Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : германија

Македонија

Османи од Германија ја почнува надворешно-политичката турнеја

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од утре започнува нова надворешно-политичка турнеја, со присуство во неколку значајни метрополи Берлин, Варшава и Блед (Словенија), со цел...
Свет

11-годишно дете во Германија спречило трагедија откако на таткото му се слошило додека возел

M T
11-годишното момче во Германија спречило трагедијата со неговата извонредна храброст и брза реакција откако на неговиот татко му се слошило додека возел на автопат. На...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Германија издаде препорака за вакцинација на бремени жени, Фајзер ќе бара одобрение за вакцина за деца на возраст од пет до 11 години

M T
Постојаниот комитет за вакцинација на Германија препорачува бремените жени да се вакцинираат против КОВИД-19. Комитетот во петокот рече дека по проценката на достапните докази, ќе...
Свет

Талибанците сакаат да воспостават дипломатски односи со Германија

M T
Талибанците сакаат да воспостават дипломатски односи со Германија, изјави портпаролот на исламистичкото движење Забиула Муџахид за весникот „Велт ам Зонтаг”. Талибанците исто така би сакале...
Коронавирус Свет

Германија со нов план – Се воведуваат нови ограничувања

M T
Во Германија се воведуваат ограничувања кога бројот на новозаразени со корнавирус е поголем од 50 на 100.000 жители за седум дена. Но, бројот на вакцинирани...
Свет

Аеродромот во Кабул да биде отворен по 31 август, бара Германија

M T
Германија преговара со Соединетите Амeрикански Држави, Турција и другите партнери за да го задржи аеродромот во Кабул отворен за евакуација и по 31 август, датум...
Свет

Напад со отров на Универзитет во Германија: Седуммина затруени, еден е во критична состојба

M T
Полицијата во Германија верува дека некој намерно труел млеко и вода во кујна во Техничкиот универзитет во Дармштат. Седум лица имаат симптоми на труење, а...
Свет

Активистката за правата на жените Зарифа Гафари евакуирана во Германија

M T
Авганистанската активистка за правата на жените Зарифа Гафари е успешно евакуирана од нејзината земја во Германија. Според владата на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, таа слетала на...
Коронавирус Свет Во тренд...

Драматично зголемување на бројот на новозаразаени со Ковид-19 во Германија

M T
Во Германија, бројот на новозаразени со коронавирусот драматично се зголеми на повеќе од 8.000 за еден ден, што последен пат беше регистрирано во таа земја...
Centar Бизнис ТОП ВЕСТИ

Објавени нови бројки за платата во Германија: Некои професии имаат неверојатна заработка

M T
За многу Балканци, Германија е нивната верзија на Ел Дорадо, земја во која може добро да се живее со својата работа. Но, дали навистина е...
Коронавирус Свет

Задолжително тестирање за сите што се враќаат од одмор, Германија ги заострува мерките од коронавирус

M T
Германската влада планира да воведе задолжително тестирање за сите што се враќаат од годишен одмор. Никој не ќе може да влезе во земјата без да...
Коронавирус Свет

Германија ги заостри мерките за пристигнување на невакцинирани лица од две европски земји

M T
Германија ги класифицираше Шпанија и Холандија во зони со висока инциденца за коронавирус, а невакцинираните ќе мора да бидат изолирани најмалку пет дена по пристигнувањето...
Свет

Огромен педофилски синџир сузбиен во Германија, осомничени се над 1.600 лица

M T
Полицијата на југот во Германија ја заврши истрагата за случајот со размената на педофилски содржини и го предаде истражниот материјал со податоците за над 1.600...
Свет

Голем број жртви од поплавите во Германија, повеќе од 1.000 лица се исчезнати

M T
Во разорните поплави во Германија загинаа близу 60 лица, а повеќе од илјада лица се водат за исчезнати само во една област, поради што канцеларката...
Свет

Германија и Франција предложија Путин да биде поканет на самит на ЕУ, лидерите со поделени ставови

M T
Премиерите на земјите членки на ЕУ се поделени околу прашањето дали треба да се сретнат со рускиот претседател Владимир Путин, откако таков предлог доставија Германија...
Свет

Двојно убиство во Германија, убиецот во бегство

M T
Две лица загинаа во пукање во западногерманскиот град Еспелкамп, во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, пренесува германски „Билд“. Како што се наведува, полицијата излегла на местото...
Коронавирус Свет Во тренд...

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

CENTAR MKD
Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг...