Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : M T

Centar Мозаик Хороскоп

Овие хороскопски знаци не знаат да ги одржат ветувањата – Не им верувајте

M T
Ветувањата понекогаш е полесно да се кажат отколку да се исполнат. Потребна е многу сила за да се задржи секој ваш збор, а некои луѓе...
Коронавирус Centar

Студија на чуден случај: Жена била позитивна на коронавирус најмалку 335 дена

M T
Се дозна дека лицето имало коронавирус најмалку 335 дена, што е досега најдолгиот документиран случај на инфекција со КОВИД-19 досега, според една нова студија. Пациентот,...
Centar Мозаик Хороскоп

Кинески хороскоп за последната недела од октомври: 4 знаци невидено ќе се опарат

M T
Кинескиот хороскоп за последната недела од октомври најавува голем успех за неколку знаци – и оние кои немаа среќа во претходниот период! Според кинескиот хороскоп,...
Македонија Локално

Нова автобуска линија на ЈСП од Жданец до Карпош 3 и обратно

M T
Jaвното сообраќајно претпријатие Скопје информира дека од понеделник (25 октомври) ќе почне да функционира линија 29 која ќе сообраќа од Жданец, па преку Трнодол, до...
Македонија

Премиерот Заев и генералната секретарка на ОБСЕ, Шмид: Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 е признание за политиките на соработка и дијалог

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими Генералната секретарка на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) Хелга Шмид,...
Коронавирус Во тренд...

Ветувачки резултати за вакцината против корона која се прима преку уста

M T
Испитувањата за експериментална орална вакцина како засилувачка доза против коронавирус кај мајмуни, што може да се дава на луѓе кои веќе имаат антитела од претходна...
Македонија

Конференција за предизвиците и решенијата за развој на земјоделството и прехранбената индустрија во регионот

M T
М6 Едукативeн центар, во партнерство со Амбасадата на Република Италија, организира конференција посветена на земјоделското производство и прехранбената индустрија. Конференцијата ќе се одржи на 25....
Македонија

Поведена постапка за мајка која не го почитувала решението за изолација на малолетната ќерка

M T
Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице кое сторило кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...
Centar Здравје

Ако пиете аспирин за срце, треба да ги знаете информациите од новите истражувања на американски лекари

M T
Аспиринот за срцето често го земаат луѓето секој ден за да се заштитат, бидејќи е моќен разредувач на крв, но сега американските лекари велат дека...
Centar Мозаик

Зошто многумина што се обидуваат да се откажат од пушењето се здебелуваат?

M T
Престанокот со пушење може да биде поврзан со зголемување на телесната тежина. Една неодамнешна студија заклучи дека луѓето кои се обидуваат да се откажат од...
Centar Мозаик Здравје

Туширањето со ладна вода наутро ја подобрува функцијата на мозокот

M T
Утринскиот туш со ледена вода е најдоброто можно нешто што можете да го правите секој ден за вашето здравје. Холандско истражување покажало дека луѓето кои...
Македонија

Георгиески: Градиме нови плоштади и го враќаме сјајот на охридската чаршија

M T
Проект од Предизборна програма на кандидат за градоначалник Константин Георгиески: „Урбана култура“ е еден од клучните проекти во нашата предизборна програма кој наскоро започнува да...
Македонија

Димитров копретседаваше со Заедничкиот мониторинг комитет со ЕК: Досегашното искуство да го искористиме како катализатор за придвижување

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска копретседаваше заедно со Михаела Матуела од ГД НЕАР надлежна за Северна Македонија и Албанија во...
Во тренд...

Шилегов: Силна финансиска поддршка за граѓаните, 50% поевтин оброк за учениците, до 50% помал трошок за градинките

M T
Покрај здравствените ризици кои ги донесе пандемијата на Ковид-19 во изминатите 2 години, силно беа погодени економијата и семејните буџети на граѓаните. Затоа, Град Скопје...
Македонија

Тешко повредено лице во сообраќајка на магистралниот пат Штип-Кочани – Возилото излетало од коловозот

M T
На 21.10.2021 во 16.30 часот било пријавено дека на магистралниот пат Штип-Кочани, пред влез во с.Чардаклија, товарно возило „цитроен џампер“, со струмички регистарски ознаки, сопственост...
Свет Мозаик

Роботот уметник Аи-Да ја помина египетската царина

M T
Роботот од британско производство, кој користи камери и роботска рака за создавање апстрактна уметност, е ослободен откако египетските власти го задржаа на царина. Аи-Да, именувана...
Свет

Кралицата Елизабета помина една ноќ во болница и ја откажа посетата на Северна Ирска

M T
Кралицата Елизабета (95) помина една ноќ во болница откако ја откажа посетата на Северна Ирска, соопшти Бакингемската палата. Кралицата требаше да тргне на дводневно патување...
Македонија

Кондовски: Бесплатен јавен превоз во два термини секој работен ден

M T
Интегрален текст од изјава на кандидатот за градоначалник, Христо Кондовски: Почитувани сограѓани, Кога во еден град егзистира современ, еколошки и добро организиран јавен градски превоз,...
Коронавирус Македонија

МЗ: 74% од новите случаи и 76% од хоспитализираните со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 21 октомври. За вакцинирани...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ Скопје: Бегањето од дебати на Данела потсетува на едно мрачно и тешко време за медиумите и демократијата во државата

M T
Соопштение на СДСМ Скопје: Данела Арсовска, кандидатката за градоначалник на ВМРО ДПМНЕ, не се појави на за синоќа закажаната ТВ дебата на Канал 5, во...