16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » модерна
БизнисСвет

Финансискиот директор на „Модерна“ дојде еден ден на работа и си замина со 700.000 долари

M T
Новиот финансиски директор на „Модерна“ за прв пат дојде на новото работно место во понеделникот, а следниот ден му беше кажано дека повеќе не мора...
СветВо тренд...

Модерна најавува комбинирана вакцина против корона и грип

M T
Првиот човек на американската фармацевтска компанија Модерна, Стефан Бансел изјави дека најрано до есента 2023 година во некои земји би можело да се понуди комбинирана...
КоронавирусСвет

Американскиот ЦДЦ ги препорача вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ наместо „Џонсон и Џонсон“

M T
Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) им препорача на Американците да изберат една од двете други овластени вакцини против Ковид-19 наместо „Џонсон...
Свет

Модерна: Нашата вакцина против грип е ветувачка

M T
Експерименталната вакцина против грип предизвика силен имунолошки одговор на сите четири видови на вирусот на грип во раната фаза на студијата, соопшти компанијата во петокот....
Коронавирус

„Модерна“ со бустер-доза против омикрон во март

M T
„’Модерна’ може да го заврши тестирањето на бустер-дозата за новиот сој омикрон во март и да поднесе барање за одобрување во САД“, изјави вчера претседателот...
СветМозаикЗдравје

Објавена е голема студија за несаканите ефекти од вакцините Фајзер, Модерна и Јансен

M T
Нема зголемен ризик од смрт од причини кои не се поврзани со КОВИД-19 кај оние кои биле вакцинирани против болеста во споредба со оние кои...
КоронавирусСвет

Шведска, Данска и Финска ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“ за мажи под 30 години

M T
Финска ќе ја прекине употребата на вакцината на „Модерна“ против „Ковид-19“ кај мажи родени 1991 година и подоцна, откако беа пријавени ретки кардиоваскуларни несакани ефекти,...
Коронавирус

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

M T
Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални резерви....
КоронавирусСвет

Повлечени 1,63 милиони дози од вакцината на „Модерна“ во Јапонија

M T
Јапонија престана да користи 1,63 милиони дози од вакцината на “Модерна“ против коронавирус. Откриено е дека некои ампули содржеле непознати материи. Министерството за здравство на...
КоронавирусСветВо тренд...

„Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

M T
Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на своите вакцини против Ковид-19 во најновите договори склучени со Европската унија, објави денеска „Фајненшл тајмс“. Новата цена...
КоронавирусСветВо тренд...

Италија ја одобри вакцината на „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години

M T
Италијанската агенција за лекови денеска ја одобри за употреба вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години. Покрај...
КоронавирусВо тренд...

Компанијата „Модерна“ тестира вакцина на деца помали од 12 години

M T
Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денес објави дека планира да го прошири опсегот на испитување на вакцината против Ковид-19 на помали деца, со цел подобро да...
КоронавирусВо тренд...

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

M T
Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12 години и повеќе, според препораката...