21.8 C
Скопје
28. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » работници
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Болести на денешницата: Ова се симптомите карактеристични за работниците денес

M T
Седум од 10 работници доживеале т.н синдром на исцрпеност или синдром на измамник во последната година, а повеќе од двајца од пет (42 проценти) ги...
БИЗНИС

Само осум проценти од работниците се вратија на работа во канцелариите на Менхетен по коронавирусот

M T
По пандемијата на коронавирус, враќањето на Њујорк во вообичаениот ритам сè уште е бавно, бидејќи само мал дел од канцелариските работници на Менхетен се вратија...
БИЗНИССВЕТ

Штрајк во Грција – Работниците протестираат против поскапувањето и намалувањето на приходите

M T
Грчките работници денеска почнаа целодневен штрајк ширум земјата, како што велат, поради продлабочувањето на кризата, растот на цените, намалените приходи, нарушувањето на траектниот сообраќај, државните...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Поголема минимална плата за 80.000 работници, сите пратеници да го поддржат Законот

M T
Соопштение на СДСМ: СДСМ постојано го вреднува трудот на работникот и обезбедува достоинствени услови за работа, бидејќи работниците се нашиот врвен приоритет и нашата најголема...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ја зголемивме минималната плата на 18.000 денари, ВМРО-ДПМНЕ останува против работниците

M T
Исполнивме уште едно ветување пред граѓаните, велат од владејачкиот СДСМ, минималната плата ја зголемивме на 18.000 денари. Од партијата на власт појаснуваат дека мартовската плата...
МАКЕДОНИЈА

Тасевска: ВМРО-ДПМНЕ и Левица не ги интересираат работниците, не гласаа за недела неработен ден

M T
Пратениците од новото парламентарно мнозинство ги усвоија измените на Законот за работни односи, недела станува неработен ден за работниците, изјави денеска пратеничката на СДСМ, Лидија...
СВЕТ

Камион удри во автобус во Индија, има најмалку 18 загинати работници

M T
Најмалку 18 работници во северната индиска држава Утар Прадеш загинаа кога камион влета во автобусот во кој се наоѓаа работниците. Нивното патување од Харјан до...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска за „Коха“: Со законската мерка „Недела – ден на неделен одмор“ го остваруваме барањето на работниците

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју за весникот на албански јазик „Коха“, посочи дека во носењето на законското решение со Предлог...
МАКЕДОНИЈА

Царовска од Битола: ВМРО-ДПМНЕ никогаш не се усрами и не се извини што нашите граѓани ги нудеше како евтина работна сила

M T
„Работниците со години беа на маргините, а нашите најранливи граѓани ги оставивме на инвеститорите и ги продававме како евтина работна сила. Од тоа не се...
ТЕМАБИЗНИС

На Хрватска ѝ недостасуваат работници, најмногу бараат келнери, готвачи…

CENTAR MKD
Недостатокот на угостителски работници е резултат на кризата и односот на владата кон секторот, сметаат угостителите. Туристи пристигнуваат во Хрватска, но кој ќе им служи?...