Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : пензионери

Македонија

Шахпаска на средба со пензионерите во Кочани: Работиме на нова методологија со која пензиите ќе се усогласуваат и со растот на просечната плата

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со членови на Здружението на пензионерите од Кочани, во кое членуваат и пензионерите од...
Македонија

Шахпаска: Ја повикувам локалната власт да се вклучи во обезбедување на услугата помош и нега во домот на стари лица

M T
Денес министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, го посети Здружението на пензионери во Општина Пехчево. На средбата стана збор за прашања во доменот...
Македонија

Шахпаска: Пензионерите се високо на нашата агенда и серозно пристапуваме кон изнаоѓање на најдобрите решенија

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со членовите на едно од најстарите и најбројни здруженија во државата, Здружението на пензионери...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Жаклина Лазаревска: СДСМ ги реализира ветувањата – пензионирање со возраст од 64 години со 15 години стаж

M T
Прес-конференција, Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ Почитувани, СДСМ реализира уште едно ветување дадено пред граѓаните и продолжува со вистинска грижа за сите. Пратениците во Собранието...
Македонија

МТСП: Од утре започнува етапната исплата на јунските пензии

M T
Министерството за труд и социјална политика известува дека од утре, 29 јуни, започнува етапната исплата на јунските пензии. Од МТСП наведуваат дека пензиите ќе бидат...
Македонија

Заев: Владата континуирано ги подобрува условите за достоинствено живеење на пензионерите

M T
Премиерот Зоран Заев, денеска ја отвори 11-тата Републичка пензионерска ревија на песни, музика и игри во организација на Сојузот на здруженија на пензионери на Северна...
Centar Бизнис Во тренд...

Државата ќе дели платежни картички од по 6.000 денари – Еве на кои категории на граѓани им следува оваа мерка

CENTAR MKD
Со гласањето на ребалансот на буџетот се отвори патот за да се донесат потребните законски решенија за поддршката кон граѓаните и стопанството. Државата конечно, ќе...
Centar Бизнис

Добра вест: Државата дели картичка од по 9.000 денари и за пензионерите, самохраните родители, стечајците, невработените

CENTAR MKD
Домашна платежна картичка и за пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените...