32.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » училишта
Свет

Нови дојави за бомби во училиштата низ Белград, но и во градинките

M T
Нови дојави за бомби почнаа да пристигнуваат во раните утрински часови, а мета биле неколку основни и средни училишта, како и една градинка, пишуваат српските...
Македонија

Шаќири: МОН годинава ќе реконструира четири училишта во Гостивар

M T
Околу 40 милиони денари годинава ќе инвестира Министрството за образование и наука за реконструкција на 4 основни училишта на територијата на Гостивар. „Гоце Делчев“ ќе...
Свет

Дојави за бомби во повеќе од 100 училишта низ Србија, наставата ќе се одржува онлајн

M T
Пријави за бомби во повеќе од 100 училишта низ Србија, наставата ќе се одржува онлајн, пишуваат српските медиуми. Училиштата ќе ги информираат учениците и нивните...
Свет

Дојави за бомби во 97 белградски училишта, специјалци вршат увид во просториите

M T
Утрово, многу белградски училишта добиле извештаи за поставени бомби, јавуваат српските медиуми. Според написите, известени биле надлежните служби и било потребно да се изврши претрес...
Свет Во тренд...

Народни републики Доњецк и Луганск: Украина гранатира цивилни згради, има жртви

M T
Во градот Горловка, украинско училиште беше погодено од украинско гранатирање, при што загинаа двајца наставници, еден цивил е ранет во градот Доњецк, додека во Луганск...
Коронавирус Свет

Германската министерка за здравство: Подгответе се за затворање на училиштата

M T
Министерката за образование на Германија, Бетина Старк-Ватцингер, посочи дека граѓаните, со цел да се заштитат од бранот зараза со сојот омикрон, мора да се подготват...
Коронавирус Свет Во тренд...

Омикрон влезе во училиштата во Швајцарија – 2000 лица се во карантин, најмногу деца

M T
Швајцарските кантони Женева и Вауд ставија во карантин 2.000 луѓе, главно деца, откако во меѓународно училиште беа откриени два случаи на коронавирус од типот Омикрон....
Македонија

Томшиќ од МОН: Најдобро за учениците е училиштата да се отворени, наставниците покажаа одговорност со високиот степен на вакцинација

M T
Наставата во училиште е во најдобар интерес на децата и затоа оваа година, од септември таа се одвива со физичко присуство на учениците, согласно здравствени...
Коронавирус Свет

Во Романија, маските се задолжителни и на отворено

M T
Романската влада воведе нови ограничувања за да го спречи растот на нови инфекции со коронавирус, вклучително и задолжително носење маски на отворено, но одлучи да...
Македонија

Царовска се сретна со директорите на битолските училишта: Будно ја следиме состојбата со Ковид во училиштата, највисок приоритет е да останат безбедни и отворени што подолго

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска се сретна со директорите на основните и средните училишта во Битола. На состанокот, на кој присуствуваше и...
Коронавирус Македонија

УНИЦЕФ: Одговорност е на целото општество училиштата да бидат безбедни и отворени

M T
УНИЦЕФ го повикува целото општество да вложи напори училиштата да останат безбедни и отворени. Оттаму велат дека најдобрите интереси на децата мора да бидат централни...
Коронавирус Свет

Сите училишта во Европа и Централна Азија да останат отворени и побезбедни, велат СЗО и УНИЦЕФ

M T
Регионалната канцеларија на СЗО за Европа и регионалната канцеларија на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азија повикуваат училиштата да останат отворени и да се направат...
Македонија

Царовска во Пробиштип: Училиштата се подготвени за новата учебна година, вниманието е подеднакво насочено кон квалитетот на наставата и кон безбедноста на учениците и наставниците

M T
Интензивна е комуникацијата со локалните самоуправи и со раководствата на училиштата пред стартот на новата учебна година, со цел сите да бидеме добро подготвени и...
Македонија Локално

Во средните училишта во Тетово и Гостивар наставата ќе се одвива онлајн

M T
Учениците од средните училишта во Тетово и во Гостивар ќе ја почнат учебната година со онлајн настава, истакна министерот за здравство, Венко Филипче во Тетово...
Македонија

Царовска во Гази Баба: Училиштата ќе бидат подготвени за прием на ученици и за непречена реализација на учебната година со која започнуваат најкрупните образовни реформи досега

M T
Училиштата интензивно се подготвуваат за новата учебна година. Тоа е процес кој е започнат уште поодамна, така што очекувам да бидат целосно подготвени за прием...
Македонија

Годинава трошоците за набавка на учебници се намалени за 10 милиони денари, а нивната достава до училиштата ќе заврши пред почетокот на учебната година

M T
Педагошката служба и преговарачкиот тим на Министерството за образование и наука оваа година успеаја по пат на преговарање за 10 милиони денари да ја намалат...
Свет

Училиштата во Црна Гора почнуваат со настава на 1 септември, часот ќе трае 30 минути

M T
Министерството за образование на Црна Гора соопшти дека учебната година треба да започне на 1 септември, без одлагање, а со оглед на епидемиолошката состојба, извесно...
Македонија

Царовска за ТВ Клан: Отворањето на училиштата со физичко присуство е најдобра опција за учениците, заеднички да ги почитуваме протоколите за заштита на здравјето

M T
Од први септември наставата ја започнуваме со физичко присуство во сите училишта, за што Владата веќе донесе одлука и се подготвени потребните протоколи за заштита...
Македонија

Омбудсман: Училиштата веднаш да им ги вратат парите на родителите за свидетелствата

M T
Народниот правобранител и годинава констатира дека продолжува праксата дел од училиштата неосновано и надвор од закон да им наплаѓаат на учениците/родителите/старателите за издавање на свидетелства...
Коронавирус Свет

Училиштата во Бугарија преминуваат на онлајн настава

CENTAR MKD
Училиштата во Бугарија ќе преминат на онлајн настава поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус, соопшти бугарското Министерство за образование. Се препорачува прво средните...