25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » заштита
Македонија

Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари

M T
На 27.06.2022 на Природно-математичкиот факултет во Скопје, во организација на Одделението за превенција во СВР Скопје беше одржана трибина на тема „Значењето на превенцијата за...
CentarМозаик

Без адитиви, потполно природно: Направете сами средство за заштита од комарци

M T
Идиличните летни ноќи можат да ги уништат само комарците. Не треба да трошите големи суми пари на разни хемикалии за да се заштитите од нив....
Македонија

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

M T
Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец април 2022 година. Корисниците...
КоронавирусСветВо тренд...

Директорот на Центарот Гамалеја – Спутник лајт обезбедува тримесечна заштита од омикрон

M T
Студијата за руската вакцина „Спутник лајт“ покажа дека луѓето кои го примиле овој препарат како трета доза ќе бидат 100 отсто заштитени од сојот „омикрон“...
КоронавирусСвет

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

M T
Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа најновата студија на израелските научници....
КоронавирусCentarМозаикЗдравјеВо тренд...

Интересен експеримент од Канада: Колку не штитат обичните хируршки маски?

M T
Истражувачите од канадскиот универзитет Ватерло изведоа експерименти користејќи кукла за да симулираат лице кое седи и дише во голема просторија. Истражувањата покажаа дека со текот...
КоронавирусСветВо тренд...

Третата доза вакцина 97 отсто ефикасна по 16 дена од примањето

M T
Заштитата од тешка форма на Ковид-19 се зголемува на 97 проценти 16 дена по третата доза на вакцината против коронавирус, објави израелскиот ТВ Канал 12....
КоронавирусВо тренд...

Британска студија: Заштитата со „фајзер“ и „астразенека“ почнува да паѓа по пет-шест месеци

M T
Заштитата од коронавирус по примени две дози од вакцините „фајзер“ и „астразенека“ почнува да опаѓа во рок од шест месеци, утврдија британските научници. По пет...
КоронавирусВо тренд...

Најнова студија: Заштитата на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против делта-сојот опаѓа во рок од три месеци

M T
Најнова здравствена студија во Обединетото Кралство покажала дека во рок од три месеци опаѓа заштитата што ја обезбедуваат вакцините на „Фајзер“ и на „Астра зенека“...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Вакцинацијата и почитувањето на мерките клучни за заштита на колективното здравје

M T
Во последните денови, бројот на нови случаи со заразени од ковид-19 забрзано расте, инфективните одделенија се полнат. Досега се аплицирани над 1 милион дози, а...
Македонија

За заштита од африканската чума кај свињите, Европската агенција за безбедност на храната со кампања во нови земји

M T
Европската агенција за безбедност на храната (EFSA) ги засилува своите напори да го запре ширењето на африканската чума кај свињите во Европа со проширување на...
Македонија

НУРЕДИНИ: Го ставивме Студенчишко Блато под привремена заштита

M T
Додека трае постапката за прогласување на локалитетот Студенчишко Блато за заштитено подрачје во категоријата парк на природата, министерот за животна средина и просторно планирање Насер...
КоронавирусМакедонијаТОП ВЕСТИ

Министерство за здравство: Масовната вакцинација единствен спас од делта-сојот

M T
Вакцинацијата е единствен начин да се спречи ширењето на делта-сојот во земјава, а со тоа да се спречи и евентуален нов силен бран на вирусот....
КоронавирусВо тренд...

Петличковски: Сите вакцини гарантираат стопроцентна заштита од смртен исход и тежок тек на болеста

M T
Почитувани, „Сигурен 100% ефикасен третман се уште немаме, но имаме некои јасни ставови за тоа дека вакцинацијата е најдобриот пристап во справување со епидемијата“ –...
CentarМозаикТехнологијаВо тренд...

Дали се поврзувате со бесплатен Wi-Fi? После ова би можеле да се откажете од тоа

M T
Корисно е да имате можност за бесплатна интернет-врска, но ризиците треба да бидат сведени на минимум. Ние ќе ви покажеме како. Јавно достапните Wi-Fi мрежи...