Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » мозок
Centar Мозаик

Научниците изненадени од случајното откритие: Што се случува во мозокот на човек кој умира

M T
Новите податоци до кои дошле научниците сосема случајно сугерираат дека животот всушност би можел да „прелета“ пред нашите очи додека умираме. Тим од научници тргна...
Centar Мозаик

Исклучете го телефонот и опуштете се: Еве зошто е добро понекогаш да ви биде досадно

M T
Покрај различните извори на забава, вклучувајќи мобилни телефони, телевизија, интернет, игри и слично, малку ни е тешко да ни биде досадно. Сепак, ова се случува,...
Мозаик Здравје

Десет намирници кои ја зајакнуваат моќта на вашиот мозок

M T
Уживајте во грст јаткасти плодови дневно за да го подобрите вашето расположение и мисловните процеси За да се чувствувате добро, целата растителна храна треба да...
Centar Мозаик Здравје

Туширањето со ладна вода наутро ја подобрува функцијата на мозокот

M T
Утринскиот туш со ледена вода е најдоброто можно нешто што можете да го правите секој ден за вашето здравје. Холандско истражување покажало дека луѓето кои...
Мозаик Здравје Љубов

Колку почесто водите љубов, толку сте попаметни – Еве зошто вашиот мозок ви е благодарен

M T
Редовните интимни односи, покрај тоа што придонесуваат за блискост на партнерот, го подобруваат физичкото и менталното здравје. Водењето љубов го активира целиот наш мозок, го...
Коронавирус Centar Во тренд...

Хрватски лекар вели дека вирусот силно влијае и врз мозокот

CENTAR MKD
Академик Ивица Костовиќ (77), еден од водечките хрватски невролози и професор на Медицинскиот факултет во Загреб, во интервју за „Вечерњи лист“ вели дека Ковид-19 влијае...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Од коронавирусот, мозокот може да „остари“ за 10 години

CENTAR MKD
Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави...