28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : србија

Коронавирус Свет Во тренд...

MADE IN SERBIA: Русите одобрија „Српски Спутник V“ произведен на Торлак, достапни 550 илјади дози вакцини

M T
Рускиот институт Гамилеја одобри употреба на 550.000 вакцини Спутник V, кои беа произведени во Торлак, до 13 август. Министерот за иновации и технолошки развој Ненад...
Коронавирус Свет

Србија – вакцинираните со „синофарм“ имаат најслаб имунитет, потребна е трета доза

M T
Луѓето кои ја примиле вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ имаат најслаб имунитет, изјави заменик – директорот на Клиничкиот центар во Ниш, Радмило Јанковиќ. Тој кажа...
Свет

Дачиќ: Талибанците три пати беа во Белград, но тоа беше тајна

M T
Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека мировните преговори меѓу властите на Авганистан и талибанците биле организирани во Белград пред неколку години. Тој...
Свет

Од денеска во Србија достапна трета доза вакцина против Ковид-19

M T
Од денеска во Србија започнува примената на третата доза на вакцината против „Ковид-19“ објави српската влада. Т.н засилувачка доза може да се даде на секој...
Коронавирус Свет

Во Србија од утре започнува вакцинација со трета доза против Ковид-19

M T
Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, министерка за труд, вработување и социјални работи во Владата на Србија, изјави дека вакцинацијата со третата доза против коронавирусот ќе започне во...
Коронавирус Свет

Во Србија експлодира бројката на новозаразени, медиумите предупредуваат на нов бран

M T
По појавата на делта-сојот во Србија, тамошните експерти предупредуваа дека епидемијата ќе зададе уште еден удар, а според пишувањето на „Б92“, се чини дека тоа...
Свет

Србија најави мерки ако Хрватска го стави ликот на Тесла на евромонетите

M T
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера откри кои мотиви ќе ги има на хрватските евромонети. „Шаховницата ќе биде позадина, а потоа мапата на Хрватска на две...
Centar Бизнис

200.000 м-кард за бесплатна патарина за српските граѓани, одлучи Владата

CENTAR MKD
Во насока на ветувањето за ослободување на плаќање патарина во земјава на српските државјани за време на летната сезона Владата на Република Северна Македонија ја...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Во Србија одново над 5.000 новозаразени, починале 39 лица

CENTAR MKD
Според најновите информации кои ги пренесуваат српските медиуми, во Србија се регистрирани 5.471 новозаразен со Ковид-19, а 39 лица починале поради компликации предизвикани од ова...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Од утре почнува вакцинацијата против коронавирус во Србија

CENTAR MKD
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека вакцинирањето со вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот ќе почне утре. „Овие вакцини ги набавивме билатерално, независно. Ние сме...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

„Не слушајте лекари од салон, нема лек за оваа болест“, предупреди д-р Удовичиќ

CENTAR MKD
По денешната седница на српската комисија за заразни болести не беа донесени нови мерки. Провинцискиот секретар за здравство Зоран Гојковиќ посочи дека ситуацијата е сè...
Коронавирус Centar Свет

Ситуацијата во Србија излезе од контрола: 65 починати, над 6.000 заразени – Пред Нова година нови мерки

CENTAR MKD
Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.179 случаи на коронавирус. Починаа 65 лица. Тестирани 15.508 лица. Според последните податоци, во болниците има 7.256...
Коронавирус Centar Во тренд...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

CENTAR MKD
Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се младите...
Коронавирус Centar

212 срби се наоѓаат на респиратор – ескалација на коронавирусот во Србија

CENTAR MKD
Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек тестирани се 13.429 лица. Моментално...
Коронавирус Centar Во тренд...

Србија донесе нови мерки – рестораните и трговските центри ќе работат до 18 часот

CENTAR MKD
Владата на Србија донесе 7 нови мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Мерките стапуваат на сила следниот вторник, пренесуваат српските медиуми. Првата мерка е...
Коронавирус Centar

Србија завиена во црно: 5.500 новозаразени, најмногу смртни случаи досега

CENTAR MKD
Во текот на последните 24 часа, во Србија биле регистрирани 5.613 новозаболени лица. Починаа дури 27 лица. Тестирани се 18.040 луѓе. Во моментот има 5.317...
Коронавирус Centar Свет

Кон: Здравствениот систем на Србија пред колапс

CENTAR MKD
Епидемиологот и член на кризниот штаб, Предраг Кон, изјави дека здравствениот систем на Србија е на работ на преживување. „Зборувајќи за што друго би можело,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Брнабиќ: Денескa повеќе од 5.000 новозаразени

CENTAR MKD
Српската премиерка, Ана Брнабиќ, очекува дека денеска во Србија ќе има повеќе од 5.000 новоинфицирани со коронавирус.Како што рече таа, среда е обично најлошиот ден....