Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Летна Шема

Каде на одмор? Со туристичка агенција или во своја режија? Предлози за омилени дестинации во Македонија и регионот ова лето… Совети за вашето здравје, најави за настани кои ќе ја одбележат сезонава и уште многу други интересни информации за најубаво лето досега… само со CENTAR.mk

ОВА е доказ дека цел живот погрешно сте јаделе лубеница (видео)

На видеото во прилог, популарниот „Јутјубер“ Дејв Хакс ќе ви покаже како да исечете лубеница на најлесен начин. Сигурни сме дека откако ќе го погледнете видеото, веќе никогаш нема да сечете лубеница на ист начин...…

Планирате да одите на летување во Црна Гора со вашиот автомобил? – Внимателно…

Што треба да знаете доколку со Вашиот автомобил се одлучите да летувате во Црна Гора? Црна Гора се наоѓа во Југоисточна Европа помеѓу Хрватска, Србија, Косово, Албанија, БиХ и Јадранското море. Својата независност ја прогласи на 3 Јуни…

Планирате да летувате во Грција со свое возило?: Внимавајте да не ги направите овие…

Доколку планирате да летувате во Грција, користејќи ваше возило ова Ви се најпотребните информации за возење по патиштата на нашиот јужен сосед. НАЈВИСОКА ДОЗВОЛЕНА БРЗИНА Во населени места има ограничување на брзината за автомобил (со…

Каде има најчиста вода за капење во Европа – Грчката е добра, а во Италија држете се до…

Во својот годишен извештај за квалитет на водата за капење Европската агенција за животна средина објави дека најчиста вода за капење има на Кипар. Грција со 97 отсто од водата во пливачките зони, кои се оценети како незагадени, се наоѓа…

Еве зошто секогаш треба да ставате монета во замрзнувач пред да заминете на годишен одмор

Дали некогаш сте пристигнале од подолго патување и сте забележале дека вашите дигитални часовници покажуваат погрешно време? Можеби дошло до прекин на електричната енергија, но никако не можете да знаете колку долго немало струја, зар…

Синоптичарите најавуваат 39 степени за деновиве, а ние ви носиме нова тура трикови: Како…

Синоптичарите најавуваат врели денови со температури до 39 степени. Ви пренесуваме неколку корисни трикови кои можат да ви помогнат за разладување во текот на ноќта доколку немате клима уред. Ако тешко заспивате поради жештините,…

Доколку се ладите со клима уред во овие врели денови, не правете го никогаш ова

Колку и да ви е жешко, не ја подесувајте климата на зимска температура, бидејќи така можете да го загрозите своето здравје. Стручњаците велат дека треба да одржувате оптимална разлика помеѓу надворешната и собната температура, која не би…

Спас од летните горештини: Имаме одличен трик за вас – разладете се без клима уред

Ако немате клима уред во својот дом, не се грижете, и вие можете да се разладите. Се што ви треба е вода, сол и вентилатор. За овој трик, односно уред, потребни ви се и шест пластични шишиња. Во секое шише ставете по две до три лажички…

Масичка со фрижидер: Сè што ви треба за овие жештини (видео)

Keter Cool Bar е најфункционалната мала маса која сте ја виделе досега. Имено, станува збор за изум кој во исто време е и фрижидер и масичка. Сè што треба да направите е да ја подигнете подлогата на која стојат чашите и фрижидерот е пред…

Неколку начини за да се изгасне жедта во летните горештини

Вообичаено од човечкиот организам испаруваат 2-2,5 литри вода за едно деноноќие, а во топлината или при големи физички оптоварувања дури до 4л. за 24 часа. При губење на 1л. течност почнува да не мачи жед, при 2л. се намалуваат ментални…

Баварски крем како десерт или фил за торти и колачи: Преубав и сладок вкус…

Овој рецепт е сè што ќе ви треба кога станува збор за слатки... Направете сами баварски крем - лесен десерт кој можете да го послужите како освежувачки десерт за време на летните денови, но и како универзален крем за полнење крофни,…

Совети: Како да преживеете 40 и повеќе степени?

Синоптичарите најавија 35 степени, а во следниот период се очекуваат и повеќе... Покрај препораките да не излегувате надвор во време на високи температури - ако не морате, да не возите во тој период, Радио Сарајево пренесува неколку…

Како до совршено деколте?

Градите доколку не се најпривлечниот дел од женското тело, тогаш тие се најупадливиот дел со што сигурно би се сложиле сите машки. Па за поупадливо деколте ќе ви претставиме неколку совети со кои ќе го подобрите изгледот на вашите гради.…

Еве рецепт за крема со која ќе ја исчистите и затегните кожата со природни состојки

За припремање на оваа крема е потребно: 150 грама кисела павлака, 30 мл 70 % алкохол, 1 – 2 лажици сок од свежа краставица, една супена лажица маслиново масло, една свежа жолчка од јајце, две капки етерично масло и празна кутија од 200мл.…

Обожавате пијалок со мраз или ајс кафе? После ова нема да помислите да пиете пијалоци со…

На лето ништо не освежува како ладен пијалок со мраз. Меѓутоа, научниците имаат силни аргументи кои ќе ве натераат добро да размислите пред да нарачате сок со мраз во кафуле... Коцките мраз со кои не послужуваат всушност се вистински…

Изгоревте на сонце: Еве како да ја излечете кожата по природен пат

Секое лето, повеќето се борат со исти проблеми - изгореници од сонце. За почеток, што подразбираат изгорениците од сонце? Во медицинскиот свет, изгорениците од сонце се познати како еритем. Во основа тоа значи дека црвенилото на кожата е…

Кога ќе ве касне оса, пчела или стршен – ова ќе ве спаси од болка и отоци!

Со доаѓањето на летото пристигна и сезоната на убоди од различни инсекти меѓу кои најголема опасност шират осите и стршните. Следниот совет го проширил еден пчелар, а кој го пробал ги знае резултатите. Според советите кои ги даваат…

Еве 5 наједноставни начини како да се решите од непријатниот мирис на потта

Освен редовно туширање има уште неколку работи до кои треба да се држите како би ја спречиле смрдеата од потта. Лето е. Температурите од ден на ден се се` поголеми. Многу потите и не ви е пријатно поради тоа. Затоа ви ги препорачуваме…

Идеално решение против комарци. Ви пренесуваме три ефикасни начини во борба против овие…

Летото ни се ближи, а со тоа и појавата на комарци. Сакате ли да уживате во топлите летни часови без да ве вознемируваат комарци? Во прилог прочитајте ги овие ефикасни начини во борба против овие инсекти. Ако подготвувате фина летна…