Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Мозаик

Најздрав начин за бојадисување јајца: Традиција која се пренесува од колено на колено…

Многу домаќинки ќе ја изберат баш оваа техника на бојадисување Велигденски јајца, а еве и зошто. Овој метод бара исклучиво природни состојки за фарбање јајца, што укажува на тоа дека е најздрав избор. Она што е потребно за оваа…

Овие 8 начини за бојадисување јајца ќе ве воодушеват – пробајте ги! (Видео)

Наскоро се ближи Велигден, а верниците бојадисуваат јајца. Постојат куп техники за овој процес, а ние ги избравме оние најинтересните. За бојадисување користете бои кои може да се јадат, а најдобри се оние во капсули кои се растворуваат…

„Непознат маж ми ја стави раката под сукња – не му реков ништо, а причината ќе ја…

Џесика Вандер Лихи (29), австралиска манекенка која моментално живее во Њујорк, решила да проговори за случај во кој непознат човек ја вознемирувал. -Непознат човек ја завлече раката под мојата сукња и ме фати за интимните делови. Уште…

Овие пет хороскопски знаци ја имаа најлошата 2018-та година, а во 2019-та ќе им тргне како…

Сите оние кои се родени во знакот на Лав, Овен, Водолија, Вага и Близнаци ќе имаат посебно наклонета среќа во 2019 година. На овие знаци се ќе им оди од рака, а годинава ќе избегнат посериозни проблеми на сите полиња. Минатата година…

„Мојата сопруга имаше прослава во фирмата, но не можев ни да помислам дека ќе го направи…

Мојата сопруга имаше прослава во фирмата и како што рече не можела да се извлече бидејќи требала да добие награда за најдобар работник. Останав во станот со близнаците од 6 месеци, а таа рече дека ќе дојде што побргу. Времето…

Како јогата стана клучна пресвртница во македонската историја?

До скорашно време не се знаеше вистинското значење на јогата во македонската историја. За среќа, „Фчерашни новости“ успеа да најде запис од турско време и оваа неправда е исправена. Од други исправени неправди издвојуваме: - Кои се…

По грешка уплатил две исти лото ливчиња и освои 46,6 милиони долари

Австралиец од Мелбурн уплатил две лото ливчиња со исти броеви, и секое му донело добивка од 23,3 милиони долари. Австралиецот го уплатил ливчето во Сент Албанс, а потоа случајно, бидејќи мислел дека заборавил, уплатил уште едно ливче со…

Зошто никој не го средува јавното здравство!?

„Фчерашни Новости“ излегоа на терен и решија да се бават со тоа што ги мачи граѓаните во последните 27 години, зошто никој не го средува јавното здравство. Од други побитни вести издвојуваме: - Зошто Петре Шилегов не победи на „Тур де…

Зошто Фчерашни новости беа во Охрид!?

Екипата на „Фчерашни новости“ тркна до бисерот на Балканот, Охрид, за да дознае каква мерка презела локалната власт и по кој повод. Со почетокот на пролетта, освен цвекињата, расцутеа и поетите, а фчерашни не би биле тоа што се ако не…

Привлечете љубов во својот живот: 3 клучни совети според Фенг шуи!

Енергијата на љубовта е како сончевите зраци, на сите ни е потребна. Со оглед на тоа што фенг шуи е одличен сојузник во креирање позитивна атмосфера во домот и привлекување богатство во животот, зошто да не искористите 3 одлични совети и…

Зошто ова куче чека школски автобус? Одговорот удира право во срце

Ова куче секој ден чека школски автобус, а никој нема да остане рамнодушен кога ќе види зошто... Ова е трогателна приказна за кучето кое е толку приврзано за својот газда што би направило се` за него. Кучето секој ден чека едно момче да…

Животот во титова Југославија: Кога работникот беше вистински господин

Тогаш никој не прашуваше за националност, материјалниот статус не беше важен, а луѓето се ценеа по карактерните особини. Не биле ретки приказните за луѓето кои од работници стигнувале до директори на работни организации. Вработените…

Момче се согласило да умре: Со насмевка тргнало во смрт, а кога ќе сфатите за кого…

Пред многу години, додека работев како волонтер во болница, запознав девојче по име Лиза, кое боледуваше од една ретка болест. Единствена можност да оздрави беше со трансфузија да и даде крв нејзиниот петгодишен брат, кој на некој начин…

Немате среќа и успех? Еве во што е проблемот

Нашите стари верувале дека одредени работи носат среќа, односно несреќа во домот. Еве и што: - Не е добро да градите куќа на истото место каде била старата куќа. - Во куќата треба да се вселите за време на полна месечина, за куќата…

ИСПАД НА ЕДНА СПОНЗОРУША: „Сакам да заработуваш половина милион!“ – брзо следел…

Британски документарец кој може да се толкува како своевиден водич за спонзоруши за тоа како да „уловат“ богат маж, зборува за модерниот феномен според кој сиромашни жени вложуваат голем труд, време па и пари како би станале „материјал“ за…

Три хороскопски знаци на кои април ќе им донесе пари

Три хороскопски знаци во април ќе имаат големи прилики што се однесува до парите и работата. За овие три знаци следат убави вести, не ја пропуштајте шансата! БЛИЗНАЦИ Веќе на 1 април Близнаците ќе добијат налет на креативност така да…

Летно сметање на времето: Денот се зголемува, Часовникот оди напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

Сите го правиме ова: Зошто не смеете да заспиете со вклучен ТВ?

Многу луѓе имаат навика да заспиваат со вклучен телевизор и велат дека така полесно тонат во сон. Ако и вие сте дел од таа група, тогаш мора да знаете дека тоа ви го пореметува процесот на спиење и остава последици на вашето здравје.…