Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : невакцинирани

Коронавирус Македонија

МЗ: 69% од новите случаи со Ковид 19 се невакцинирани, од 468 хоспитализирани, 377 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 25 ноември 2021 година....
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

МЗ: 69% од новите случаи и 80% од починатите, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 18 ноември 2021 година....
Коронавирус Свет

И Словачка воведува заклучување за невакцинираните

M T
Словачка ќе воведе построги мерки за лицата кои не се вакцинирани против коронавирус. Премиерот Едуард Хегер најави еден вид карантин за невакцинираните. „Тоа е заклучување...
Свет

Швајцарски професор порачува: Невакцинираните треба да плаќаат поскапо осигурување

M T
Мариус Брилхарт, професор по економија на Универзитетот во Лозана, смета дека невакцинираните пациенти во иднина самите треба да ги плаќаат трошоците за лекување или да...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

МЗ: 72% од новите случаи и 78% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 4 ноември. За вакцинирани...
Коронавирус Свет

Откази или неплатен одмор за невакцинираните во Канада

M T
Канадските работодавци отпуштаат или испраќаат илјадници работници на неплатено отсуство, кои одбиваат да примат вакцини против коронавирус. Невакцинираните работници во Канада, каде што повеќе од...
Коронавирус Македонија

МЗ:73% од новите случаи и 75% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 28 октомври. За вакцинирани...
Коронавирус Македонија

МЗ: 74% од новите случаи и 76% од хоспитализираните со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 21 октомври. За вакцинирани...
Коронавирус Македонија

МЗ: 75% од новите случаи и 79% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 14 октомври. За вакцинирани...
Коронавирус Свет

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

M T
Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана и во болница во Сан...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Франција суспендирани 3.000 здравствени работници што не се вакцинирани

M T
Речиси три илјади невакцинирани здравствени работници се суспендирани во Франција, соопшти министерот за здравство, Оливие Веран, еден ден откако таа држава ја направи вакцинацијата задолжителна...
Коронавирус Свет

Франција забрани влез за невакцинирани туристи од Америка

M T
Франција стана уште една европска земја што ги отстрани Соединетите Американски Држави од листата на земји во кои може да патуваат американските граѓани, пренесуваат агенциите....
Коронавирус Македонија Анализа Во тренд...

83% од новите случаи и 87% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 2 септември. За вакцинирани...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

83% од новите случаи и 89% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 26 август. За вакцинирани...
Коронавирус Македонија Бизнис

Трговските центри незадоволни, бараат да се укине забраната за влез на невакцинирани

M T
Трговските центри и трговците се незадоволни од одлуката на Владата да забрани влез на невакцинирани лица во објектите. Тие велат дека со ваквата мерка профитот...
Коронавирус Во тренд...

Делта-сојот најмногу се шири во области со мала покриеност на вакцинација, предупредува СЗО

M T
Случаите на Ковид-19 растат поради брзото пренесување на делта-сојот во области каде што опфатот на вакцинација е низок, соопштија претставници на Светската здравствена организација (СЗО)....
Коронавирус Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Стартуваат новите мерки – Невакцинираните граѓани од денеска не можат да влегуваат во кафеани и на настани

M T
Од денеска на сила стапуваат новите рестриктивни мерки според кои во угостителските објекти и на настани ќе може да влезат вакцинираните граѓани, а според дополнувањето...
Коронавирус Свет

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

M T
Американскиот претседател Џо Бајден донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални вработени, соопшти Белата куќа во...
Коронавирус Свет

Германија ги заостри мерките за пристигнување на невакцинирани лица од две европски земји

M T
Германија ги класифицираше Шпанија и Холандија во зони со висока инциденца за коронавирус, а невакцинираните ќе мора да бидат изолирани најмалку пет дена по пристигнувањето...
Коронавирус Во тренд...

Од коронавирус најмногу умираат невакцинираните лица

M T
Во Соединетите Американски Држави 99,2 проценти од починатите како последица на коронавирусот се невакцинирани лица, изјави главниот американски експерт за заразни болести, д-р Ентони Фаучи....