Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : модерна

Коронавирус Свет

Шведска, Данска и Финска ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“ за мажи под 30 години

M T
Финска ќе ја прекине употребата на вакцината на „Модерна“ против „Ковид-19“ кај мажи родени 1991 година и подоцна, откако беа пријавени ретки кардиоваскуларни несакани ефекти,...
Коронавирус

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

M T
Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални резерви....
Коронавирус Свет

Повлечени 1,63 милиони дози од вакцината на „Модерна“ во Јапонија

M T
Јапонија престана да користи 1,63 милиони дози од вакцината на “Модерна“ против коронавирус. Откриено е дека некои ампули содржеле непознати материи. Министерството за здравство на...
Коронавирус Свет Во тренд...

„Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

M T
Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на своите вакцини против Ковид-19 во најновите договори склучени со Европската унија, објави денеска „Фајненшл тајмс“. Новата цена...
Коронавирус Свет Во тренд...

Италија ја одобри вакцината на „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години

M T
Италијанската агенција за лекови денеска ја одобри за употреба вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години. Покрај...
Коронавирус Во тренд...

Компанијата „Модерна“ тестира вакцина на деца помали од 12 години

M T
Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денес објави дека планира да го прошири опсегот на испитување на вакцината против Ковид-19 на помали деца, со цел подобро да...
Коронавирус Во тренд...

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

M T
Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12 години и повеќе, според препораката...