16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » забрана
Свет

Захарова за забраната за летање на Лавров: Вие сте себични!

M T
Земјите што ја опкружуваат Србија го затворија небото за авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, со што затворија уште еден канал за...
СветВо тренд...

Русија одговара на швајцарските санкции со забрана на летови

M T
Русија забрани на авиони регистрирани во Швајцарија да влезат во нејзиниот воздушен простор, соопшти денеска Федералната управа за воздухопловство на земјата Росавијација. Овој потег беше...
Македонија

Забрана за камиони на патните правци Маврово-Дебар и Струга-Ќафасан

M T
Утрово во 06:20 часот на потегот Маврово-Дебар и обратно, поради обилни врнежи на снег, воведена е забрана за движење на тешки моторни возила. Во 07:45...
Македонија

Укината забраната за тешки товарни возила на патот Тетово – Попова Шапка

M T
Забраната за ТТВ на патниот правец Р1209 Тетово – Попова Шапка е укината. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот...
CentarБизнисСвет

Забрането рекламирање на слатки наменети за деца под 16 години во Шпанија

M T
Од 2022 година, шпанската влада ќе забрани рекламирање на слатки или висококалорични пијалоци за деца на Интернет, во кината, на радио и телевизија. Шпанската влада...
Свет

Австралија од ноември ја укинува забраната за патување во странство

M T
Австралискиот премиер Скот Морисон денеска објави дека 18-месечната забрана за Австралијците кои патуваат во странство ќе биде укината следниот месец, со што ќе се олесни...
КоронавирусМакедонијаБизнис

Трговските центри незадоволни, бараат да се укине забраната за влез на невакцинирани

M T
Трговските центри и трговците се незадоволни од одлуката на Владата да забрани влез на невакцинирани лица во објектите. Тие велат дека со ваквата мерка профитот...