27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : плати

Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Економските параметри потврдуваат дека македонската економија е стабилна и развојна, платите растат во сите сектори

M T
Соопштение на СДСМ: Економските политики на Владата предводена од СДСМ продолжуваат да даваат резултати што се рефлектираат со постојаниот раст на платите, развојна и динамична...
Centar Бизнис ТОП ВЕСТИ

Објавени нови бројки за платата во Германија: Некои професии имаат неверојатна заработка

M T
За многу Балканци, Германија е нивната верзија на Ел Дорадо, земја во која може добро да се живее со својата работа. Но, дали навистина е...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Економските политики на Владата предводена од СДСМ даваат резултат, јавниот долг се намалува, растат платите

M T
Соопштение на СДСМ: Владата предводена од СДСМ постојано презема ефикасни политики кои обезбедуваат македонската економија да биде стабилна, развојна и динамична, да креира услови за...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со СДСМ платите растат многу побрзо, ВМРО-ДПМНЕ знае само да се расфрла со празни ветувања

M T
Реакција на СДСМ на соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: За разлика од ВМРО-ДПМНЕ која само ги манипулира граѓаните со празни ветувања, СДСМ со своите конкретни и ефикасни...
Македонија

Лидија Тасевска: За 10 месеци отворивме 13 детски градинки, ги зголемивме платите за воспитувачките и негувателките

M T
Прес-конференција, Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Грижата за најмладите, за децата, е врвен приоритет на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев. Тоа го...
Centar Бизнис

Среде коронавирус криза платите во август биле повисоки за речиси 10 отсто во однос со 2019-та

CENTAR MKD
Просечната месечна исплатена нето плата по вработен, во август 2020 година, изнесува 27.535 денари, додека во бруто износ е 41.070 денари, покажуваат податоците на Државниот...
Centar Македонија Во тренд...

Отворени се 50 илјади работни места во Македонија, а минималната плата скокна за 60 отсто

CENTAR MKD
Отворивме нови 50 илјади работни места, невработеноста е на најниско историско ниво од 17.5 отсто рече заменик претседателката Шекеринска на граѓанската трибина „На прав пат“...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Царовска вечерва со добра вест – Најави скок на минималната плата и вонреден раст на пензиите во Македонија

CENTAR MKD
Потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска на граѓанската трибина „На Прав пат“ во Кочани најави дека наскоро следува ново, значително покачување на минималаната плата, а со...