Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : деца

Македонија

Родители, внимавајте! Во сообрајќајот, вие сте примерот кој го следат вашите деца

M T
Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира до ротелите да бидат пример за однесувањето на децата во сообраќајот, односно да ги научат најмалите како безбедно...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Германија издаде препорака за вакцинација на бремени жени, Фајзер ќе бара одобрение за вакцина за деца на возраст од пет до 11 години

M T
Постојаниот комитет за вакцинација на Германија препорачува бремените жени да се вакцинираат против КОВИД-19. Комитетот во петокот рече дека по проценката на достапните докази, ќе...
Македонија

Децата тргнаа на училиште, советот за безбедност во сообраќајот апелира до возачите да ја намалат брзината

M T
Со почетокот на учебната година, фрекфенцијата на возила и на пешаци во сообраќајот значително се зголемува. Согласно тоа, се зголемува и потребата за дополнителна доза...
Centar Здравје Анализа

Дебелината кај децата се зголеми за време на пандемијата „Ковид-19“

M T
Новата студија, објавена во петокот во списанието JAMA, покажа дека дебелината кај децата значително се зголемила за време на пандемијата „Ковид-19“. „Најголемата промена се случи...
Коронавирус Centar Во тренд...

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ – Еве зошто коронавирусот предизвикува благи симптоми кај децата

M T
Одамна е познато дека коронавирусот кај децата обично предизвикува само благи симптоми, но досега не беше целосно јасно зошто. Новото истражување покажа дека имунолошкиот систем...
Свет

Снимале деца со мобилни и подводни камери, уапсени двајца Германци во Ровињ

M T
Двајца германски државјани беа уапсени од полицијата во Ровињ под сомнение дека извршиле кривично дело експлоатација на деца за порнографија, објави полицијата. Според податоците на...
Македонија

Шахпаска: Заштитата на децата од насилство е процес кој е комплексен и обединува повеќе ресорни министерства

M T
Денес министерката за труд и социјална политика, одржа состанок со Националното координативно тело за заштита на деца од злоупотреба и занемарување кое е составено од...
Коронавирус Свет Во тренд...

Грчките научници апелираат до родителите: „Децата го пренесуваат вирусот повеќе од порано, вакцинирајте се!“

M T
Варијантата на делта на коронавирус сочинува околу 85 проценти од новите случаи и се чини дека децата играат важна улога во пренесувањето, што ги натера...
Македонија

Шахпаска: Зголемување на опфатот на деца во градинките во Општина Свети Николе и Општина Росоман

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска потпиша Договори за соработка со градоначалниците на Општина Свети Николе, Сашо Велковски и Општина Росоман, Бранко...
Свет

Трамп испрати порака: „Нема да ги маскираме своите деца“

M T
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп остро ги осуди новите обврски за носење маски во затворени простории и училишта, без оглед на статусот на вакцинација. „Нема...
Коронавирус Свет Во тренд...

Италија ја одобри вакцината на „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години

M T
Италијанската агенција за лекови денеска ја одобри за употреба вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години. Покрај...
Коронавирус Во тренд...

Компанијата „Модерна“ тестира вакцина на деца помали од 12 години

M T
Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денес објави дека планира да го прошири опсегот на испитување на вакцината против Ковид-19 на помали деца, со цел подобро да...
Македонија

Шахпаска: 38 деца со интелектуална попреченост ќе ја добиваат услугата нега и рехабилитација во новиот Дневен центар во Општина Липково

M T
Во новоизградениот специјализиран Дневен центар во с. Оризаре, 38 деца со интелектуална попреченост од општината Липково, ќе бидат подготвувани за соодветно вклопување во редовниот образовен...
Македонија

Еден загинат и две деца повредени во сообраќајката кај Врбјани, едното има тешки повреди

M T
Во охридската полиција вчера нешто по 18 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид – Кичево, во близина на селото Врбјани, се случила сообраќајна...
Коронавирус Во тренд...

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

M T
Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12 години и повеќе, според препораката...
Коронавирус Во тренд...

Повеќе од 1,5 милион деца во светот изгубија барем еден родител поради коронавирусот

M T
Околу 1,5 милиони деца во светот изгубија барем еден родител или друг старател во пандемијата од Ковид-19 од март 2020 година до април оваа година....
Коронавирус Македонија Во тренд...

Почнува имунизацијата против Ковид-19 на деца

M T
Од денеска почнува имунизацијата против Ковид-19 на деца од 12 до 16 години кои се пријавиле на сајтот www.vakcinacija.mk. Според последните информации, пријавени се вкупно...
Коронавирус Свет

Поради пандемијата 17 милиони деца останаа без задолжителните вакцини

M T
Околу 23 милиони деца ширум светот ја пропуштиле задолжителната вакцинација во 2020 година. Тоа е за 3,7 милиони повеќе отколку во 2019 година и најмногу...