Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » заразени
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

M T
Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти СЗО. Според овој извештај, заклучно...
Коронавирус Свет Во тренд...

Црн рекорд во Чешка – над 30.000 заразени

M T
Чешките власти регистрираа рекордно дневно зголемување на бројот на заразени со коронавирусот во последните 24 часа, покажуваат податоците на Министерството за здравство на земјата. Во...
Коронавирус Свет

Во Србија речиси 8.000 новозаразени со коронавирус

M T
Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 7.949 пациенти позитивни на коронавирус, а починале уште 22. Тестирани се вкупно 23.278 граѓани. На респиратори има...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Пораст на бројот на заразени од коронаворус, во Македонија активни 5.667 случаи

M T
Светот во последните недели бележи пораст на заразени од коронавирус, при што сѐ повеќе присутна е омикрон-варијантата, која бргу се шири. Во Македонија вчера беа...
Коронавирус Свет

Американците го срушија црниот светски рекорд – речиси половина милион заразени со Ковид-19

M T
Соединетите Држави се најтешко погодената земја од пандемијата на коронавирус. Сепак, ситуацијата ја усложнува фактот што во САД во последните 24 часа се откриени дури...
Коронавирус Свет

Бројот на заразени со Ковид-19 ќе расте поради сојот омикрон, смета Фаучи

M T
Бројот на новозаразени случаи со Ковид-19 ќе продолжи да расте низ целиот свет поради сојот омикрон, изјави главниот медицински советник на американската влада, Ентони Фаучи....
Коронавирус Centar Здравје Во тренд...

Бевте опкружени со заразени со КОВИД-19, но не се заразивте: Еве како е можно

M T
Сите знаеме една личност која, и покрај тоа што целото нејзино домаќинство е заразено со КОВИД-19, никогаш не била позитивна на овој вирус. Сега научниците...
Коронавирус

СЗО: Бројот на заразени од Ковид-19 во светот намален 10 проценти

M T
Повеќе од 3,3 милиони нови случаи на коронавирус и над 55. 000 смртни случаи беа регистрирани во светот минатата недела, објави Светската здравствена организација (СЗО)...
Коронавирус Свет

СЗО: Опаѓа бројот на заразени со Ковид-19

M T
Бројот на заразени со Ковид-19 и смртни случаи од оваа болест во светот продолжи да опаѓа минатата недела, објави Светската здравствена организација. Помеѓу 13 и...
Коронавирус Свет

Нов рекорд во Израел – речиси 11.000 луѓе се заразиле за еден ден

M T
Израел во вторникот потврди речиси 11.000 новoзаразени, нов рекорд од појавата на пандемијата на коронавирус и покрај водечката кампања за вакцинација во светот. Во изминатите...
Коронавирус Свет

Шатори пред болници во Австралија, рекорден број на новозаразени со Ковид-19

M T
Дневната бројка на новозаразени случаи со коронавирус во Австралија денеска надмина 1.000 лица, за прв пат од почетокот на глобалната пандемија, а две големи болници...
Коронавирус Свет Во тренд...

СЗО: Бројот на заразени лица расте во азиско-пацифичкиот регион, пандемијата е во критична фаза

M T
Светската здравствена организација (СЗО) објави дека пандемијата Ковид-19 во азиско-пацифичкиот регион е во критична фаза и оти мора да се вложат сите напори за да...
Коронавирус Македонија

Во Македонија во моментот над 11.700 лица се заразени со коронавирус, Владата ги олесни мерките за објектите на затворено

M T
Согласно со последните податоци, бројот на активни случаи на заразени со коронавирус изнесува 11.769 лица. Најмногу заразени се’ уште има во Скопје (4.150), Тетово (1.911)...
Коронавирус Македонија

Нема град без активни случаи на коронавирус, најмногу заразени во Скопје, Тетово и Гостивар

M T
Според епидемиолошки анализи, во моментов нема град во Македонија во кој нема ниту еден активен случај на коронавирус. Согласно последните информации, најмногу активни случаи има...
Коронавирус Свет

Зголемен бројот на заразени во Шведска, мерките продолжуваат да важат

M T
Во Шведска, најверојатно ќе се види во наредните месеци дали инфекциите со Kовид-19 ќе добијат на интензитет, додека сегашните епидемиолошки мерки мора да се задржат,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Драматично зголемување на бројот на новозаразаени со Ковид-19 во Германија

M T
Во Германија, бројот на новозаразени со коронавирусот драматично се зголеми на повеќе од 8.000 за еден ден, што последен пат беше регистрирано во таа земја...
Коронавирус Свет

Забава во Хрватска предизвика проблеми во Австрија – постојано расте бројот на заразени повратници

M T
Стравувањата на австриските власти се остварија, бидејќи кластерот на заразени од корона кои во земјата се вратиле по масовна забава на хрватскиот остров Паг, постојано...
Коронавирус Свет

Во Израел првпат по четири месеци има повеќе од 2.000 заразени од коронавирус за еден ден

M T
Министерството за здравство на Израел објави дека повеќе од 2.000 луѓе биле позитивни на Ковид-19 во понеделникот, што е најмногу од март. Како што е...
Коронавирус Во тренд...

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

M T
Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските агенции. Според податоците засновани на...
Коронавирус Свет Спорт

Токио пријави рекорден број на новозаразени со коронавирус сред Олимписките игри

M T
Градот Токио, домаќин на Олимписките игри, кој е под вонредна состојба поради Ковид-19, денес објави рекордни 2.848 случаи на новозаразени со Ковид-19, соопштија јапонските власти....