Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » вакцинација
КоронавирусСвет

Пекинг воведе задолжителна вакцинација против ковид – Кој сака во градот мора да се вакцинира

M T
Пекинг ја направи вакцинацијата против Ковид-19 задолжителна за жителите доколку сакаат пристап до многу јавни места. Со ова, Пекинг стана првиот град во Кина што...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

M T
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ги разгледа заклучоците од Националната комисија за имунизација, во врска со почеток на вакцинација со четврта доза на...
СветВо тренд...

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

M T
Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата на мајмунски сипаници надвор од...
КоронавирусСветВо тренд...

Иран одобри вакцинација за деца на возраст од 5 до 11 години

M T
Министерството за здравство на Иран одобри употреба на вакцина против коронавирус за деца на возраст од пет до 11 години. Портпаролот на Комитетот за коронавирус...
КоронавирусСветВо тренд...

Италија парично ќе ги казнува луѓето над 50 години кои не се вакцинирани, важи и за странци

M T
Oд денеска во Италија ќе стапат на сила нови ограничувања поврзани со епидемијата на коронавирус, вклучително и казни за невакцинирани лица постари од 50 години,...
КоронавирусСветВо тренд...

Италијански лекари и стоматолози кои не се целосно вакцинирани се суспендирани од работа

M T
Околу 1.900 италијански лекари и стоматолози се суспендирани од професионалното здружение на земјата поради неусогласеност со законите со кои се бара да бидат целосно вакцинирани...
МакедонијаВо тренд...

Со сертификат за вакцинација или прележана болест, Македонците ќе можат да влезат во Бугарија

M T
Од 20 Јануари, Македонските државјани ќе можат да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу Министерствата за надворешни работи на двете земји, надлежните институции на...
КоронавирусСвет

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

M T
Во Грција од денеска стапуваат на сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години кои не се вакцинирани против Ковид-19. Од околу 300.000...
КоронавирусСвет

Почина еден од најголемите противници на вакцинацијата

M T
Еден од најголемите противници на вакцинацијата, Робин Франсман, дипломиран политиколог и економист, почина вчера во Холандија како последица од Ковид-19. Според извештаите на медиумите, 53-годишникот...
КоронавирусСвет

Грците масовно закажуваат вакцинација, по најавите за казни

M T
Во Грција во изминатите 24 часа има големо зголемување на распоредот за вакцинирање, по најавата на Владата за задолжителна вакцинација за оние над 60 години...
КоронавирусСвет

Италија ги заострува мерките – се проширува обврската за вакцинација

M T
Италија ги заостри ковид-мерките и ја прошири обврската за вакцинирање. Владата вчера одобри декрет според кој правилата кои бараат доказ за вакцинација или закрепнување од...
КоронавирусСвет

ЕУ го објави соодносот на процентот на вакцинација и бројот на починати од коронавирус

M T
Земјите со најмал процент на вакцинирана популација се соочуваат со најголем број смртни случаи од последиците од коронавирусот на милион жители, покажуваат најновите податоци на...
Македонија

Почнува вакцинацијата против сезонски грип

M T
Денеска почнува вакцинација против сезонски грип во центрите за јавно здравје и дел од здравствените домови во Скопје каде не се врши вакцинација против Ковид-19....
КоронавирусМакедонија

МЗ: Сертификатите за вакцинација се валидни и не се повлечени од употреба

M T
Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден, граѓаните кои имаат генерирано EU сертификат за вакцинација преку vakcinacija.mk треба преку веб порталот да...
Коронавирус

СЗО порача дека не треба да се бара документ за вакцинација при патувања во странство

M T
Комитетот за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО) порача дека не треба да се бара доказ за вакцинација против Ковид-19 за меѓународни патувања, бидејќи...
КоронавирусCentarСветВо тренд...

СЗО објави колку долго може да трае пандемијата

M T
Високиот функционер на СЗО, Брус Ајлвард, рече дека поради фактот што сиромашните земји не добиваат доволно вакцини, КОВИД-19 би можел да се продолжи до 2022...
КоронавирусСветВо тренд...

Невакцинираните работници во Канада одат на неплатен одмор

M T
Вработени во Канада, кои не се целосно вакцинирани против „Ковид-19“ и не се ослободени од примање вакцини, ќе бидат испратени на неплатен одмор, додека патниците...
КоронавирусСвет

Словенија привремено ја суспендира вакцинацијата со „Џонсон и Џонсон“ по смртта на 20-годишна девојка

M T
Словенија одлучи привремено да ја прекине вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината на „Џонсон и Џонсон“, сѐ додека не се разјаснат околностите за смртта на 20-годишна...
КоронавирусСвет

Австрија го блокира надоместокот за невработените лица кои одбиваат вакцинација

M T
Австриската служба за вработување одлучи да ги блокира надоместоците за невработеност за оние кои не сакаат да се вакцинираат. Од таму се на ставот дека...
КоронавирусСвет

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

M T
Во Холандија од 25 септември за влез во кафулиљата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат за вакцинација или негативен тест....