Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Без вода делови на Центар

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради изведување водоводен приклучок од Ф-80мм на ул. Осма ударна бригада бр.35, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од истата улица. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 9…

Без струја ќе останат делови на Бутел, Чучер Сандево и Студеничани

Од ЕВН Македонија информираат дека без струја ќе останат делови на Бутел, Чучер Сандево и Студеничани. Во периодот од 8 до 16 часот, без струја ќе останат корисниците од улиците: Ѓоре Ѓоревски, Радишанска, Боро Кралевски, Киро Димишков,…

Без вода корисниците на улицата Јордан Мијалков

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на приклучна цевка од ф – 1 цол на ул. Јордан Мијалков бр.64, во периодот од 9 часот па до отстранување на дефектот без вода ќе останат дел од корисниците од ул. Јордан Мијалков,…

Државата дели пари за инвертер клима уреди – Досега околу 1.600 домаќинства…

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1. 600 барања, соопшти Град Скопје. Со ова, условот за завршување на јавниот повик на градот е…

Почна изградбата на канализациска и водоводна мрежа на улицата Петричка во Маџир Маало

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска го означија почетокот на изградба на канализациска и водоводна мрежа на улицата Петричка во скопската општина Центар.…

ПОЦ почнува ноќна акција за отстранување непрописно паркирани возила

Во текот на вчерашната вечер, ЈП „Паркинзи на Општина Центар“, во соработка со СВР Скопје, почна ноќна акција за отстранување непрописно паркирани возила на најфреквентни локации во Капиштец и Дебар Маало. Со помош на специјалните возила…

Исцрпени средствата кои Град Скопје ги предвиде за субвенции за печки на пелети

Град Скопје ги информира граѓаните дека се исцрпени средствата предвидени за субвенции за набавка на печки на пелети за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 550 барања. „Условот за завршување на јавниот повик…

Заврши реконструкцијата на булеварот Кочо Рацин во Центар

Со ноќно бележење на сообраќајната сигнализација целосно заврши реконструкцијата на булеварот Кочо Рацин во општина Центар, кај Олимпискиот базен, еден од најфреквентните булевари во централното градско подрачје. „Булеварот Кочо Рацин за…

Се укинува бесплатната ужинка за учениците од прво до петто одделение во општина Карпош

Со одлука на Советот на Општина Карпош, од оваа учебна година, учениците од сите основни училишта на територијата на локалната самоуправа, ќе имаат можност да добиваат субвенционирана ужинка. Надоместокот кој Општината ќе го покрива ќе биде…

Шилегов: Со реконструкција на главните сообраќајници обезбедуваме сигурен и безбеден…

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, учествуваше на маалска средба со граѓаните од населбата Ѓорче Петров. Посебен осврт на средбата беше ставен на урбанизмот и унапредување на патната инфраструктура во Ѓорче Петров и Скопје.…

Промена на сообраќаен режим

АМСМ информира дека поради изведување на градежни активности при поставување на идуктивни јамки ќе се изврши промена на режимот на сообраќај согласно Одобрен Основен сообраќаен проект на: Патен правец Петровец-Кадино_Автопат А4, во…

Целосно затворање на сообраќајот на улицата Индира Ганди

Град Скопје информира дека поради изведување градежни работи, од утре од 7 часот наутро целосно ќе биде затворена за сообраќај улицата Индира Ганди, на потегот од крстосницата со булеварот Словенија до крстосницата со улицата Бутелски…

Без струја делови на Ѓорче Петров и Сарај

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека денеска, поради технички зафати во електричната мрежа, без електрична енергија ќе останат: – во периодот од 8.30 до 14.30 часот корисниците од село Горно Нерези, објектите на „Даре бомбол“,…

Во четврток и петок ќе се прска против комарци

Градот Скопје информира дека во четврток и петок во раните утрински часови ќе се изврши петтата фаза од авионска дезинсекција против возрасни форми на комарци, на подрачјето на градот Скопје. Петтата фаза од терестричната дезинсекција…

Целосно затворени булеварите Крсте Мисирков и Кочо Рацин

Од утрово од 8 часот до утре до 8 часот за сообраќај ќе биде затворен булеварот Крсте Мисирков на потегот од клучката кај Бит-пазар до крстосницата со булеварот Гоце Делчев, во насока кон центар (страната кај Бит-пазар). Поради тоа,…

Од денеска автобусите на ЈСП возат по зимски возен ред

Од денеска возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по зимски возен ред во согласност со одлуката за линиски превоз на патниците во Скопје, информираат од ЈСП и додаваат дека возниот ред на автобусите на ЈСП, како и на приватните…

Скопската зоолошка градина утре ќе слави роденден

Забава со детски песни, театарска претстава, Дизни маскоти и други изненадувања ги очекуваат посетителите на Зоолошката градина на 1 септември, во недела, на одбележувањето на нејзиниот 93-ти роденден. Големата роденденска забава, како…

Од утре целосно затворени булеварите Крсте Мисирков и Кочо Рацин

Градот Скопје информира дека од утре, 31 август, со почеток од 8 часот, до недела, 1 септември, до 8 часот, за сообраќај ќе биде затворен булеварот Крсте Мисирков, на потегот од клучката Бит-пазар до крстосницата со булеварот Гоце Делчев,…

Град Скопје ангажира 16 образовни асистенти за средношколците со посебни потреби

Градот Скопје во новата учебна година ангажира 16 образовни асистенти кои ќе работат со средношколците со посебни образовни потреби. Асистентите кои се ангажираат во рамки на проектот „Поддршка на инклузијата во образовниот процес –…

(видео) Градоначалникот Петре Шилегов објави потресно видео: Демолиран зелениот кров над…

- Зелениот кров на ГТЦ ... И сторителот !!! Нема да застанеме заради вакви “луѓе”. Скопје ќе го биде. Сакал некој или не, напиша Петре Шилегов, градоначалник на Скопје.