15.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија меѓу земјите со најевтин бензин и дизел, втора е Црна Гора, а кај комшиите литар дизел се точи за над 120 денари – Список на европските држави и цените на горивата

Category : АНАЛИЗА

ТЕМАМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Единствениот пат кој Кругман го помина во Македонија е промашениот проект на ВМРО-ДПМНЕ до Охрид

CENTAR MKD
Дел од порталите кои се блиски до опозицијата вчера се обидоа да ја спинуваат изјавата на нобеловецот Пол Кругман, кој повика да се инвестира во...
ТЕМАМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Кога цела Европа се соочува со кризи Мицкоски се заканува со блокади

CENTAR MKD
Со најавите дека ќе го блокира Собранието, а со тоа и нормалното функционирање на македонската демократија, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат покажуваат дека...
ТЕМАМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Анализа: Посветување на домашната политика – раст на платите и пензиите и намалување на последиците од кризата

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски со фокусирањето на домашната политика и економијата го заштити животниот стандард на граѓаните во време...
ТЕМАМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Анализа Признанија во судовите, за криминал на ВМРО ДПМНЕ самоиницијативно говори врхушката на партијата

CENTAR MKD
Држава во држава, вака ВМРО ДПМНЕ владеела 11 години во Северна Македонија. Самоиницијативните признавања на вина пред судот од страна на функционери во таа партија...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

ИЈЗ: Намалување на бројот на позитивни случаи за 29,2%

M T
Регистрирани сe 6.119 нови позитивни случаи од 34 градови во државата, со намалување од 29,2% во однос на минатата недела (n=8.638). Процентот на позитивност се...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈААНАЛИЗА

Истражување: Oд 16.691 хосипитализација поради ковид, 1.114 се регистрирани по вакцинација

M T
Вакцините против КОВИД-19 се високо ефективни и во македонската популација во спречување тешка болест и смрт. Вакцините од различните производители немаа големи разлики во нивната...
МАКЕДОНИЈААНАЛИЗА

Зошто му се брза на Мицкоски за избори пред април 2022? – Прво влада или прво избори: Две различни изјави на Мицкоски за три дена

CENTAR MKD
Што се случува со Христијан Мицкоски? Последниве денови ставовите ги менува како чорапи. Прво сакаше брзи предвремени избори, сега најавува формирање на мнозинство.. Што е...
ТЕМАМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Анализа: „Како мене нема во Македонија и Европа“ – Данела Арсовска се испофали на првата прес конференција

CENTAR MKD
„Независната“ кандидатка Данела Арсовска, поддржана од партиската коалиција ВМРО-ДПМНЕ-АА-АЛТЕРНАТИВА, се испофали себеси на првата прес-конференција по потпишувањето на кодексот за фер избори во Советот на...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАИЗБОР

83% од новите случаи и 87% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 2 септември. За вакцинирани...
ТЕМАЗДРАВЈЕАНАЛИЗА

Дебелината кај децата се зголеми за време на пандемијата „Ковид-19“

M T
Новата студија, објавена во петокот во списанието JAMA, покажа дека дебелината кај децата значително се зголемила за време на пандемијата „Ковид-19“. „Најголемата промена се случи...
ТЕМАМОЗАИКТЕХНОЛОГИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Ова е поразително: Еве колку години од животот поминуваме гледајќи во екранот на мобилниот телефон

M T
Мобилните телефони го надополнуваат нашиот секојдневен живот многу години, а животот без нив е речиси незамислив. Намените се разновидни, затоа ги користиме за работа, полесна...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАИЗБОР

МЗ: 85% од новите случаи и 91% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува двонеделната анализа на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две...
МАКЕДОНИЈААНАЛИЗАИЗБОР

(фото) ВМРО ДПМНЕ објави лажна вест дека Петре Шилегов е на одмор, а тој вчера беше на настан

CENTAR MKD
Потресна, мелодраматична, театарска прес конференција на портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски, познат по серија промашени прес конференции: – Петре Шилегов одмора, никаде го нема....
ТЕМАМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Анализа: СДСМ уште појјака во Штип – Владејачката партија доби 15-20 отсто повеќе гласови од парламентарните избори оваа година

CENTAR MKD
Се зголеми поддршката на СДСМ во Штип. И покрај коронавирус кризата, која насекаде во Светот резултираше со помала излезност на изборните циклуси, владејачката СДСМ доби...
МАКЕДОНИЈААНАЛИЗАИЗБОР

Разобличена е антимакедонската и антиевропска кампања на ВМРО-ДПМНЕ

CENTAR MKD
Црниот пропагандист на ВМРО-ДПМНЕ Богдан Илиевски, познат како „Бетмен“, на 1 декември објавува твит со монтирано видео од стари изјави на Бучковски дадени на 30.04.2020...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈААНАЛИЗАИЗБОР

Додека по болниците починаа рекордни 41 човек, Христијан Мицкоски организираше митинг со групирање на повеќе од 300 луѓе

CENTAR MKD
Додека Македонија се бори со опасниот коронавирус, кој буквално пламти низ Балканските земји и денес беа регистрирани бројки од рекордни 41 починат и 1022 новозаразени,...
КОРОНАВИРУСТЕМАСТАВАНАЛИЗАИЗБОР

Анализа: Мицкоски зборува едно, Марковски друго, двајцата го загрозуваат здравјето

CENTAR MKD
Инфектологот Вело Марковски, член на Извршниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ, јавно откри дека на Уставен суд ќе ја оспори мерката за носење заштитна маска на...
ТЕМАСТАВАНАЛИЗАИЗБОР

Бугарија осамена, Германија и ЕУ принципиелни кон Македонија – Нема никакви разговори и компромиси поврзани со идентитет и јазик, тие се завршена работа со Преспанскиот договор

CENTAR MKD
АНАЛИЗА НА CENTAR.MK...
КОРОНАВИРУССТАВМАКЕДОНИЈААНАЛИЗА

АНАЛИЗА: ВМРО ДПМНЕ се буни за намалувањето на платите на пратениците и администрацијата – продолжува да и’ прави проблеми на Владата во справувањето со коронавирусот

CENTAR MKD
Откако триумфално соопштија дека успеале да го поништат тендерот за набавка на респираторни машини кој бил криминален, ВМРО ДПМНЕ и денеска реагира. Откако лидерот на...