Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : заштита

Коронавирус Свет

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

M T
Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа најновата студија на израелските научници....
Коронавирус Centar Мозаик Здравје Во тренд...

Интересен експеримент од Канада: Колку не штитат обичните хируршки маски?

M T
Истражувачите од канадскиот универзитет Ватерло изведоа експерименти користејќи кукла за да симулираат лице кое седи и дише во голема просторија. Истражувањата покажаа дека со текот...
Коронавирус Свет Во тренд...

Третата доза вакцина 97 отсто ефикасна по 16 дена од примањето

M T
Заштитата од тешка форма на Ковид-19 се зголемува на 97 проценти 16 дена по третата доза на вакцината против коронавирус, објави израелскиот ТВ Канал 12....
Коронавирус Во тренд...

Британска студија: Заштитата со „фајзер“ и „астразенека“ почнува да паѓа по пет-шест месеци

M T
Заштитата од коронавирус по примени две дози од вакцините „фајзер“ и „астразенека“ почнува да опаѓа во рок од шест месеци, утврдија британските научници. По пет...
Коронавирус Во тренд...

Најнова студија: Заштитата на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против делта-сојот опаѓа во рок од три месеци

M T
Најнова здравствена студија во Обединетото Кралство покажала дека во рок од три месеци опаѓа заштитата што ја обезбедуваат вакцините на „Фајзер“ и на „Астра зенека“...
Коронавирус Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Вакцинацијата и почитувањето на мерките клучни за заштита на колективното здравје

M T
Во последните денови, бројот на нови случаи со заразени од ковид-19 забрзано расте, инфективните одделенија се полнат. Досега се аплицирани над 1 милион дози, а...
Македонија

За заштита од африканската чума кај свињите, Европската агенција за безбедност на храната со кампања во нови земји

M T
Европската агенција за безбедност на храната (EFSA) ги засилува своите напори да го запре ширењето на африканската чума кај свињите во Европа со проширување на...
Македонија

НУРЕДИНИ: Го ставивме Студенчишко Блато под привремена заштита

M T
Додека трае постапката за прогласување на локалитетот Студенчишко Блато за заштитено подрачје во категоријата парк на природата, министерот за животна средина и просторно планирање Насер...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Министерство за здравство: Масовната вакцинација единствен спас од делта-сојот

M T
Вакцинацијата е единствен начин да се спречи ширењето на делта-сојот во земјава, а со тоа да се спречи и евентуален нов силен бран на вирусот....
Коронавирус Во тренд...

Петличковски: Сите вакцини гарантираат стопроцентна заштита од смртен исход и тежок тек на болеста

M T
Почитувани, „Сигурен 100% ефикасен третман се уште немаме, но имаме некои јасни ставови за тоа дека вакцинацијата е најдобриот пристап во справување со епидемијата“ –...
Centar Мозаик Технологија Во тренд...

Дали се поврзувате со бесплатен Wi-Fi? После ова би можеле да се откажете од тоа

M T
Корисно е да имате можност за бесплатна интернет-врска, но ризиците треба да бидат сведени на минимум. Ние ќе ви покажеме како. Јавно достапните Wi-Fi мрежи...