Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » забрана
Македонија

Укината забраната за тешки товарни возила на патот Тетово – Попова Шапка

M T
Забраната за ТТВ на патниот правец Р1209 Тетово – Попова Шапка е укината. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот...
Centar Бизнис Свет

Забрането рекламирање на слатки наменети за деца под 16 години во Шпанија

M T
Од 2022 година, шпанската влада ќе забрани рекламирање на слатки или висококалорични пијалоци за деца на Интернет, во кината, на радио и телевизија. Шпанската влада...
Свет

Австралија од ноември ја укинува забраната за патување во странство

M T
Австралискиот премиер Скот Морисон денеска објави дека 18-месечната забрана за Австралијците кои патуваат во странство ќе биде укината следниот месец, со што ќе се олесни...
Коронавирус Македонија Бизнис

Трговските центри незадоволни, бараат да се укине забраната за влез на невакцинирани

M T
Трговските центри и трговците се незадоволни од одлуката на Владата да забрани влез на невакцинирани лица во објектите. Тие велат дека со ваквата мерка профитот...