Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : болници

Коронавирус Свет

Болниците во Холандија поради ковид откажуваат хемотерапии и трансплатации на органи

M T
Некои холандски болници го прекинаа третманот со хемотерапија и трансплантацијата на органи, за да ослободат кревети на интензивна нега за се поголемиот број пациенти со...
Македонија Во тренд...

Николовски: Мора да ја почекаме истрагата, опозицијата да престане да ја злоупотребува несреќата во Тетово во политички цели

M T
Модуларните болници спасија многу човечки животи особено тогаш кога беше најтешко на сите грашани и на целата нација кога многу земји и во светот не...
Коронавирус Македонија

Болниците во Тетово, Гостивар, Кичево и Струга преполни со пациенти со коронавирус

M T
Состојбата во болниците и натаму е иста. Со преполнети капацитети во моментов функционираат болниците во Тетово и Гостивар, нешто слично и во Кичево и Струга,...
Коронавирус Свет

Тајландските болници преполни, пациентите ги лечат на паркинзи

M T
Болниците во Тајланд се под притисок поради големиот број луѓе кои страдаат од коронавирус, а поради недостатокот на кревети лекарите се принудени да лекуваат пациенти...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Болниците забрзано се полнат: На кислородна поддршка се најмалку 110 пациенти само во Инфективна клиника

CENTAR MKD
Во Инфективната клиника во последните 24 часа примени се 13 пациенти, информира Министерството за здравство. Во Инфективна вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка...
Коронавирус Centar Свет

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

CENTAR MKD
Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат од Ковид-19. Ова е пропишано...
Коронавирус Centar Македонија

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

CENTAR MKD
Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се...
Коронавирус Македонија

Клиниките забрзано се полнат: Двајца пациенти се на респиратор во градска, 90 на кислородна поддршка само на Инфективна

CENTAR MKD
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 18 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 128 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

CENTAR MKD
Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските...
Коронавирус Centar Свет

Словенија во тревога: Се затвора сѐ – градинки, хотели, продавници, ресторани, кафулиња, кина, театри…

CENTAR MKD
Драконските мерки ќе важат една недела, а владата идниот четврток ќе одлучи дали ќе има нивно олабавување или уште поголеми ограничувања Словенечката влада денес донесе...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

CENTAR MKD
Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени,...
Коронавирус Centar Македонија

Болниците и натаму забрзано се полнат – 4 лица се на респиратор, а 67 на кислородна поддршка

CENTAR MKD
Според информациите на Министерството за здравство на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени биле единаесет пациенти. Вкупно во оваа клиника биле хоспитализирани 99 пациенти....
Коронавирус Centar Македонија

Болниците забрзано се полнат – 4 лица се на респиратор: Каква е состојбата низ ковид центрите низ земјава по најновиот наплив на хоспитализирани?

CENTAR MKD
Во Инфективната клиника во последново деноноќие, примени се 7 пациенти. Севкупно се хоспитализирани 92 пациенти, додека пак на кислородна поддршка се 61 пациент, нема пациенти...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Болниците забрзано се полнат, денеска рекорден број на новозаразени

CENTAR MKD
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на...