30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for M T » Page 347

Author : M T

Бизнис

Вицепремиерот Битиќи на „Првиот економски форум“ во Скопје: Успешно се справивме со економските последици од КОВИД – 19 на што укажуваат и статистичките податоци кои укажуваат на брзо заздравување на економијата

M T
Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска во рамки на Првиот економски форум, во...
Свет

Тензии во Црното Море: Руски воен брод стрелал кон британски уништувач

M T
Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во Црното Море, објави во средата...
Македонија

Љубица Јанчева: Почна проширувањето на булеварот Борис Трајковски, го правиме најдоброто за Скопје

M T
Изјава за медиуми, Љубица Јанчева, претседателка на Советот на Град Скопје и претседателка на ОО СДСМ Аеродром Почитувани, СДСМ на локално и на централно ниво...
Македонија

Алијанса за Албанците: ЕУ не прифаќа во прегратките корумпирана власт и политичари

M T
Вчера бевме сведоци на уште еден неуспех во редицата неуспеси во процесот на интеграцијата, велат од Алијанса за Албанците – Алтернатива. „Нема датум за преговори...
Бизнис

Домашните фирми дел од програмата за поголема вклученост во глобалните синџири

M T
Дирекцијата за ТИРЗ и Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), која е дел од групацијата на Светска Банка потпишаа договор за соработка и партнерство во чии рамки...
Македонија Култура

Вечерва изложба, утре концерти на програмата на „Скопско лето“

M T
Вечерва во Чифте амам на програмата на „Скопско лето“, ќе биде одржана Јубилејна изложба – 110 години од раѓањето на Димче Коцо (1910 – 2020)...
Македонија

Спасовски им оддаде почит на четворицата македонски бранители во чија чест беше откриено спомен обележје во Берово

M T
Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, претседателката на Одборот...
Коронавирус Свет

Паника во Израел, во карантин ќе се ставаат и вакцинираните кои биле изложени на делта видот

M T
Израел денеска ги овласти здравствените власти да го стават во карантин секој за кого ќе проценат дека бил изложен на делта сојот на коронавирусот, дури...
Македонија

Заев: Владата континуирано ги подобрува условите за достоинствено живеење на пензионерите

M T
Премиерот Зоран Заев, денеска ја отвори 11-тата Републичка пензионерска ревија на песни, музика и игри во организација на Сојузот на здруженија на пензионери на Северна...
Свет

Фон дер Лаен: Унгарскиот закон за ЛГБТ-срамен и спротивен на вредностите на ЕУ

M T
Унгарскиот закон што забранува „промоција“ на хомосексуалноста кај малолетници е „срамен“ и претставува текст што е во спротивност со основните вредности на ЕУ, рече претседателката...
Свет

Претставникот на Русија во ЕУ: Многумина не би биле на светската мапа да не беше СССР

M T
Многу европски земји, кои денеска ги рушат меморијалните центри подигнати во чест на победничките советски војници од Втората светска војна, не би ни постоеле на...
Македонија

Пустинскa прашина причина за загаденоста на воздухот во земјата

M T
Пустински ветер е причина за загадениот возух во целата земја, соопшти Министерството за животна средина и птосторно планирање. Оттаму додаваат дека среднодневните концентрации на ПМ...
Свет

Илјадници руски војници започнаа големи воени вежби во Јапонското море

M T
Големите воени вежби на Русија, во кои учествуваат 10.000 војници, започнаа во водите на Јапонското Море, на Сахалин и Курилските острови. „На островите Сахалин, Итуруп...
Свет

Хренин: Белорусија стана место каде се одвива битка за руското богатство

M T
Во тек е нова прераспределба на светот, а Белорусија стана бојно поле каде се одвива битка за руското богатство, изјави министерот за одбрана на Белорусија,...
Македонија

Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа, генералот Тод Волтерс: Придонесот на Северна Македонија во НАТО е од витално значење за мирот и стабилноста на Западен Балкан и безбедноста на Европа

M T
Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа, генерал Тод Волтерс во рамките на својата прва официјална посета на Република Северна Македонија, денеска пристигна...
Свет

Жестоки напади поради санкциите – Лукашенко го нарече Хајко Мас „нацистички наследник“

M T
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, остро ги нападна Германија и министерот за надворешни работи на таа земја, Хајко Мас, заради новите санкции од ЕУ. На...
Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со Мими Кодели, претседателка на Комисијата за надворешна политика во Парламентот на Албанија

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Парламентот на Албанија, предводена од Мими Кодели, пратеничка и претседателка на Комисијата за надворешна политика. На средбата претседателот...
Коронавирус Македонија

Вакцинирани се вкупно 281.847 граѓани, две дози примиле 206.163

M T
На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 281.847 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.263 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...
Македонија

Собрание-Средба Џафери-Шентоп

M T
Препознавајќи ја улогата на солидарноста на ЈИЕ како клучна за регионот да го постигнесвојот потенцијал, Длабоко убедени дека парламентарната дипломатија воспоставува канали за дијалог коипридонесуваат...