24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » мозок
CentarМозаик

Научниците изненадени од случајното откритие: Што се случува во мозокот на човек кој умира

M T
Новите податоци до кои дошле научниците сосема случајно сугерираат дека животот всушност би можел да „прелета“ пред нашите очи додека умираме. Тим од научници тргна...
CentarМозаик

Исклучете го телефонот и опуштете се: Еве зошто е добро понекогаш да ви биде досадно

M T
Покрај различните извори на забава, вклучувајќи мобилни телефони, телевизија, интернет, игри и слично, малку ни е тешко да ни биде досадно. Сепак, ова се случува,...
МозаикЗдравје

Десет намирници кои ја зајакнуваат моќта на вашиот мозок

M T
Уживајте во грст јаткасти плодови дневно за да го подобрите вашето расположение и мисловните процеси За да се чувствувате добро, целата растителна храна треба да...
CentarМозаикЗдравје

Туширањето со ладна вода наутро ја подобрува функцијата на мозокот

M T
Утринскиот туш со ледена вода е најдоброто можно нешто што можете да го правите секој ден за вашето здравје. Холандско истражување покажало дека луѓето кои...
МозаикЗдравјеЉубов

Колку почесто водите љубов, толку сте попаметни – Еве зошто вашиот мозок ви е благодарен

M T
Редовните интимни односи, покрај тоа што придонесуваат за блискост на партнерот, го подобруваат физичкото и менталното здравје. Водењето љубов го активира целиот наш мозок, го...
КоронавирусCentarВо тренд...

Хрватски лекар вели дека вирусот силно влијае и врз мозокот

CENTAR MKD
Академик Ивица Костовиќ (77), еден од водечките хрватски невролози и професор на Медицинскиот факултет во Загреб, во интервју за „Вечерњи лист“ вели дека Ковид-19 влијае...
КоронавирусCentarСветВо тренд...

Од коронавирусот, мозокот може да „остари“ за 10 години

CENTAR MKD
Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави...