26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » санкции
МАКЕДОНИЈА

153 санкции за брзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (17.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
СВЕТТОП ВЕСТИ

ЕУ воведе санкции кон Иран

M T
Поради насилството врз демонстрантите, за прв пат по неколку години, министрите за надворешни работи на ЕУ одлучија да воведат санкции против Иран. Изгледите за нуклеарен...
СВЕТ

Јапонија најави нови санкции против Северна Кореја: „Не можеме повеќе да толерираме провокации“

M T
Портпаролот на јапонската влада Хироказу Мацуно изјави дека земјата ќе воведе дополнителни санкции против Северна Кореја со замрзнување на средствата на групите вклучени во ракетниот...
МАКЕДОНИЈА

158 санкции за брзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (10.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
МАКЕДОНИЈА

452 санкции за брзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (03.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
МАКЕДОНИЈА

111 санкции за брзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (26.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе сообраќајна контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се...
МАКЕДОНИЈА

50 санкции за недавање првенство на минување

M T
Во текот на вчерашниот ден (26.09.2022) во периодот од 07.00 до 11.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возила...
МАКЕДОНИЈА

269 санкции за брзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (15.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
СВЕТИЗБОР

ЕУ ги продолжува индивидуалните санкции против Русија за шест месеци

M T
Европската унија ги продолжи индивидуалните санкции против 1.206 руски државјани и 108 руски компании за уште шест месеци, објави Европскиот совет. „Денеска Советот одлучи да...
МАКЕДОНИЈА

189 санкции за пребрзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (13.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
МАКЕДОНИЈА

220 санкции за пребрзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (12.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
МАКЕДОНИЈА

938 санкции за пребрзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (11.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
МАКЕДОНИЈА

898 санкции за брзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (08.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
МАКЕДОНИЈА

64 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

M T
Во текот на вчерашниот ден (08.09.2022) на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина...
СВЕТ

Орбан: Санкциите против Русија може да ја доведат Европа на колена

M T
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека обидите на Западот да ја ослабне Русија не успеале и покрај големиот број санкции што се воведени против Москва....
МАКЕДОНИЈА

34 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

M T
Денеска (08.09.2022) во периодот од 05:00-09:00 часот на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со...
МАКЕДОНИЈА

24 санкции за непрописно престигнување на територијата на СВР Битола

M T
Во текот на вчерашниот ден (07.09.2022) во периодот од 15.00 до 20.00 часот спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно престигнуваат...
СВЕТ

Путин: Западните санкции се последица на падот на доминацијата на САД

M T
Намалувањето на глобалната доминација на Соединетите Американски Држави е поврзано со забрзувањето на западната политика на санкции, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на пленарната...
МАКЕДОНИЈА

252 санкции за брзо возење

M T
Во текот на вчерашниот ден (06.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
СВЕТ

Ердоган: Европските санкции кон Русија се виновни за енергетската криза во ЕУ

M T
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган обвини дека енергетската криза во Европа се должи на санкциите што европските земји ги воведоа кон Русија поради инвазијата на...