќерка пристигна во судот во панцир и под силно обезбедување

M T
Грчкиот пилот Бабис Анагностопулос (33) денеска се појави пред судот во Атина, поради убиството на неговата сопруга, што го призна, откако повеќе од еден месец...
Centar Бизнис

Ќе патувате во Грција со автомобил? Обрнете внимание на следниве казни

CENTAR MKD
Многумина Македонци летуваат во Грција, а како превозно средство го избираат својот автомобил. Но на грчките патишта може да бидете сопрени од сообраќајната полиција, а...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Од утре во Грција може да се влезе и со брз тест

M T
Можноста за влез во Грција и со негативен антигенски рапид (брз) тест и зголемување на возраста од шест на 12 години за задолжителниот тест, се...
Centar Свет Во тренд...

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

CENTAR MKD
Видео снимка од безбедносна камера се појави на Твитер на која беше посочено дека тоа е моментот на потресот од силниот земјотрес со магнитуда од...
Коронавирус Centar Свет

Рекордни 935 новоинфицирани лица во Грција

CENTAR MKD
Во Грција, во последните 24 часа се потврдени 935 случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од новозаразените, 44 биле...
Коронавирус Centar Во тренд...

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

CENTAR MKD
Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот...