21.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » топлотен бран
МЕТЕОCENTARСВЕТ

Опасен топлотен бран зафати дел од САД, 44 степени се најавени во Лос Анџелес

M T
Опасен топлотен бран го зафати југозападниот дел на САД, кој се очекува да донесе екстремно високи температури во областа. Синоптичарите најавуваат дека живата во термометрите...
ТЕМАМОЗАИКТОП ВЕСТИ

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТОПЛОТЕН БРАН – Еве како да се заштитите од можни здравствени компликации во следните неколку дена

M T
Балканот го очекуваат големи горештини во следните денови, а ова се препораки како да се заштитите од сонцето и да го зачувате вашето здравје во...
СВЕТ

Топлотен бран во Индија – во Њу Делхи измерени рекордни 49, 2 степени

M T
Индија ја зафати топлотен бран, а во Њу Делхи е забележана температура од 49 Целзиусови степени. Интензивни топлотни бранови ги погодија северните делови на Индија,...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Најмалку 25 загинати во топлотниот бран што ја погоди Индија

M T
Најмалку 25 лица загинале како последица на топлотниот бран што ја погоди индиската држава Махараштра (Махараштра), јавуваат агенциите. Екстремно високите температури во тој западен регион...
СВЕТ

Лососите умираат поради високи температури во американските реки, телата им се полни со рани

M T
Лососите во реката Колумбија во САД се изложени на неверојатно високи температури на водата во таа област, што предизвикува појава на црвени лезии и бели...
МЕТЕОCENTAR

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

M T
Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување од работните обврски на најранливите...
СВЕТИЗБОР

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран

M T
Грција се подготвува за екстремен топлотен бран со температури што ќе да се искачат до 44 Целзиусови степени во наредните денови, пренесуваат агенциите. Грчката метеоролошка...
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Нов топлотен бран -температурите следната недела ќе достигнат 41 степен

M T
Кон средината не следната недела, повторно не очекува многу топло време со пораст на дневните температури. Како што информира УХРМ, од средината на следната недела...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Големи пожари во Калифорнија – водата испарува пред да го допре тлото на земјата

M T
Пожарите се шират низ западниот дел на САД, кој е под влијание на топлотниот бран со рекордни температури во некои области, а пожарникарите имаат проблем...
СВЕТ

Топлотен бран во Шпанија со температури до 44 степени

M T
Топлотен бран го зафати поголемиот дел од Шпанија, а Метеоролошката служба издаде предупредување дека температурата во Мадрид и Севиља ќе биде над 40 степени. Метеоролозите...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Повеќе лица починаа како последица на топлотните бранови во САД

M T
Повеќе од 10 смртни случаи во американските сојузни држави Вашингтон и Орегон може да бидат поврзани со силниот топлотен бран што донесе екстремно високи температури...
СВЕТ

Рекордни температури во делови на Канада и САД

M T
Рекордни температури денеска се регистрирани во западна Канада и на пацифичкиот северозападен брег на САД. За време на викендот беа измерени над 40 степени во...