Browsing Category

Здравје

Ефект после првиот ден користење: Заборавете на болките во зглобовите и колената

Овој рецепт го чинат состојки богати со витамини и минерали кои ги смируваат болните колена и зглобовите, а ги зајакнуваат и тетивите и лигаментите. Состојки: 1 мала шолја вода, 1 мала шолја овесни снегулки, 1 мала шолја 100% сок од…

Светот „полуде“ по овој рецепт: Лечи колена и ги обновува коските и зглобовите

Како што старееме, сè повеќе чувствуваме болки во коските и зглобовите. Наместо постојано да посегнувате по класични лекови против болки, пробајте и со овој природен рецепт, за кој многумина тврдат дека е ефикасен. Овој рецепт,…

Дали од келнерот барате чаша вода? Откако ќе го прочитате ова, веќе никогаш нема да го правите тоа

Ви приоѓа келнер, нарачувате кафе со млеко, но и чаша вода бидејќи сте жедни. Она што би требало да го знаете пред да го направите тоа ова е следново: Вода со мраз Повеќето луѓе добиваат мраз во својата вода. Истражувањата откриле…

Земете од оваа мешавина и испразнете ги цревата за две минути, ќе ги ифрлите и отровите

Го нарекуваат и болнички џем бидејќи е испитан на лица кои имале тежок облик за затвор (запек). Пациентите кои пателе од затвор во просек јаделе по една лажица од овој џем на ден, а им помогнал во празнење на цревата и ја намалил…

Чувајте го својот црн дроб: Еве што го уништува, а што го обновува

Црниот дроб е чистач на нашиот организам. Познат е и како „тивок орган“ бидејќи не се буни, но еднаш кога ќе го „отруеме“, се случува хаос во организмот. Според „Ljepota i zdravlje“ ова се првите симптоми кои укажуваат дека вашиот црн дроб…

Седум секојдневни намирници кои го уништуваат пенисот, а не знаете

Машкото здравје зависи од доброто функционирање на тестостеронот, а на него неповолно влијае индустриската храна, опиодите, па и популарните газирани пијалаци. Сè се сведува на тесторетонот. Ако се поремети неговата функција, тоа ќе се…

Се прави од три состојки, се јаде три дена и прави чуда: Поради овој рецепт манекенките имаат…

Сакате да имате помал стомак и потенок струк, а во исто време да го исчистете телото од масни наслаги? Вие сте на вистинското место! Постои рецепт за оброк кој се јаде само три дена, задолжително со ред, а кој ќе направи вистинско чудо…

Сите го правите ова пред спиење, а не сте ни свесни какви ризици носи

Еве зошто никако не треба да користите мобилен телефон пред спиење Читањето од екран пред спиење може да биде лошо за вашето здравје, покажа истражувањето спроведено во Бостон. Веќе е познато дека светлото од различни екрани навечер го…

Сите јадеме суво грозје, а не сме ни свесни што ова овошје му прави на нашиот организам

Сувото грозје е многу здраво за нашиот организам. Ова суво овошје е многу здраво и хранливо. Во продолжение неколку здравствени придовки ако го консумирате секојдневно во умерени количини: – го чисти организмот – го чува срцето – ги…

Засекогаш отстранете ги болките во зглобовите користејќи само една состојка, еве и како

Лимонот е многу здрав, а освен тоа е и богат со витамини и минерали. Кората од лимон може да ви помогне и кај лечење артритис, а ќе се решите и од силните болки. За да го постигнете саканиот ефект, потребно е добро да измиете еден…

Ова не го знаевте за зелката: Еве што ќе ви се случи ако ставите облоги од зелка на градите, нозете…

Многу луѓе обожаваат да јадат зелка. Но, дури и оние на кои овој зеленчук малку потешко им паѓа на стомакот, не би требало да се откажат од неговите лековити својства, бидејќи облогите од листови зелка можат да направат чуда. Колку е…

Домашна напивка од две состојки која заменува таблети за спиење

Сите имаме период во животот во кој не сме можеле да склопиме очи и да заспиееме. Доколку тоа повторно ви се случи, или пак моментално ви се случува, тогаш направете мешавина од само неколку состојки и олеснете си себе си. Имено, оваа…

Ова е вистината за урмите: Еве зошто треба да ги консумирате почесто

Ако може да им се верува на некои истражувања, урмите се вистинска суперхрана која го штити телото од кардиоваскуларни болести! Здравствените бенефити се многу широки, а ова се осумте најважни: 1. Богати се со железо Урмите се…

Оваа билка го подобрува видот, ги отстранува мастите од црниот дроб и го чисти дебелото црево

Со стареењето успоруваат и разни телесни функции што доведува до проблеми како што се запушено дебело црево и губење на видот. Понекогаш маснотии може да се насоберат во џигерот и да предизвикаат проблеми кои сериозно можат да му…

Секојдневно го пиете, а не сте ни свесни што му прави какаото на вашето тело

Какаото е лек за многу болести – еве зошто треба да го пиете! Какаото е познато како чувар од слободни радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови како и од многу видови канцер. Какаото е…

Спиете на левата страна? Откако ќе го прочитате ова веднаш ќе почнете да го правите тоа

Повеќето луѓе не се ни свесни за фактот дека позата во која се спие може значително да влијае на организмот, особено на варењето. Првиот доказ за ова тврдење потекнува уште од античкиот период кога монасите практикувале да лежат после…

Лечи колена и ги обновува коските и зглобовите, ова е рецептот

Како што старееме, сè повеќе чувствуваме болки во коските и зглобовите. Наместо постојано да посегнувате по класични лекови против болки, пробајте и со овој природен рецепт, за кој многумина тврдат дека е ефикасен. Овој рецепт,…

Милиони луѓе секое утро ја прават истата грешка со лимон, не ја правете и вие

Водата со лимон е неверојатно освежувачка, закрепнувачка и дава огромен поттик на вашиот метаболизам. Лимонот е преполн со здравствени предности, а посебно е голем извор на витамин Ц. Една шолја свеж сок од лимон дава 187% од…

Најјакиот природен рецепт: Го поправа памтењето, топи маснотии, ги подобрува видот и слухот

Еден од најмоќните природни лекови, не само што ќе ви го подобри помнењето за 80%, туку и ќе ви ги истопи масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамините Б1, Б2 и Б6,…

Поздравете се со салото на стомакот: Пијте само 2 чаши дневно и за 14 дена ќе бидете изненадени

Насобраните килограми особено на пределот на стомакот се проблем за голем број луѓе кои бараат решение за тоа, но без некој голем успех. Во потрага по најдоброто решение за намалување на салото, пронајдовме рецепт за слабеење кој,…