Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Папата превентивно се тестираше од Ковид19 – официјално нема коронавирус

Ватикан рече дека резултатите од тестовите спроведени на папата Франциск и неговите најблиски соработници биле негативни за коронавирусот. Тестирани се 170 лица во Ватикан, а шест се позитивни. „Можам да потврдам дека ниту Светиот…

Шпанија: Вчера починале 773, а денес 674 до 19 часот

Над 72.000 лица се заразени од коронавирус во Шпанија, која е новата Италија во однос на коронавирусот, па така бројките постојано растат. Само денес до 19 часот и 30 минути се регистрирани 6.529 заразени лица и нови 675 смртни случаи,…

650 илјади заразени од коронавирус низ Светот, речиси 30.300 починати

Бројот на заразени од коронавирус низ Светот достигна 650.726 лица до 19 часот и 30 минути. Драматично порасна и бројот на починати, а бројката достигна 30.299 лица. Според официјалните бројки вчера бројот на вкупно заразени беше…

Не запира трагедијата во Италија: Само денес 10 проценти повеќе мртви во однос на вчера,…

Бројот на починати во Италија се згоелми за 889 лица, односно речиси десет отсто во однос на вчера, па така сега вкупната бројка на починати надмина 10.023 лица. Бројот на новозаразени исто така не стивнува, па така до денес се…

Бројот на заразени во Србија за 24 часа се зголемил за 25 отсто!

Вкупно 659 потврдени KОВИД 19 случаи се регистрирани во Република Србија до 15 часот на 28 март 2020 година. Од последниот извештај до 15 часот на 28 март 2020 година, тестирани се примероци од 371 лица, од кои 131 се позитивни и 240…

Детектив на њујоршката полиција почина од коронавирус

Првата жртвра во полицискиот департмент на њујоршката полиција од коронавирус е регистрирана денеска, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на повеќе извори. Се работи за детектив кој бил во 40-тите години и работел северноисточен Харлем,…

Четири лица починаа на крузер на Панама, 138 имаат симптоми на коронавирус

Крузерот „Зандам“, на кој се сместени над 1.800 луѓе во близина на Панама, е во трка со времето да ги префрли здравите патници на друг брод, откако четири лица починаа од коронавирус. Сопственикот на крузерот, компанијата „Холанд…

Во САД најмногу заразени со коронавирус во светот – бројот надмина 100.000 лица

Во САД бројот на заразени со коронавирус достигна 104.837 лица, со што ги надмина Кина и Италија и во моментов таму има најголем број заболени. Досега во САД починаа 1.711 лица од вирусот, а целосно заздравеа 894. Американскиот…

Гордон Ремзи отпушти 500 луѓе, тие му порачаа: „Се надеваме дека мирно спиеш“

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи (53) мораше да отпушти 500 вработени поради пандемијата што завладеа во земјата. Владата нареди сите ресторани во Велика Британија да бидат затворени привремено. Одлуката на шефот да подели откази ги…

Кинески медиуми тврдат дека знаат кој е првиот заразен со коронавирус

Постојат повеќе тврдења за тоа кој е првиот пациент заболен со коронавирус во Кина, од каде што се прошири пандемијата на смртоносниот вирус. „Дејли мејл“ пишува дека првото заразено лице со коронавирус е 57-годишната Веи Гуишиан,…

Во Париз почина 16-годишно девојче, се верува дека е најмладата жртва во Европа

Џули починала вчера во Париз и таа е една од вкупно 1.696 жртви на коронавирусот во Франција. Мајка ѝ за АФП изјавила дека Џули имала блага кашлица пред една недела, а во саботата почувствувала и тешкотии со дишењето. Шеснаесетгодишната…

Драматично: Во САД над 100.000 заразени од коронавирус, во Светот речиси 600.000

Во САД бројот на заразени достигна 100.390 лица заклучно со 21 часот и 20 минути по македонско време. Само денес, досега се регистрирани 15.000 нови случаи на заразени со коронавирус, а починале 248 лица во последните 24 часа. Со ова…

Хорор во Италија: 919 починати во последниве 24 часа, 5.909 новозаразени

919 починати во последниве 24 часа се регистрирани како последица на коронавирус во Италија, со што бројката на вкупно починати досега од почетокот на пандемиајта порасна на 9.134. 5.909 новозаразени лица се регистрирани се во…

(Видео) Британскиот премиер, Борис Џонсон, позитивен на коронавирус

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, е заболен од коронавирус и се наоѓа во самоизолација, но сè уште ќе ја врши функцијата. Over the last 24 hours I have developed mild symptoms and tested positive for coronavirus. I am now…

Мајка и син заразени со коронавирус избегале од болница во Бања Лука

Двајца жители на Бања Лука заразени со коронавирус избегале од Клиниката за инфективни болести во Бања Лука, соопшти полицијата. Кај двете лица со иницијали Д.Р. и Г.Р. е утврдена инфекција со коронавирус, пренесува „Танјуг“. Се…

Лекари во Вухан тврдат дека од 3 до 10 отсто од излекуваните повторно се позитивни на…

Од 3 до 10 проценти од пациентите со Ковид-19 повторно биле позитивни на коронавирусот откако биле излекувани и отпуштени од болница, откриле лекарите во Вухан, објави „Саут Чајна морнинг пост“. Истражувачите ширум светот се обидуваат…

Исповед на заразен Италијанец: Верувајте, не поминуваат тешко само старите и хронично…

Непушачот и противник на користење алкохол и дрога, 38-годишниот кондициски тренер Фаусто Росо никогаш не верувал дека ќе се зарази со коронавирус и дека ќе заболи од Ковид-19. Во Италија речиси 80.000 луѓе се заразени со новиот вирус.…

Орбан најави воведување полициски час во Унгарија

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, најави дека ќе биде воведен полициски час во земјата и дека луѓето ќе можат да ги напуштат своите домови само за работа или основни потреби. Во интервју за радио „Косут“, Орбан рече дека…

Најмалку 25 заразени на американски носач на авиони

Пентагон објави дека бројот на заразени морнари од коронавирус на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“ за само два дена се зголемил од три на 25. Американската морнарица очекува натамошно зголемување на овој број, а некои аналитичари…

Во Кина 55 нови случаи на коронавирус, од кои 54 се увезени

Кинеските власти соопштија денес дека се пријавени 55 нови случаи на коронавирус, но 54 се увезени, односно станува збор за луѓе кои пристигнале од странство. Во Вухан, каде во декември лани првпат се појави вирусот, нема нови случаи.…