Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Фаучи предвидува повеќе од 300.000 смртни случаи од Ковид-19 до крајот на годината

Доктор Ентони Фаучи вчера предупреди дека бројот на жртви oд Ковид-19 во САД може да се искачи на повеќе од 300.000 до крајот на годината ако пандемијата продолжи на истата патека, пренесува „Њујорк пост“. Директорот на Националниот…

Хрватска воведува најстроги мерки

Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет мерки против епидемијата на коронавирус, кои ќе стапат на сила на крајот…

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември. Во овој период…

Изречени 615 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие во однос на мерката за носење лична заштита на лицето регистрирани се 615 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со…

Во Бугарија речиси половина од тестираните позитивни на коронавирус

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи, а починале 189 лица, е објавено на официјалната веб-страница за следење на епидемијата. Како што се наведува, од последниот пресек се тестирани 7.224 примероци, што значи…

Во скопските ковид-центри хоспитализирани уште 48 лица, деновиве почнува прием и на…

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 48 нови пациент поради компликации од коронавирусот. Вкупно 476 лица сомнителни и потврдени на Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во…

Во Русија дури 491 починат во еден ден

Во последните 24 часа од коронавирус во Русија починале 491 лице, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата. Претходниот ден биле забележани 361 смртен случај. Од последниот пресек потврдени се 24.326 новоинфицирани лица,…

Пандемијата на Ковид-19 ги зголеми сајбер-измамите на граѓаните и компаниите

„Бројот на лажни веб-страници за онлајн-шопинг и на измамнички трговци преку интернет се зголеми за време на пандемијата на Ковид-19. Од копии на веб-страници на популарни брендови до лажни продавници што никогаш не ја испорачуваат стоката,…

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се младите под 19 години, покажуваат резултатите од втората национална студија за…

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот за да одговорат на итниот здравствен аларм, но и добро да заработат. Позитивните резултати од…

Малезија ги затвора погоните на најголемиот производител на заштитни ракавици, откриена е…

Малезија објави затворање на скоро 30 фабрики од корпорацијата „Топ Гловс“поради тестирање и карантин, откако било потврдено дека повеќе од 2.000 работници во најголемиот светски производител на гумени ракавици се заразени со Ковид-19.…

Во Хрватска од коронавирусот досега починале 1.445 пациенти

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 2.323 нови случаи на коронавирус, а 47 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во Хрватска e 19.161. Меѓу нив, 2.093 пациенти се во болница,…

Имунолог: Ковид го скратува животот на мажите за 14, а на жените за 12 години

Хрватскиот имунолог Златко Тробоњача денес за „N1“ рече дека во историјата нема патоген со кој што толку брзо сме се запознале. „Илјадници научни трудови се објавени во изминатите десет месеци, па затоа е невозможно да се следи…

Во Хрватска 1.973 нови случаи на коронавирус и 45 починати

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.973 нови случаи на коронавирус, починаа 45 лица, а бројот на активни случаи е 19.275. Меѓу нив, 2.060 пациенти се во болница, од кои 235 се на апарати за дишење. Од 25 февруари 2020…

Папата: Знам низ што минуваат заболените од коронаворусот, како млад преживеав тешка…

Папата Франциско пишува дека знае низ што минуваат заразените од Ковид-19 бидејќи како млад едвај преживеал тешка респираторна инфекција. На Франциско во родната Аргентина му бил отстранет поголем дел од белодробното крило поради болест…

Во Романија намален бројот на новозаразени од коронавирус

Во претходните 24 часа во Романија се регистрирани 4.207 новозаразени од коронавирус, објави Стратешката комуникациска група (ГЦС). Тоа е намалување во споредба со вчера кога бројот на новозаразени беше 5.837. Вкупниот број на лица…

Србија сè поблиску до заклучување – над 5.000 заразени и 38 починати во еден ден

Во последните 24 часа, во Србија 15.061 лице биле тестирани за коронавирус, од кои 5.067 биле позитивни, а 38 лица починале поради компликации, што според тамошните медиуми, е рекорден број на смртни случаи во еден ден. Во здравствените…

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември, и го претстави зимскиот план за Ковид-19. Попуштањето на мерките ќе го замени системот со три нивоа.…

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус и побара итно дополнително финансирање.…

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари, објави денес британски „Телеграф“. Тестирањето покажало дека вакцината ќе биде ефикасна до 90 проценти,…