Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

АвтоЦентар

Еве како за десет секунди да го разладите вашиот автомобил кој бил оставен цел ден на…

Овој едноставен трик драстично ќе ја намали температурата во автомобилот - без клима и тоа за само 10 секунди. Еве што треба да направите: Спуштете го прозорот од страната на возачот и затворете ја вратата. Совозачката врата отворете…

„Волво“ повлекува повеќе од милион возила ширум светот

Шведскиот производител на автомобили „Волво“ повлекува повеќе од милион возила ширум светот, поради опасност од топење на делови на моторот. Компанијата соопшти дека во најлош случај, проблемот би можел да предизвика опожарување на…

Возете исто, трошете помалку: Неколку трикови како да заштедите гориво

Ако се придржувате на одредени правила во возењето можете да заштедите многу гориво, а притоа да поминете исто километри. Внимавајте на притисокот во гумите Притисокот во гумите е многу важен, па затоа редовно проверувајте го и држете…

Еве колку километри можете да поминете откако ќе светне сијаличката за гориво

Нема возач кој не се испаничил откако се запалила сијаличката за гориво, а пред него има километри за возење. Еве листа од некои модели на автомобили и колку уште можат да возат... Не треба да паничите кога ќе светне сијаличката за…

Внимавајте: Измамници од стари гуми прават „нови“ (видео)

Сите гуми имаат рок на траење и би требало да се променат најдоцна до моментот кога длабочината на профилот ќе биде под четири милиметри. Сепак, постои начин со чија помош на старите гуми може да им се врати „нов“ изглед, а често го…

Вечното прашање: Дизел или бензин?

Се` повеќе дискусии за автомобили започнуваат и завршуваат со едно прашање: дизел или бензин? Кое гориво е подобро, кои се предностите и маните, кое гориво е поисплатливо... Мислењата се, секако, различни. Не само на возачите, туку и на…

Париз воведе еднодневна забрана на постарите возила поради топлотниот бран

Париз ги забрани на еден ден старите автомобили, бидејќи топлотниот бран го зголемува загадувањето на градот. Регионалните власти проценуваат дека мерката што се воведе денес ќе влијае на речиси 60 проценти од возилата што циркулираат во…

Совети злато вредни: Еве како да заштедите на гориво

Штедење, деновиве, е збор кој често се слуша. Луѓето се` повеќе се одлучуваат да штедат поради ограничените средства... Доколку сакате да заштедите на гориво ви пренесуваме неколку совети како тоа да го направите: Не точете до врв…

Германски автомобилски гигант казнет поради штетните гасови

Германскиот снабдувач на автоделови, компанијата „Бош“, се согласи да плати 90 милиони казна поради пропусти во обврските за надзор, што на производителите на автомобили им овозможи да манипулираат со емисијата на штетни гасови, соопшти…

Забрането возење на автомобили со постари дизел мотори

Забраната за автомобили со постари дизел-мотори во германскиот град Штутгарт, која следуваше по минатогодишната судска пресуда, ќе стапи во сила на 1 април и ќе се однесува на сопствениците на автомобили што живеат во тој град, изјавија…

JAGUAR I-PACE -европски автомобил на годината

Целосно електричниот автомобил Jaguar I-PACE е прогласен за европски автомобил на годината на „European Car of the Year Awards 2019“. Жирито, составено од 60 стручни новинари од 23 земји, додели награда која ги препознава техничките…

„Волво“ повлекува 167.000 возила

Шведскиот производител на автомобили „Волво карс“, кој е во сопственост на кинеската холдинг-компанија Geely, соопшти дека ќе повлече 167.000 возила ширум светот поради слабости во системот за електронско отворање на вратата на гепекот кој…

Опасност од вклучување клима веднаш откако ќе го запалите моторот

Кога ќе седнеме во автомобил често, не размислувајќи, прво го палиме моторот и веднаш ја вклучуваме климата. Правејќи така, не размислуваме дека си правиме штата на своето здравје, но и здравјето на најблиските. Работата е во тоа што…

„Мерцедес“ ја задржа круната на пазарот за луксузни автомобили

Германската автомобилска компанија „Мерцедес-Бенц“ трета година по ред ја задржа водечката позиција во светот кога станува збор за продажба на луксузни автомобили. Имено, компанијата и во 2018 година, го премина најголемиот конкурент…

Ferrari 458 против стар Passat 2 – мислевте дека тоа ќе биде лесна трка?

Кога ќе ги слушнете наизивите на овие два автомобили, веруваме дека 99.99 отсто од вас би рекле дека ќе победи Ферари-то, меѓутоа овој Пасат има една мала тајна - под хаубата се крие ѕвер. Погледнете го видеото...…

Возете исто, трошете помалку: Неколку трикови како да заштедите гориво

Ако се придржувате на одредени правила во возењето можете да заштедите многу гориво, а притоа да поминете исто километри. Внимавајте на притисокот во гумите Притисокот во гумите е многу важен, па затоа редовно проверувајте го и држете…

Ако утрово се фаќате за волан: Без овие проверки, никако не тргнувајте на пат

Законската обврска за задолжително поседување на пропишаната зимска опрема за возилата и работните машини кои учествуваат во сообраќај на пат, веќе се применува од 15 ноември минатата година и ќе трае сè до 15 март 2019-та година.…

Автомобилот ви заглавил во снег? Еве како да го решите тој проблем (видео)

Снегот и натаму паѓа, па овие совети ќе ви бидат од корист. Еве што е потребно да направите ако вашето возило „заглави“ во снег: 1. Не смеете до бесвест да ги вртите гумите во снег, бидејќи на тој начин можете уште повеќе да заглавите.…

Резервоарот никогаш не треба да ви биде полупразен

Една од работите која сите би требало да ја избегнуваме е полупразен резервоар. Имено, кога резервоарот за гориво е празен, во него се кондензира вода, поради разликите во температурата. Празниот резервоар е посебно опасен во оние…

Конечно и во Македонија: Зелен картон задолжително ќе се издава со секое регистрирано…

Зелениот картон ќе се спои со полисата за автоодговорност, па така секој сопственик ќе треба да го извади кога ќе го регистрира возилото. Оваа измена ќе биде законски регулирана најдоцна до крајот на оваа година и ќе произлезе од…