16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » вода
Македонија Локално

Делови од скопски општини без вода за пиење

M T
Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваат дека денеска поради изведување водоводен приклучок Ф 150 мм на улица 1550 бр.40. со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците...
Centar Мозаик Здравје

Не претерувајте, пронајдена е формула која открива колку вода треба да пиете дневно

M T
Човечкото тело се состои од околу 60% вода, па затоа е многу важно да останете хидрирани за вашето тело да ги извршува своите нормални функции....
Centar Кујната од Centar

Гответе тестенини без вода: Погледнете во што е тајната

M T
На прв поглед, готвењето тестенини без вода изгледа невозможно. Американскиот експерт за храна и готвење Харолд Мекги препорачува тестенините да се варат во мала количина...
Мозаик Здравје

Додавањето чиа семе во вода може да ви помогне да изгубите тежина

M T
Нутриционистите имаат нов предлог кој би можел да помогне при слабеење. Нутриционистите Кери Фераиоли и Бони Тауб-Дикс наведуваат дека треба да додадете семе од чиа...
Мозаик

Во болница речиси 30 години пиеле вода од тоалетот: „Многу ни е жал“

M T
Персоналот и пациентите во една јапонска болница случајно пиеле вода од тоалет наместо вода за пиење, речиси 30 години без да бидат свесни за тоа....
Македонија Локално

Делови од Скопје без вода

M T
Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЈП „Водовод и канализација“, известува дека денеска, поради менување водоводен вентил во...
Мозаик Здравје

НЕ СТЕ ДЕБЕЛИ: Еве зошто водата се задржува во вашето тело

M T
Ако имате проблем со вишок килограми кои постојано се враќаат, се чувствувате подуено и непријатно во сопствената кожа, можеби се работи само за грешки во...
Centar Мозаик Здравје

Не сте одамна дома? Еве зошто треба да ја пуштите водата од чешма да истекува неколку минути

M T
По празниците, конечно се враќате во својот дом, но пред да посегнете по чаша вода од чешма, оставете ја водата да истече неколку минути. Имено,...
Свет

На милиони луѓе во Сирија и Ирак им се заканува недостиг на вода и храна

M T
Милиони луѓе во Сирија и Ирак се во опасност да останат без вода, електрична енергија и храна поради зголемените температури и рекордно ниското ниво на...
Centar Свет Наука

Извор на живот за милиони луѓе: Водата исчезнува во една од најголемите реки во САД

M T
За првпат во историјата, американската влада прогласи намалување на водата поради недостигот во реката Колорадо, извор на егзистенција за милиони луѓе во југозападниот дел на...