25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » плати
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со одговорните политики, ребалансот на Буџетот е со заштеда од 200 милиони евра за поголеми плати и пензии

M T
Одговорните политики на СДСМ се рефлектираат преку ребаланост на Буџетот, со кој заштедата од 200 милиони евра од непродуктивните трошоци, ќе се пренамени за ублажување...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

M T
Со ребалансот на Буџетот, утврден од страна на Владата предводена од СДСМ се кратат непродуктивни трошоци во висина од 200 милиони евра, кои ќе се...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Платите растат во сите сектори дури и во криза

M T
Со СДСМ, дури и во најголема светска економска криза, платите растат постојано, во сите сектори. СДСМ го исполни едно од најважните изборни ветувања – просечна...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

M T
Во време на светска економска и енергетска криза, постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15 осто, од септември оваа година,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од патните трошоци а платите да ги вратат на граѓаните

M T
Соопштение на СДСМ: Пратениците во Собранието се избрани од народот и се платени со пари од граѓаните, за да ги застапуваат нивните интереси, да носат...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Пратениците кои бојкотираат да се откажат од платите и привилегиите, граѓаните не смее да плаќаат неработници

M T
Соопштение на СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои бојкотираат и блокираат Собрание не смеат да бидат платени од граѓаните за својата неработа и деструктивно однесување. Тие...
Македонија

Продолжуваат преговорите за платите во образованието

M T
Денеска продолжуваат преговорите помеѓу Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) за платите на просветните работници, откако во...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: 12% поголеми плати во образованието, СДСМ продолжува со покачување на платите

M T
СДСМ продолжува со политиката на покачување на платите и вреднувањето на трудот на работниците, но само преку дијалог меѓу засегнатите чинители, велат од партијата на...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ги покачуваме платите и го штитиме стандардот на граѓаните во криза

M T
Во време на најголема економска и енергетска криза, Владата предводена од СДСМ успешно ја менаџира кризата и успеа да ги ублажи последиците. Со 26 антикризни...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Платите во образованието се зголемија за 31 отсто за четири и пол години, вака штрајкот се политизира

M T
Продолжувањето на штрајкот негативно се одразува врз учениците и воспитно-образовниот процес и децата се држат во неизвесност. Отсуството од наставата веќе извесно ќе доведе до...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Уценувачки, СОНК одбива покачување на платите од над 2.500 денари

M T
Владата предводена од СДСМ како никоја досега претходно покажа вистинска грижа за образованието како клучен сектор во нашето општество. Во разговорите со СОНК, Владата понуди...
МакедонијаВо тренд...

Шаќири: Приоритет е враќањето на учениците на настава, покачување на платите ќе има

M T
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска ќе испрати писмо до Синдикатот за образование и наука (СОНК) и неговото членство да им дозволат на...
МакедонијаВо тренд...

Платите во образование зголемени од 3.200 до 6.400 денари

M T
Вработените во образованието и во детската заштита и воспитание се базата за развој на општеството и квалитетен човечки потенцијал. Затоа еден од врвните приоритети на...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: И во криза растат платите, просечната е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари

M T
Економските мерки и политики на СДСМ и Владата што ја предводи даваат резултат.Со СДСМ, и во кризно време, платите растат многу побрзо и значително, што...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Во време на криза, СДСМ покачува плати и пензии

M T
Во време на глобална криза, мерките и политиките на СДСМ даваат реални, видливи резултати, потенцираат од партијата на власт. Информираат дека согласно податоците од државниот...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: СДСМ покачува плати и пензии, ВМРО-ДПМНЕ најавува нови блокади на штета на граѓаните

M T
Соопштение на СДСМ: Додека СДСМ покачува плати и пензии, реализира мерки што носат повисок животен стандард за граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ во недостаток на конструктивност и идеи...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Филипче: Во 2022 година 5% зголемување на платите на сите вработени во здравство

M T
Денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче одржа работен состанок со синдикалните здруженија на здравствените работници, на кој се потпиша анекс на колективниот договор според...
Македонија

Кратки нозе: Куповната моќ се мери кога платите се споредуваат со потрошувачката кошничка, а не со вкупно купен бензин и плин

M T
Економијата и куповната моќ на граѓаните се вечно актуелна тема за сите општства, секако оваа тема е податлива и за манипулации за што се користат...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Економските параметри потврдуваат дека македонската економија е стабилна и развојна, платите растат во сите сектори

M T
Соопштение на СДСМ: Економските политики на Владата предводена од СДСМ продолжуваат да даваат резултати што се рефлектираат со постојаниот раст на платите, развојна и динамична...
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Објавени нови бројки за платата во Германија: Некои професии имаат неверојатна заработка

M T
За многу Балканци, Германија е нивната верзија на Ел Дорадо, земја во која може добро да се живее со својата работа. Но, дали навистина е...