1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » предупредување
СВЕТ

Предупредување за жителите во Германија, бил објавен список на залихи поради опасност од прекин на струја

M T
Германското здружение на градови и општини предупреди на можни големи прекини на струја во Германија поради енергетската криза и ги повика граѓаните сериозно да ги...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ШТОМ СЕ РАЗБУДИТЕ – Ова е симптом на недостаток на витамин Б12

M T
Витамините и минералите играат важна улога во одржување на нивото на енергија и намалување на ризикот од разни болести. тие учествуваат во неколку телесни функции...
СВЕТ

Австралиските власти со предупредување до граѓаните – Да се подготват за нови поплави

M T
Австралиските власти издадоа предупредување до регионите во Нов Јужен Велс и Квинсленд, опустошени од поплави, да се подготват за полоши врнежи и бури во наредните...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

САД и сојузниците испратија предупредување: Русија планира голем сајбер напад

M T
Пет сојузници, вклучително и САД, предупредија дека новите разузнавачки информации покажуваат дека Русија е подготвена да изврши силни сајбер напади врз ривалите кои ја поддржуваат...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

По предупредувањето од Бајден, Кина испраќа помош за Украина

M T
Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека нивниот Црвен крст ќе испрати дополнителни 10 милиони јуани (околу 1,4 милиони евра) хуманитарна помош за Украина. Одлуката...
ТЕМАМОЗАИКТЕХНОЛОГИЈА

Пристигна важно предупредување од Apple за сите корисници на iPhone: Ова е тоа што треба да го направите за да се заштитите

M T
Apple ги предупреди своите корисници веднаш да ги ажурираат своите уреди на iOS 15.3.1 поради многу важна безбедносна закрпа. Станува збор за ранливост на WebKit...
СВЕТ

Кина со предупредување за американскиот брод кој влегол во кинеските води

M T
Кинеската армија го предупреди американскиот воен брод кој влегол во водите кај островите Парасел во Јужното Кинеско Море и го испратила оттаму. Јужната команда на...
ТЕМАМОЗАИКТЕХНОЛОГИЈАИЗБОР

Предупредување за корисниците на WhatsApp: Ако добиете ваква порака, некој се обидува да ве хакира

M T
Корисници на WhatsApp, внимавајте на опасната измама која ве хакира за само неколку секунди! За среќа, лесно е да се забележи – но исклучително е...
СВЕТ

Русија со предупредување – во Авганистан може да избие граѓанска војна

M T
Русија верува дека постои опасност од граѓанска војна во Авганистан, но портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Русите немаат намера да се мешаат, пренесуваат...
СВЕТ

Следува потоп – научниците со предупредување за климатските промени

M T
На Европа и се закануваат големи поплави, како оние што неодамна ги погодија Германија и Белгија, а опасноста од излевање е зголемена за девет пати,...
СВЕТ

САД со предупредување: Можни напади на ИСИС на аеродромот во Кабул

M T
Советникот за национална безбедност на претседателот Џо Бајден предупреди во неделата дека Исламска држава може да изврши напад при евакуацијата на илјадници Американци и авганистански...
СВЕТ

Талибанците со предупредување до САД: Ако останете ќе има последици

M T
Талибанците денеска предупредија дека ќе има последици евентуалната одлука на САД за продолжување на рокот за повлекување на своите војници од Авганистан, кој истекува на...
КОРОНАВИРУССВЕТ

СЗО со предупредување до државите-да не ги укинуваат пребрзо мерките против Ковид-19

M T
Светската здравствена организација (СЗО) ги предупреди државите да не ги укинуваат епидемиолошките мерки против коронавирусот премногу брзо, пренесоа агенциите. „Употребата на маски, физичко растојание, хигиена...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Американците издадоа ново предупредување за несаканите ефекти на вакцината na „Џонсон и Џонсон“

M T
Американската агенција за храна и лекови (ФДА) издаде ново предупредување за вакцината na „Џонсон и Џонсон“, наведувајќи податоци кои сугерираат дека постои зголемен ризик од...
СВЕТ

Крим со предупредување до Британија: Ќе следи остар одговор – освестете се!

M T
Шефот на Комитетот на Кримскиот парламент за народна дипломатија и меѓуетнички односи, Јуриј Гемпеj, ја коментираше најновата изјава на шефот на британската дипломатија, Доминик Раб,...
ТЕМАМАКЕДОНИЈА

Голема измама со месеци хара низ Македонија – МВР излезе со важно предупредување до нацијата

CENTAR MKD
Во дневниот билтен на МВР сведоци сме на зачестени измами што ги пријавуваат граѓаните, кои се најмногу насочени кон повозрасните лица. Начинот на измама e...