Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

АвтоЦентар

Совети злато вредни: Еве како да заштедите на гориво

Штедење, деновиве, е збор кој често се слуша. Луѓето се` повеќе се одлучуваат да штедат поради ограничените средства... Доколку сакате да заштедите на гориво ви пренесуваме неколку совети како тоа да го направите: Не точете до врв…

Германски автомобилски гигант казнет поради штетните гасови

Германскиот снабдувач на автоделови, компанијата „Бош“, се согласи да плати 90 милиони казна поради пропусти во обврските за надзор, што на производителите на автомобили им овозможи да манипулираат со емисијата на штетни гасови, соопшти…

Забрането возење на автомобили со постари дизел мотори

Забраната за автомобили со постари дизел-мотори во германскиот град Штутгарт, која следуваше по минатогодишната судска пресуда, ќе стапи во сила на 1 април и ќе се однесува на сопствениците на автомобили што живеат во тој град, изјавија…

JAGUAR I-PACE -европски автомобил на годината

Целосно електричниот автомобил Jaguar I-PACE е прогласен за европски автомобил на годината на „European Car of the Year Awards 2019“. Жирито, составено од 60 стручни новинари од 23 земји, додели награда која ги препознава техничките…

„Волво“ повлекува 167.000 возила

Шведскиот производител на автомобили „Волво карс“, кој е во сопственост на кинеската холдинг-компанија Geely, соопшти дека ќе повлече 167.000 возила ширум светот поради слабости во системот за електронско отворање на вратата на гепекот кој…

Опасност од вклучување клима веднаш откако ќе го запалите моторот

Кога ќе седнеме во автомобил често, не размислувајќи, прво го палиме моторот и веднаш ја вклучуваме климата. Правејќи така, не размислуваме дека си правиме штата на своето здравје, но и здравјето на најблиските. Работата е во тоа што…

„Мерцедес“ ја задржа круната на пазарот за луксузни автомобили

Германската автомобилска компанија „Мерцедес-Бенц“ трета година по ред ја задржа водечката позиција во светот кога станува збор за продажба на луксузни автомобили. Имено, компанијата и во 2018 година, го премина најголемиот конкурент…

Ferrari 458 против стар Passat 2 – мислевте дека тоа ќе биде лесна трка?

Кога ќе ги слушнете наизивите на овие два автомобили, веруваме дека 99.99 отсто од вас би рекле дека ќе победи Ферари-то, меѓутоа овој Пасат има една мала тајна - под хаубата се крие ѕвер. Погледнете го видеото...…

Возете исто, трошете помалку: Неколку трикови како да заштедите гориво

Ако се придржувате на одредени правила во возењето можете да заштедите многу гориво, а притоа да поминете исто километри. Внимавајте на притисокот во гумите Притисокот во гумите е многу важен, па затоа редовно проверувајте го и држете…

Ако утрово се фаќате за волан: Без овие проверки, никако не тргнувајте на пат

Законската обврска за задолжително поседување на пропишаната зимска опрема за возилата и работните машини кои учествуваат во сообраќај на пат, веќе се применува од 15 ноември минатата година и ќе трае сè до 15 март 2019-та година.…

Автомобилот ви заглавил во снег? Еве како да го решите тој проблем (видео)

Снегот и натаму паѓа, па овие совети ќе ви бидат од корист. Еве што е потребно да направите ако вашето возило „заглави“ во снег: 1. Не смеете до бесвест да ги вртите гумите во снег, бидејќи на тој начин можете уште повеќе да заглавите.…

Резервоарот никогаш не треба да ви биде полупразен

Една од работите која сите би требало да ја избегнуваме е полупразен резервоар. Имено, кога резервоарот за гориво е празен, во него се кондензира вода, поради разликите во температурата. Празниот резервоар е посебно опасен во оние…

Конечно и во Македонија: Зелен картон задолжително ќе се издава со секое регистрирано…

Зелениот картон ќе се спои со полисата за автоодговорност, па така секој сопственик ќе треба да го извади кога ќе го регистрира возилото. Оваа измена ќе биде законски регулирана најдоцна до крајот на оваа година и ќе произлезе од…

Ова се вика мајстор зад воланот: Вака се вози „Бе – Ем – Ве“ по снег

Дрифтањето подразбира специфичен стил на возење автомобил во кој задниот крај на возилото константно се лизга при возењето. Дрифт може да се изведува на различни локации и по секакви временски услови, а момчето од следното видео покажува…

Лада Нива против моќно Ауди на снег – еве кој победува! (Видео)

Иако одмерувањето на силите на овие два автомобила на хартија ја прикажува премоќната победа на Ауди, праксата покажува дека руската легенда е и тоа како жилав противник. При влечење на јаже силата и масата се пресудни фактори, а кога…

Подгответе се за новите таблички на вашите автомобили: Еве како ќе изгледаат

Во текот на 2019-та година дигиталните регистарски таблички ќе стигнат на калифорниските патишта, а потао се очекуваат да се појават и на сите возила низ САД. Компанијата Reviver Auto во јавноста ја преставе првата во светот дигиталнка…

Подгответе се за новите модерни таблички на вашите автомобили: Еве како ќе изгледаат

Во текот на 2018-та година дигиталните регистарски таблички ќе стигнат на калифорниските патишта, а потао се очекуваат да се појават и на сите возила низ САД. Компанијата Reviver Auto во јавноста ја преставе првата во светот дигиталнка…

Сопственик на „голф“ од 2012 година доби судски спор против „фолксваген“

Судот во германскиот град Аугсбург пресуди дека компанијата „фолксваген“ мора да обесштети сопственик на автомобил „голф“ купен во 2012 година во целосен износ на оригиналната цена, а поради скандалот со емисијата на штетни гасови, објави…

ОВА е лимузината која Путин одби да биде службен автомобил на претседателот! (ВИДЕО)

Иако е опремена со најдобра технологија и внатрешноста изгледа феноменално, Рускиот претседател Владимир Путин ја одбил оваа лимузина Погледнете како изгледа: https://www.youtube.com/watch?v=5oWhmQQY8Fk

Продажбата на патнички возила во ЕУ бележи раст од 1,6 отсто

Побарувачката за патнички автомобили во Европската Унија во периодот од јануари до октомври оваа година пораснала 1,6 отсто, соопштува Европската асоцијација на автомобилски производители (АЦЕА). АЦЕА вели дека бројот на нови патнички…