Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Богоев: Ставивме точка на расипничкото и неодговорно работење

Знаејќи дека таксата за уредување на градежно земјиште (народски кажано комуналии) се меѓу главните извори на финансирање на сите единици на локална самоуправа, слободно можам да кажам дека Општината изгуби средства. Сепак, уште на самиот…

Утре без струја повеќе делови на Кисела Вода, Центар, Карпош и Гази Баба

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре без електрична енергија ќе останат: -од 8:00 до 16:00 часот, корисниците од дел од ул.Томе Стефановски и дел од ул.Шандор Петефи во…

Реконструирани улиците Бихаќка и Црниче

Екипите на Град Скопје ја завршија реконструкцијата на коловозот и на дел од тротоарите на улицата Бихаќка и на улицата Црниче, меѓу општините Центар и Кисела Вода. Оштетениот коловоз е обновен на должина од 810 метри, на потегот од…

Запалени осум контејнери минатата ноќ во Скопје

Два новопоставени контејнера со зафатнина од 3,2 м3, биле опожарени во текот на изминатата ноќ на главната улица во населбата Ѓорче Петров. Во истиот период се запалени и шест пластични контејнери од 1,1м3 во населбата Ново Лисиче. ЈП…

Без струја делови на Кисела Вода, Гази Баба и Аеродром

Од „ЕВН Македонија“ известуваат дека се планирани технички зафати во електросистемот во Град Скопје и без електрична енергија ќе останат делови на Кисела Вода, Гази Баба и Аеродром. Без струја во периодот од 9 до 11 часот ќе бидат…

Казнети 350 непрописно паркирани возила во Центар

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје за една недела санкционираа 350 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од…

Долговите за вода до 29 ноември ќе можат да се платат без камата

ЈП „Комунална хигиена – Скопје“ ги известува корисниците дека Управниот одбор на претпријатието, на седница одржана на 1.11.2019 година, донесе одлука со којашто на сите корисници коишто имаат заостанат долг на заедничка сметка во…

Откриена скулптура „Жртви на фашизмот“ во Дабница

Со откривање на идентична реплика од скулптурата на споменикот „Жртви на фашизмот“ во месноста Дабница, која пред повеќе години беше уништена, денеска го започнавме чествувањето на 3.Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп, порача Илија…

Околу 150 казни за возачи во Скопје

Околу 150 возачи во Скопје биле казнети вчера поради пречекорување на брзината, возење под дејство на алкохол и останати прекршоци. Од МВР информираат дека санкционирани се пет возачи кои ја пречекориле брзината, а откриени се и 48…

Изменет режим на сообраќај поради „Скопје на точак“

Поради велосипедскиот караван „Скопје на точак 2019“денескка, 3 ноември, дел од улиците во Скопје ќе бидат затворени за сообраќај. Настанот ќе почне во 12 часот, а е во организација на Сојузот на спортови на Скопје. Трасата на движење на…

Утре изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради велосипедскиот караван „Скопје на точак 2019“ утре, 3 ноември, дел од улиците во Скопје ќе бидат затворени за сообраќај. Настанот ќе почне во 12 часот, а е во организација на Сојузот на спортови на Скопје. Трасата на движење на…

Улиците Бихаќка и Црниче в недела ќе бидат затворени за сообраќај

Градот Скопје известува дека во недела, 3 ноември, ќе продолжи асфалтирањето на дел од улицата Бихаќка и улицата Црниче, на потегот од улицата Фредерик Шопен до подвозникот. Поради тоа, овој дел од улицата ќе биде затворен, а сообраќајот…

Катната гаража „Судска палата“ почнува со работа, саниран е дефектот со струјата

Катната гаража „Судска палата“, која повеќе од еден месец не беше во функција заради дефект со електричното напојување, од денеска повторно започнува со работа. „Општина Центар и ЈП ПОЦ го санираа дефектот со електричното напојување и се…

Посебен сообраќаен режим за Задушница

Поради верскиот празник Задушница денеска, 1 ноември, од 14 часот и на 2 ноември, во сабота, во периодот од 6 до 16 часот на гробиштата во Бутел, во Камник и во Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на…

Општина Аеродром бара граѓаните да пријавуваат каде да се садат дрвја

Општина Аеродром објави прашалник за прибирање предлог-локации за садење нови дрвја на јавни зелени површини во текот на ноември. „Се повикуваат граѓаните до 10.11.2019 година да даваат свои предлози за садење дрвја што се наоѓаат на…

Водата од два бунари во Горно Нерези небезбедна за пиење

Водата од два бунари во село Горно Нерези е небезбедна за пиење поради зголемен број на бактерии, соопшти Центарот за управување со кризи. „Од Центарот за јавно здравје – Скопје известуваат дека водата за пиење од бушен бунар бр.1 и…

Од денеска во сметките за вода и леток со упатство за правилно одлагање на отпадот

Oд денеска граѓаните на Скопје со сметките на ЈП „Водовод и канализација“ ќе добијат и леток со упатство за правилно одлагање на својот отпад. Во летокот градоначалникот Шилегов им се обраќа на своите сограѓани и им порачува дека со новиот…

Дополнителен број на автобуси за Задушница

Во пресрет на верскиот празник Задушница, утре и задутре, 1 и 2 ноември, на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-Гробишта Бутел) и 59Б (Кисела Вода-Гробишта Бутел) ќе сообраќаат дополнителен број…

Жичницата на Водно од утре со зимско работно време

Жичницата на Водно од утре, 1 ноември, ќе работи според зимско работно време, односно од 10 до 17 часот, соопшти ЈСП. Последното возење од доле нагоре ќе биде во 16-16.30 часот, а последно возење од горе надолу ќе биде во 16.45 часот.…

Без струја делови на Кисела Вода, Карпош, Сопиште и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека се планирани технички зафати во електросистемот во град Скопје и без електрична енергија ќе останат делови на Кисела Вода, Карпош, Сопиште и Ѓорче Петров. Во периодот од 8.30 до 15 часот, без струја…