10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Војна во Украина

Category : Војна во Украина

Војна во УкраинаСВЕТ

Украинските сили соборија девет од 10 руски беспилотни летала

CENTAR MKD
Украинската противвоздушна одбрана собори девет од 10 руски беспилотни летала во текот на ноќта над јужните региони Миколаев и Одеса, како и во близина на...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Внимавајте на Балканот, Русија подготвува „експлозија“

CENTAR MK
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека Русија може да создаде нови кризи на Балканот и во Молдавија, со цел да го оттргне вниманието на...
Војна во УкраинаСВЕТ

„Доаѓа зима, подгответе се“: предупредување на Зеленски до народот на Украина

C +
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди граѓаните да се подготват за нови бранови руски напади врз инфраструктурата како што се приближува зимата. Зеленски рече дека...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Враќањето на суверенитетот е главниот услов за крајот на војната

C +
Украинскиот претседател Володимир Зеленски истакна дека Украина нема да направи никакви отстапки за Русија со цел да се постигне прекин на огнот. Коментарите на украинскиот...
Војна во УкраинаСВЕТ

Од среда Украина е чекор поблиску до Европската унија

CENTAR MK
Извршната власт на Европската унија се очекува да препорача Украина да се придвижи чекор поблиску до членство во блокот оваа недела, изјавија претставници на ЕУ....
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски го опцу Путин на американската телевизија

CENTAR MK
Претседателот на Украина Володимир Зеленски го проколна Владимир Путин за време на гостувањето на американската телевизија NBC News. Тој рече дека не се подготвени својата...
Војна во Украина+СВЕТ

Фон дер Лајен до Зеленски: Заедно да ја заокружиме нашата Унија

CENTAR MK
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вчера дојде во посета на Кијив, Украина во пресрет на извештајот следата недела, во кој детално ќе...
Војна во Украина+СВЕТ

Зеленски призна: Војната меѓу Израел и Хамас влијае на војната во Украина

CENTAR MK
Војната меѓу Израел и Хамас го одзема фокусот од конфликтот во Украина, призна претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Тој рече дека тоа е една од...
Војна во УкраинаСВЕТ

Руските сили извршија нова голема нуклеарна проба

CENTAR MK
Нова руска подморница на нуклеарен погон Цар Александар III. изврши успешно пробно лансирање на балистичката ракета Булава, дизајнирана да носи нуклеарни боеви глави, објави во...
Војна во УкраинаСВЕТ

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Русите со тенкови тргнале во напад, но не поминале баш најдобро

C +
Украинската војска погодила конвој руски воени возила кој се пробивал низ земјата, покажуваат новите снимки објавени на социјалните мрежи, додека војната целосно преминува во сè...
Војна во УкраинаСВЕТ

Путин за настаните на Блискиот Исток: САД сакаат бескраен хаос

CENTAR MK
Рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот за кризата на Блискиот Исток, каде Израел го бомбардира Појасот Газа во обид да го искорени Хамас, во...
Војна во УкраинаСВЕТ

Тајм: Украинските генерали ги отфрлија наредбите на Зеленски

CENTAR MK
Американскиот магазин Тајм, повикувајќи се на соработници блиски до претседателот на Украина, Володимир Зеленски, тврди дека украинските власти се подготвуваат да го сменат министерот и...
Војна во УкраинаСВЕТ

Пронајдени девет убиени цивили во украинска куќа окупирана од Русија

CENTAR MK
Девет цивили се пронајдени застрелани во источниот украински град Волноваха, окупиран од Русија, според руските власти. -Двајца од загинатите се деца, соопшти Рускиот државен истражен...
Војна во УкраинаСВЕТ

Руси: Соборениот украински дрон падна на складиште за нуклеарен отпад

CENTAR MK
Украински беспилотно летало се урна во четвртокот во складиште за нуклеарен отпад во нуклеарната централа Курск во западна Русија, оштетувајќи ги нејзините ѕидови, соопшти во...
Војна во УкраинаСВЕТ

На социјалните мрежи кружат информации дека Путин починал, Кремљ одговори: „Тој не умре, тоа е апсурдно“

CENTAR MK
Каналот на Телеграм, мрежата за пораки, наречен „Генерал Свр“, кој со месеци тврди дека рускиот претседател Владимир Путин има рак и е смртно болен, објави...
Војна во УкраинаСВЕТ

Орбан горд на контактите со Путин: „Ние сме единствените кои зборуваме во име на мирот“

CENTAR MK
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека е горд на неговите контакти со рускиот претседател Владимир Путин. Орбан се сретна со Путин во Кина овој...
Војна во УкраинаСВЕТ

Мецола: Да не го оттргнуваме вниманието од Украина бидејќи тоа би го сакал Путин

CENTAR MK
Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, изјави дека Европската унија продолжува да и помага на Украина во воена и финансиска смисла и дека ситуацијата на...
Војна во Украина+СВЕТ

Руските војници користат тешки дроги за да издржат во рововите во Украина

C +
Илјадници руски војници користат дрога, и во подзадината и во рововите на првите борбените линии во Украина. Според соговорниците на независниот руски весник „Верстка“ меѓу...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Руските беспилотни летала најверојатно ја нападнале нуклеарната централа Хмелницки

CENTAR MK
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во средата дека нападот со руско беспилотно летало во средата во регионот Хмелницки, најверојатно, бил насочен кон областа на нуклеарната...