13.8 C
Скопје
30. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ЛЕТНА ШЕМА

Category : ЛЕТНА ШЕМА

Каде на одмор? Со туристичка агенција или во своја режија? Предлози за омилени дестинации во Македонија и регионот ова лето… Совети за вашето здравје, најави за настани кои ќе ја одбележат сезонава и уште многу други интересни информации за најубаво лето досега… само со CENTAR.mk

ЛЕТНА ШЕМАБИЗНИСИЗБОР

Планирате да одите на летување во Црна Гора со вашиот автомобил? – Внимателно прочитајте ги овие информации за да не добиете казна

CENTAR MKD
Што треба да знаете доколку со Вашиот автомобил се одлучите да летувате во Црна Гора? Црна Гора се наоѓа во Југоисточна Европа помеѓу Хрватска, Србија,...
ЛЕТНА ШЕМАВО ФОКУСОТМАКЕДОНИЈА

Планирате да летувате во Грција со свое возило?: Внимавајте да не ги направите овие прекршоци

CENTAR MKD
Доколку планирате да летувате во Грција, користејќи ваше возило ова Ви се најпотребните информации за возење по патиштата на нашиот јужен сосед. НАЈВИСОКА ДОЗВОЛЕНА БРЗИНА...
ЛЕТНА ШЕМАИЗБОР

Каде има најчиста вода за капење во Европа – Грчката е добра, а во Италија држете се до копното

CENTAR MKD
Во својот годишен извештај за квалитет на водата за капење Европската агенција за животна средина објави дека најчиста вода за капење има на Кипар. Грција...
ЛЕТНА ШЕМАМОЗАИК

Еве зошто секогаш треба да ставате монета во замрзнувач пред да заминете на годишен одмор

CENTAR MKD
Дали некогаш сте пристигнале од подолго патување и сте забележале дека вашите дигитални часовници покажуваат погрешно време? Можеби дошло до прекин на електричната енергија, но...
ЛЕТНА ШЕМАМОЗАИК

Синоптичарите најавуваат 39 степени за деновиве, а ние ви носиме нова тура трикови: Како да се разладите во овој пекол?

CENTAR MKD
Синоптичарите најавуваат врели денови со температури до 39 степени. Ви пренесуваме неколку корисни трикови кои можат да ви помогнат за разладување во текот на ноќта...
ЛЕТНА ШЕМАЗДРАВЈЕ

Доколку се ладите со клима уред во овие врели денови, не правете го никогаш ова

CENTAR MKD
Колку и да ви е жешко, не ја подесувајте климата на зимска температура, бидејќи така можете да го загрозите своето здравје. Стручњаците велат дека треба...
ЛЕТНА ШЕМАМОЗАИК

Неколку начини за да се изгасне жедта во летните горештини

CENTAR MKD
Вообичаено од човечкиот организам испаруваат 2-2,5 литри вода за едно деноноќие, а во топлината или при големи физички оптоварувања дури до 4л. за 24 часа....
ЛЕТНА ШЕМАКУЈНАИЗБОР

Баварски крем како десерт или фил за торти и колачи: Преубав и сладок вкус…

CENTAR MKD
Овој рецепт е сè што ќе ви треба кога станува збор за слатки… Направете сами баварски крем – лесен десерт кој можете да го послужите...
ЛЕТНА ШЕМАЗДРАВЈЕТОП ВЕСТИ

Совети: Како да преживеете 40 и повеќе степени?

CENTAR MKD
Синоптичарите најавија 35 степени, а во следниот период се очекуваат и повеќе… Покрај препораките да не излегувате надвор во време на високи температури – ако...
ЛЕТНА ШЕМАМОЗАИК

Обожавате пијалок со мраз или ајс кафе? После ова нема да помислите да пиете пијалоци со мраз…

CENTAR MKD
На лето ништо не освежува како ладен пијалок со мраз. Меѓутоа, научниците имаат силни аргументи кои ќе ве натераат добро да размислите пред да нарачате...
ЛЕТНА ШЕМАЗДРАВЈЕИЗБОР

Изгоревте на сонце: Еве како да ја излечете кожата по природен пат

CENTAR MKD
Секое лето, повеќето се борат со исти проблеми – изгореници од сонце. За почеток, што подразбираат изгорениците од сонце? Во медицинскиот свет, изгорениците од сонце...
ЛЕТНА ШЕМАМОЗАИК

Кога ќе ве касне оса, пчела или стршен – ова ќе ве спаси од болка и отоци!

CENTAR MKD
Со доаѓањето на летото пристигна и сезоната на убоди од различни инсекти меѓу кои најголема опасност шират осите и стршните. Следниот совет го проширил еден...
ЛЕТНА ШЕМАМОЗАИК

Еве 5 наједноставни начини како да се решите од непријатниот мирис на потта

CENTAR MKD
Освен редовно туширање има уште неколку работи до кои треба да се држите како би ја спречиле смрдеата од потта. Лето е. Температурите од ден...
ЛЕТНА ШЕМАМОЗАИК

Идеално решение против комарци. Ви пренесуваме три ефикасни начини во борба против овие инсекти!

CENTAR MKD
Летото ни се ближи, а со тоа и појавата на комарци. Сакате ли да уживате во топлите летни часови без да ве вознемируваат комарци? Во...