Browsing Category

Кујната од Centar

БРЗ КОЛАЧ СО ОВОШЈЕ! Вкусен и сочен…

Подгответе вкусен и сочен колач со овошје, во овој случај праски. Освежувачкиот вкус ќе ве маѓепса! Состојки: 2 јајца 1 чаша шеќер 2 чаши брашно 1/2 чаша масло 1 чаша јогурт 1 полна лажица арома од ванила малку сол 700-800 гр…

Богата ЛАЖНА ПИТА на која нема да можете да и одолеете!

Оваа брза пита се нарекува „лажна“ бидејќи се прави од готови кори... Состојки: 500 гр кори за пита 500 гр сирење 3 јајца 1 шолја јогурт 1 шолја минерална вода 1/2 шолја масло 3 лажици пченкарен гриз Начин на подготовка:…

ЕВТИН И БРЗ РУЧЕК: Највкусните пржени пиперки во павлака!

Кога немате време, нерви и пари за богат ручек, посегнете по овој фантастичен рецепт од пржен зеленчук во павлака! Состојки: 5-6 пиперки 2 лажици масло 3-4 чешниња лук 2-4 лажици кисела павлака Пекабела сол колбаси или некое…

ЛЕСЕН РУЧЕК: Француски печен компир со прелив

Испечете вкусни компири на француски начин... Состојки: 750 гр млади компири 2 лажици маслиново масло сол бибер Состојки за прелив: 1 чешне лук 70 мл маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици јаболков оцет 1 лажица шеќер 2…

Телешко со бамја

Подгответе вкусен ручек... Состојки: 400 гр телешко месо 100 гр бамја 1 лажица мелена сува бамја 1 главица црвен кромид 2 моркови 1 веза магдонос 1 веза лист целер 1 лажица концентрат доматно пире сок од лимон сол бибер…

Хроно мафини со шунка

Здрави, вкусни и одлична замена за сендвичи. Состојки: 3 јајца 100 гр 'ржано брашно 100 гр јачменово брашно 100 гр ситно сечкана Пекабеско шунка 3-4 лажици масло 1/2 лажичка прашок за печиво сол по вкус Начин на подготовка:…

Корпички од моркови

Комбинацијата од многу различни состојки дава неверојатен вкус! Состојки: 150 гр моркови 3 јајца прстофат сол 150 гр омекнат путер 150 гр шеќер кора и сок од 1/2 непрскан портокал 100 гр брашно…

Лути шпагети – евтин и брз ручек!

Лути шпагети со многу едностави состојки и уште поедноставна припрема... Состојки: 200-250 гр шпагети;половина бабура пиперка;1-2 лути пиперчиња;1 помал домат;5 лажици масло;магдонос;2-3 чешниња лук;50 гр пармезан Начин на…

ПАСТА КАРБОНАРА: Најбрзо се подготувва, а нема таков кој не ја сака!

Тестенините се идеално јадење за лето - лесно се подготвуваат, брзо заситуваат, лесно се варат, а толку се вкусни што и обожаваат и најстраствените љубители на месо. Паста карбонара е една од тие тестенини - готова е за миг, не ви се…

Проја мафини со сирење: Брзо и лесно, а вкусно! (ВИДЕО)

Меки проја мафини кои брзо и едноставно се подготвуваат… Состојки: 4 јајца;12 лажици пченкарно брашно;200 гр сирење;50 мл масло;100 мл млеко или јогурт;1/2 прашок за печиво Начин на подготовка: Јајцата изматете ги со миксер,…

Месен ручек: Плескавици кои ќе ве воодушеват!

Подгответе вкусни плескавици по специјален рецепт! Состојки: 500 гр мелено месо;4 лажици брашно;200 гр кисела павлака Пекабела;1 кесичка прашок за печиво;1 помала главица кромид;1-2 чешниња лук;масло;мешавина од зачини;сол ;бибер…

Домашен ладен чај – без варење

Не е потребно да ја зовриете водата како би уживале во ароматичните вкусови на омилениот чај! Состојки: 1 л вода; 4 филтер вреќички или 4 лажички чај; додатоци по избор (мед, нектар од агава, сок од лимон или друг овошен сок, листови…

За сите прилики: Царска чорба

Исклучително здрава чорба, идеална за секој ден, како и за неделниот ручек или било која друга значајна прилика. Состојки: пилешко за супа (остатоци);десетина ситни цветови карфиол;2 моркови исечкани на кругови;1 главица кромид;1…

Ролни со виршли и готови кори

Не треба ништо да месите за да добиете фино печиво со виршли. Ќе ги направите подеднакво добро како и да сте ги меселе. Состојки: 5-6 виршли;500 гр тенки кори;2 дл јогурт;3 јајца;5 лажици брашно;1 прашок за печиво;1 дл масло;1 лажичка…

ЧЕКОР ПО ЧЕКОР: Направете триаголници со сирење (ВИДЕО)

Послужете ги со кисело млеко и јогурт... Состојки: 500 гр тенки кори; 300 гр тврдо кравјо сирење;3 јајца;1 јогурт 200 гр;малку млеко;масло Начинот на подготовка чекор по чекор погледнете го во видеото. Објаснето е како да ги…

Највкусното чоколадо кое можете да го направите и дома: Вашите деца ќе го обожаваат!

Ви донесуваме навистина едноставен рецепт за чоколадо кое се прави од здрави намирници! Состојки: 100 гр органско какао, 3-4 лажици кокосово масло, 2-3 лажици мед, 50 гр лешник Начин на подготовка: Во чинија ставете какао.…

ВКУСЕН РУЧЕК: Похована риба во смеса од пиво

Доколку ви се јаде риба, пробајте го овој рецепт за вкусна похована риба во смеса од пиво... Состојки: 1 мало шише пиво; 2 шолји брашно ;1 лажичка прашок за печиво;500 гр филети морска риба; сол; бибер; брашно за посипување; масло за…

Колач со праски и крем

Одлична комбинација на фил од праски и чоколадни пишкоти во која се додава еурокрем или нутела. Мек и сочен колач со праски и крем... Состојки: 4 јајца , 200 гр кристал шеќер, 2,5 дл млеко, 50 гр какао прав, 200 гр еурокрем, 150 гр…

Чорба од спанаќ

Доколку на оваа вкусна и здрава чорба додадете кубети или леб, имате комплетен ручек! Состојки: 300 гр спанаќ 4 јајца 1 лажица брашно 1 лажичка црвена пипер овчо кисело млеко сол масло Начин на подготовка: Обварете го…

Ова е НАЈВКУСНАТА ПИТА која морате да ја направите барем еднаш!

Оваа пита се прави со мелено месо и сирење, а се додаваат и други состојки. Овој специјалитет е карактеристичен на Балканот, а неговиот вкус е феноменален! Состојки: 750 гр кори за пита;500 гр мелено месо; 400 мл кисела павлака…