32.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » санкции
Свет

Шолц: Санкциите ќе завршат кога Путин ќе се откаже од своите планови

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека санкциите кон Русија ќе завршат кога рускиот претседател Владимир Путин ќе прифати дека неговите планови за Украина ќе пропаднат....
Свет

Русија воведе санкции за сопругата и ќерката на Бајден

M T
Русија воведе санкции за сопругата и ќерката на американскиот претседател Џо Бајден. Џил Бајден и Ешли Бајден се меѓу 25-те американски државјани на проширената листа...
Свет

Зеленски побара од Г7 системи за противвоздушна одбрана и санкции против Русија

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ѝ се приклучи на видеоврската на самитот на Г7, кој се одржува во замокот „Елмау“ на југот на Германија. Зеленски денеска...
Бизнис Свет

Јапонија најави проширување на санкциите кон Русија, ќе им го замрзне имотот на 70 компании и поединци

M T
Јапонската влада ќе ги прошири индивидуалните и санкциите во однос на извозот од Русија, изјави премиерот Фумио Кишида на самитот на Г7 во Германија. Според...
Македонија

206 санкции за возачи што возеле пребрзо

M T
Во текот на вчерашниот ден (23.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила што...
Македонија

339 санкции за возачи што возеле пребрзо

M T
Во текот на вчерашниот ден (22.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила што...
Македонија

301 санкции за пребрзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (21.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
Македонија

143 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

M T
Вчера (19.06.2022) Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила...
Македонија

1062 санкции за пребрзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (19.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
Свет

Песков: Планираме да ги издржиме санкциите и да ја завршиме целта во Донбас

M T
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за Си-Ен-Ен дека Русија планира да ги издржи западните санкции и да ја заврши својата цел во регионот Донбас...
Војна во Украина Свет

Зеленски потпиша указ за санкции против руските лидери

M T
Претседателот на Украина Володимир Зеленски потпиша указ за воведување лични санкции на руските лидери, вклучително и претседателот Владимир Путин и сите министри. Санкциите, одобрени од...