30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » рама
Свет

Рама: Не е само ЕУ виновна, ние сме луди на Балканот, сите мислиме дека сме најстар народ

M T
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека не е виновна само ЕУ што не му подаде рака на регионот на Западен Балкан на неодамнешниот самит во...
Свет

Рама: ЕУ би била посилна со земјите од Западен Балкан

M T
Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за германскиот весник „Велт“ повика на забрзување на процесот на пристапување на ЕУ кон Западен Балкан. Тој неодамна побара...
Свет

Рама: Влијанието на Русија во регионот стана проблем, ЕУ треба да ги зближи сите земји од Западен Балкан

M T
Турција е многу важна безбедносна точка за цела Европа и не е „трет актер“, туку стратешки партнер на Албанија, рече во понеделник албанскиот премиер Еди...
Свет

Рама: Никогаш нема да се откажеме од ЕУ, макар додворувачите да донесат и кавијар

M T
Албанскиот премиер, Еди Рама, апелираше до лидерите на Западен Балкан да го отфрлат додворувањето на надворешните сили и да ја задржат вербата во сонот за...
Македонија

„Отворен Балкан“ – Вучиќ ги пречека Рама и Димитров

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска е домаќин на премиерот на Албанија, Еди Рама, и на вицепремиерот на Македонија, Никола Димитров. Средбата во Палатата „Србија“...
Свет

Вонредна состојба во Албанија, премиерот Рама откри дека имаат проблем со електричната енергија

M T
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека земјата е во вонредна состојба поради снабдувањето со електрична енергија. По вонредната седница на Советот на министри, тој најави...
Македонија

Рама: Братската прегратка за целата тетовска заедница и сите луѓе од Македонија

M T
Од регионот пристигнуваат изрази на сочувство по трагичниот настан во тетовската болница, каде животот го изгубија 14 луѓе. Премиерот на Албанија, Еди Рама на својот...
Свет

Рама: Ќe примиме 4.000 Авганистанци – јас сум католик, жена ми е муслиманка, а двете деца се православни

M T
Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Си -Ен -Ен рече дека земјата ќе прими околу 4.000 Авганистанци и дека не се работи за религија...
Македонија Бизнис

Заев на форумот: Нема зошто камионот да чека на македонската граница, ако носи стока од Албанија за Србија

M T
Нема зошто камионот да чека на границата на Северна Македонија, ако носи стока од Албанија за Србија. Загубите што се прават со отворање на границите,...
Македонија Бизнис

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

M T
Премиерот на Албанија Еди Рама во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени во нашите граници, свртени грб...
Свет

Рама: Балканските земји се заложници на национализмот на Европската Унија

M T
Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека земјите од Балканот се заложници на национализмот што постои во ЕУ, пренесуваат регионалните медиуми. Тој ова го истакнал на...
Македонија

Вучиќ, Заев и Рама ќе разговараат за „мини Шенген“

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, преку видео – конференција ќе разговара со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, за унапредување на...